פלטפורמה לעורכי דין המאפשרת אינטראקציה בין עורכי הדין ובין לקוחות פוטנציאלים וקיימים.
עורכי דין
דרג אותי
ניקוד .0
אינדקסים ולוחות
אינדקס עורכי דין
שרותים משלימים
לוח הצעות עסקית
לוח מודעות כללי
עורכי דין באתר
עו"ד ישראל מ. ילון
עו"ד דוד אמסלם
עו"ד משה ירמיהו
עו"ד יונתן כריף
עו"ד אילן שרן
עו"ד עמירם טפירו
עו"ד אלון וניני
עו"ד יואב בר יוסף
עו"ד מאיה הרצברג אלון
עו"ד גיל קראוס
 >>   >> 

כיצד ניתן לבטל מתנת דירה מהורים לילדם, מאת עו"ד אודליה אלטמן

(15/03/2015)
אודליה אלטמן<br />עורך דין
מאת אודליה אלטמן
עורך דין

לא מחובר

אבא ואימא הבטיחו לתת לבן שלהם דירה במתנה. לאחר זמן הבן מתנהג לא יפה אל הוריו. מה יוכלו לעשות?

אם לא נערך מסמך בכתב, אין בכלל תוקף להתחייבות הזו. חוק המקרקעין וחוק המתנה דורשים מסמך בכתב. אם כבר יש חוזה חתום, עדיין, כל עוד שהדירה לא נרשמה בטאבו ע"ש הילד, זו רק התחייבות לתת מתנה. התחייבות כזו ניתן לבטל כל עוד שהמקבל לא שינה מצבו לרעה על סמך ההבטחה, ובעוד בשני מקרים: או שהמצב הכלכלי של ההורים הורע הרעה ניכרת, או שהילד מתנהג כלפיהם בצורה מחפירה.

האם אפשר לבטל את המתנה גם אם הדירה כבר נרשמה בטאבו ע"ש הילד?

אם המתנה כבר נרשמה בטאבו, זו כבר מתנה מוגמרת, אבל עדיין יש מצבים שניתן לבטל אותה. לדוגמא: בן שמתחייב לטפל בהוריו כל ימי חייהם, ולאחר שקיבל דירה במתנה הוא מנתק בכלל את הקשר איתם. או -  ילד או ילדה שהפעילו לחץ לא הוגן על הוריהם להעביר להם את הדירה ולקפח את האחים האחרים שלהם. או מקרה שההורים סבלו מחולשה שכלית או גופנית, היו מבוגרים ולא כשירים או צלולים, ולא הבינו מה הם עושים. היו גם תקדימים של ביטול מתנות מהורים שלא ידעו קרוא וכתוב, או לא ידעו עברית, ולא נרשם בחוזה שמישהו הקריא או תירגם להם.

מה קורה אם ההורים קנו דירה לבת שלהם לרגל נישואיה, והדירה נרשמה ע"ש הבת ובעלה, ועכשיו פתאום הבת מתגרשת, וההורים לא רוצים שהבעל לשעבר יקבל חצי מהדירה?

בהרבה מקרים כאלה שהגיעו לבתי המשפט, ההורים ניסו לטעון שהכספים שהם שילמו לשם רכישת הדירה היו בעצם הלוואה, ולא מתנה. כשהזוג התגרש, הם תבעו לקבל את הכסף בחזרה. בתי המשפט לא קיבלו זאת, ואמרו שיש הנחה כזו שביחסים בין הורים וילדיהם, מתן כספים לרכישת דירה לרגל נישואין נעשה במתנה ולא כהלוואה. לכן אני ממליצה להורים שקונים דירה לבנם או בתם, לפחות עד שהנישואין יוכיחו את עצמם במבחן הזמן, לערוך הסכם הלוואה מסודר בכתב בינם לבין שני בני הזוג, לגבי כל כסף שהם מעבירים להם, ולרשום הערת אזהרה עליו בטאבו. ניתן גם פשוט להשאיר את הדירה על שמם של ההורים, ואפילו לעשות חוזה שכירות עם הזוג הצעיר, כדי שיהיה ברור שהם לא קיבלו פה מתנה.

אם ההורים הבטיחו לילד בעל-פה לתת לו מתנה כלשהי, ולא נתנו, האם הוא יכול לכפות עליהם לקיים?

התחייבות לתת מתנה בעתיד טעונה מסמך בכתב. זה אומר שאנשים לא יכולים לטעון שהתחייבו בעל-פה לתת להם מתנה.

האם אפשר לבטל גם מתנות קטנות יותר מדירה, כמו מכונית או סכום כספי?

זה קצת יותר קשה, כי הבעלות במיטלטלין עוברת למקבל המתנה כבר עם מסירתם לחזקתו, לידיו. לא מחכים לרישום. שלב הביניים של התחייבות למתן מתנה קצר יותר. גם לגבי מיטלטלין שמתנהל לגביהם רישום, כגון מכוניות, הפסיקה קובעת שהרישום אינו הוכחה מכרעת לבעלות, בניגוד לטאבו, לשכת מרשם המקרקעין, שלפי הפסיקה רישום בעלות בו הוא כן הוכחה כזו. אני ממליצה לערוך הסכם מתנה בכתב, שזה גם טוב משיקולי מס, ואם יש תנאים שעל מקבל המתנה לעמוד בהם – לציין גם אותם.

האם כדאי להציג העברת הדירה כמתנה כדי לחסוך במיסים?

טיפ לסיום: יש מקרים שאנשים קונים, בכסף,  דירה או חלקה, מההורים שלהם, או מהאחים שלהם, או מבני הזוג שלהם, ורושמים שזו מתנה כדי לחסוך מיסים. במקרה כזה, אם המתנה תבוטל, לא תקבלו בחזרה את הכסף ששילמתם עבור הדירה, ולא את הדירה. אז אני ממליצה לא לעשות הסכם פיקטיבי, לשלם את המס ככול שחל, ולא לאבד את הדירה, ששווה יותר מהמס.

למידע נוסף אודות עו"ד אודליה אלטמן

מאמר נוסף מאת עורכת דין אודליה אלטמן
תגובות חברי הקהילה   (0 תגובות)
אין תגובות
2009 © עורכי דין - ReadLaw כל הזכויות שמורות ל