פלטפורמה לעורכי דין המאפשרת אינטראקציה בין עורכי הדין ובין לקוחות פוטנציאלים וקיימים.
עורכי דין
דרג אותי
ניקוד 3.0
אינדקסים ולוחות
אינדקס עורכי דין
שרותים משלימים
לוח הצעות עסקית
לוח מודעות כללי
עורכי דין באתר
עו"ד אורנית נווה
עו"ד רוני אילן
עו"ד טוען רבני
עו"ד שלומי ביזק
עו"ד יערה רשף
עו"ד אסף טל
עו"ד פיני רובינשטיין
עו"ד עמוס כהן
עו"ד ידידיה מנדל
עו"ד דנה נוף
 >>   >> 

מפגע בטיחותי במדרגות לא ישרות – בחסות התקנות

(16/09/2010)
אברהם בן עזרא<br />מומחים וחוות דעת
מאת אברהם בן עזרא
מומחים וחוות דעת

לא מחובר

מפגע בטיחותי במדרגות לא ישרות – בחסות התקנות

מאת: ד"ר אברהם בן-עזרא

 

מחוקק המשנה הוציא מתחת ידו, תוך קבלת ייעוץ מקצועי ממומחים ידועים, תקנות לתכנון ולבנייה של מדרגות טרפזיות ומדרגות לולייניות [קשתיות] – מעודכנות כדבעי – אך מסוכנות לשימוש אנשים.

 

*    *    *

 

בתיקון מס' 3 בתקנות התכנון והבנייה (בקשה להיתר, תנאיו ואגרות) תש"ל – 1970, שנכנס לתוקף ביום 22 למרץ 2009, יש הגדרות ויש תיאור של מדרגות לולייניות/קשתיות ושל מדרגות טרפזיות.

 

בסעיף 3.2.2.20 לתקנות אלו, סעיף קטן (1), ישנה דרישה כי הרדיוס הקטן [הפנימי] יהיה לכל הפחות פי 2 באורכו מרוחב המדרגות – אך אין הגבלה כלל למידתו המקסימאלית, לפיכך, יכול הוא להיות גם פי 10 ויותר גדול באורכו מרוחב המדרגות, עד כדי כך שהעקמומיות לא תורגש כלל, ועדיין ייכללו המדרגות הללו בגדר מדרגות קשתיות.

 

בסעיף קטן (2) תחת סעיף עיקרי 3.2.2.20, ישנה דרישה כי רוחב שלח המדרגה הנמדד במרחק 30 ס"מ מהקשת הפנימית יהיה לכל הפחות 26 ס"מ, אך אין הגבלה כלל למידתו המקסימאלית, דבר שאינו פוסל, למשל, מדרגות לולייניות או קשתיות שהן בגלל הרדיוס הגדול שלהן [שהוא, כאמור, מותר] כמדרגות ישרות לכל דבר ובמיוחד לעניין נוחות ההליכה בהן – כך שמותר לתכנן מדרגות קשתיות עם שלחים ברוחב של 30 ס"מ, 40 ס"מ, ואפילו 100 ס"מ.

 

בסעיף קטן (3) שם, נאמר במפורש כי אין חובה לקיים את היחס בין רום המדרגה לשלח כך שתתקיים הנוסחה 2 רומים + שלח ביניהם = 61 ס"מ עד 63 ס"מ.

 

צירוף של כל התקנות דלעיל, מאפשר בניית מדרגות התואמות בכל דבר ועניין את התקנות, אך הן יהיו מדרגות בלתי נוחות לשימוש, מנוגדות להרגלי ההליכה של בני אדם, ומהוות סיכון בטיחותי.

 

בעוד שהצירוף של 2 רומים ושלח ביניהם שהוא, כאמור, במדרגות "רגילות" מוגבל בין 61 ס"מ ל- 63 ס"מ, הרי אפשר ומותר לחרוג מסד זה כשמתכננים מדרגות קשתיות שהן בעלות רדיוס גדול עד כדי כך שהן כמעט ישרות. הולך רגל לא יבחין כלל בשינוי, אך יסכן את עצמו בשימוש במדרגות אלו, בעלות צירוף של 2 רומים ושלח ביניהם 70 ס"מ, 100 ס"מ או אף יותר, והכול בחסות תקנות שהן לא רק כשרות אלא אף מעודכנות...

 

אותו פגם בדיוק מצוי גם במדרגות טרפזיות, שההתייחסות להתקנתן הינה בלתי מושכלת בעליל.

 

סיבת הכשל נעוצה בעובדה שמתקין התקנות, ובמיוחד היועצים המקצועיים שהוא מינה על מנת לגבש את הוראות התקנות לפרטיהן, לא היו ראויים מלכתחילה למשימה זו אשר היא מצריכה מעצם טבעה מומחיות משולבת בהנדסה מרחבית, בתכנון אדריכלי ובמשפטים. 

 

 

‏15 ספטמבר 2010

 

 

המאמר נכתב לאור בדיקת עבודות [פרוייקט גמר] של סטודנטים לאדריכלות, במצב בו באחד הפרויקטים - הסטודנטית ניצלה פירצה זו בחוק ותכננה מדרגות חוקיות – אך מסוכנות לשימוש כאמור.
תגובות חברי הקהילה   (0 תגובות)
אין תגובות
2009 © עורכי דין - ReadLaw כל הזכויות שמורות ל