פלטפורמה לעורכי דין המאפשרת אינטראקציה בין עורכי הדין ובין לקוחות פוטנציאלים וקיימים.
עורכי דין
אינדקסים ולוחות
אינדקס עורכי דין
שרותים משלימים
לוח הצעות עסקית
לוח מודעות כללי
עורכי דין באתר
עו"ד ליאור פרץ
עו"ד אלון - Alon עוז- Oz
עו"ד חנה גרופר-שגיא זכויות יוצרים
מתמחה מאיה הדס
עו"ד נגה ויזל
עו"ד ראובן נתאי
מתמחה שריהאן ג'בארה
עו"ד אתי בן ניסים
עו"ד איילת סבג
עו"ד שפיר שילנסקי
 >>   >> 

בדיקות לפני רכישת נכס מקרקעין - המדריך לרכישת דירה

מני קורן<br />עורך דין
מאת מני קורן
עורך דין

לא מחובר

gin: 0px; padding: 0px; border: 0px; outline: 0px; vertical-align: baseline; font-stretch: normal; font-size: 20px; font-family: helvetica-w01-light, helvetica-w02-light, sans-serif; color: rgb(96, 96, 96); direction: rtl; text-align: justify; background-image: initial; background-attachment: initial; background-size: initial; background-origin: initial; background-clip: initial; background-position: initial; background-repeat: initial;">בדיקות לפני מציאת נכס מקרקעין 

רוכשים רבים 'יורים את החץ ורק אח"כ מסמנים סביבו מטרה', זאת אומרת, שהם מוצאים דירה או נכס מקרקעין אחר, אפילו מסכמים עקרונית מחיר, זמן פינוי ותנאים אחרים ורק אחר כך מתפנים לבדוק את יכולתם הכלכלית.

לפני פניה לבעלי מקצוע כמו מתווכים, שמאים ועורך דין מומלץ מאד לבדוק יכולת פיננסית, ובמקרה הצורך לקבל אישור עקרוני למשכנתא לפני מציאת הנכס ואף לפני חיפוש. במקרים לא מעטים נוצר מצב בו מצאתם את דירת חלומותיכם אך גיליתם שאין לכם יכולת כלכלית לממש כרגע את החלום. כדאי לגלות זאת קודם ובהתאם ליכולת לחפש ולמצוא דירה.

ברכישת דירה יש להוסיף למחיר הדירה הוצאות נוספות, כגון; מס רכישה, שיפוץ, שכ"ט עו"ד, אגרות ועוד.  

תכנון מס רכישה לפני חיפוש או מציאת הנכס יעזור לכם למצוא נכס המצוי בגבולות הפיננסיים שלכם ואף יותיר זמן לעורך הדין שלכם לתכנון מס רכישה נכון. במקרים רבים, תוך תכנון מס, ניתן לחסוך כסף רב ולהפחית מס רכישה ואף להגיע לפטור ממס.

 

בדיקות לפני רכישת נכס מקרקעין 

לאחר שמצאתם את הנכס אותו אתם מתכוונים לרכוש, ישנן בדיקות חובה, אותן יבדוק עו"ד מקרקעין מנוסה ומומלץ שגם בעלי מקצוע אחרים (מהנדס, מודד וכדו'), בלעדיהן רכישת נדל"ן משולה לנסיעה בעינים קשורות!

 

בדיקת הזכויות – בדיקות קנייניות – יש לבדוק בנסח הטאבו, באישור הזכויות מרשות מקרקעי ישראל או בחברה המשכנת וכדו' את מצב הזכויות: למי שייך הנכס, האם הוא בבעלות המוכר או רק בחכירה או אפילו בחכירת משנה או אולי רק בעל זכות חוזית אחרת. האם על הנכס רובצת משכנתא, חוב, עיקול או הערת אזהרה אחרת. האם שטח הדירה הרשום הינו השטח האמיתי. האם על בעל הנכס רובץ משכון הרשום ברשם המשכונות בגין הנכס. האם הבית נרשם במירשם הבתים המשותפים.

 

בדיקות תכנוניות – נבדקות בוועדות לתכנון ובניה -  האם הנכס נבנה בהיתר והאם נבנה על פי ההיתר או שיש בו חריגות. האם השימוש המותר לפי התכנית וייעוד הקרקע לפי התב"ע מתאימים לשימוש הנוכחי. האם מתקיימים הליכי תכנון עתידי בנכס עצמו או לידו. האם אחוזי הבניה בנכס נוצלו לגמרי. האם מתקיימים הליכי תכנון ובניה כנגד הנכס או בעלי הנכס. האם למוכר ישנם היטלים (כמו היטלי השבחה וכדומה) וחובות עירוניים שלא שולמו. האם תשריט הבית בעיריה וכן התשריט במירשם הבתים המשותפים תואם את המציאות בשטח.

 

בדיקה פיזית של הנכס – האם ישנם פגמים גלויים או פגם נסתר בנכס. האם אין מטרדים סביבתיים היכולים להשפיע על רכישת הנכס ועל שוויו.

 

בדיקת תנאי העסקה – לאחר שהבדיקות האחרות הסתיימו נשאר לסכם, בהסכם בין הצדדים, את תנאי העסקה. למרות שרבים חושבים שרכישת דירה יד שניה (או רכישת נכס מקרקעין אחר) היא עסקה סטנדרטית ולא מסובכת, המציאות מראה שאין עסקה פשוטה ואין עסקה שדומה לרעותה. עורך דין מקרקעין מנוסה יבחן האם למוכר ישנה חשיפה למס שבח (או שיבקש פטור ממס שבח) ולהיטלים עירוניים (היטל השבחה ועוד), לתשלומים למינהל מקרקעי ישראל ולחברה משכנת, גובה כיסוי משכנתא או התחייבות לרישום משכנתא וכדו' ובהתאם לכך יוכל לכוון את המו"מ בין הצדדים וכן יוכל לבנות את סדר התשלומים המומלץ תוך הגנה על הקונה מפני הוצאות המוכר ותוך שמירה על אינטרס הלקוח. תנאי העסקה חייבים להיות כאלו שיפחיתו למינימום את הסיכונים ויאפשרו את רישום הזכויות והעברת הבעלות בנכס בצורה המהירה והנכונה ביותר.

 

רוכש נכס? אל תוותר על בדיקה של עורך דין מקרקעין מקצועי ומנוסה. רק כך תוכל להיות סמוך ובטוח שאינך 'נופל בין הכסאות', שהעסקה ראויה ושאינך מאבד את כספך.

 

 

נכתב ע"י עו"ד מני קורן העוסק בדיני מקרקעין ובמיסוי מקרקעין, כל הזכויות שמורות. לייעוץ מקצועי צור קשר במייל או בטל' 077-5545840.

הוסף תגובה
תגובות חברי הקהילה   (0 תגובות)
אין תגובות
2009 © עורכי דין - ReadLaw כל הזכויות שמורות ל