פלטפורמה לעורכי דין המאפשרת אינטראקציה בין עורכי הדין ובין לקוחות פוטנציאלים וקיימים.
עורכי דין
דרג אותי
ניקוד .0
אינדקסים ולוחות
אינדקס עורכי דין
שרותים משלימים
לוח הצעות עסקית
לוח מודעות כללי
עורכי דין באתר
עו"ד ניצה מלרן
עו"ד מיקי חובה
עו"ד ניר עופר
עו"ד ידידיה מנדל
עו"ד תומר אשרוב
עו"ד משה רבי
עו"ד פלג שטיין
עו"ד ארז כהן
עו"ד נעה בר יוניוב
עו"ד אלון לוי
 >>   >> 

דיני תכנון ובניה- היתר בניה

(30/12/2011)
שירה בן אשר ארד עו"ד ומגשרת<br />עורך דין
מאת שירה בן אשר ארד עו"ד ומגשרת
עורך דין

לא מחובר

             היתר בניה- מספר דגשים

                מאת שירה בן אשר ארד, עו"ד

 

בניתם גדר, סככה, מרחב מוגן או יחידת דיור וטרם קיבלתם היתר בניה- אתם צפויים לשלם קנס כספי גבוה במיוחד ולהיתבע בפלילים.

 

עבירות התכנון והבניה, הינם עבירות פליליות הנפוצות בקרב הציבור, בעיקר בשל ההליכים המורכבים והארוכים, הכרוכים בהוצאות כספיות לצורך השגת היתר הועדה המקומית ובשל אי מודעות או הבנה את החוק והוראות היתר הבניה.

 

להלן מדריך מקוצר טרם ביצוע פעולות כלשהן במבנה או בקרקע.

 

מהו היתר בניה?

 

היתר בניה הוא רישיון שניתן על ידי הועדה המקומית לתכנון ובניה, לביצוע עבודות בניה, הריסה או שימוש בבניין או בקרקע- בהתאם לתוכניות החלות במקום.

 

אילו עבודות דורשות היתר?

 

חוק התכנון והבניה קובע כי כל הקמה או הריסה של מבנה, מכל סוג שהוא, לרבות כל חלק של מבנה או דבר מחובר לו חיבור של קבע- כגון חניה מקורה, גדר, מחסן, פרגולה או סככה,  דרוש היתר מאת הועדה המקומית לתכנון ובניה.  

 

בתי המשפט הרחיבו את הדרישה להיתר ופסקו כי גם הצבת מבנים זמניים כגון קרוונים או אוהלים, בתנאים מסוימים, דורשים היתר בניה.

 

בדומה לכך, ביצוע שינויים פנימיים הפוגעים בקונסטרוקציה של המבנה או שינויים בהיתר קיים, הינן עבודות המחייבות היתר וכן עבודות בגין התווית דרך, סלילה או סגירה של דרך, חפירות והנחת תשתיות, טעונות אף הן היתר בניה.

 

אילו עבודות אינן דורשות היתר?

חוק התכנון והבניה קובע כי שינוי פנימי במבנה, שאינו שינוי של הצדדים החיצוניים של מבנה ושאינו פוגע בחזיתו או במראהו או בשלדו או ברכוש משותף ואינו משנה את שטחה של הדירה, אינו טעון היתר.  

אולם, יש להבחין בין המונח "שינוי פנימי" בדירה שאינו טעון היתר כאמור, לבין בניה בתוך דירה המהווה פיצול דירה ליחידות דיור נפרדות אשר טעונות היתר בניה.

 

בהקשר זה, בתי המשפט קבעו, כי די בקיומם של הפונקציות הבסיסיות של מקלחת וכיור, על מנת שניתן יהיה להגדיר את היחידה כיחידה נפרדת למגורים והטעונה היתר בניה, אולם, באחרונה, החלו בתי המשפט לבחון גם את ייעוד החלוקה ומטרתה- בהתאם לכך בוחן בית המשפט האם היחידות משמשות להשכרה או למגורי המשפחה והאם קיימים כניסות נפרדות או נקודות נפרדות לצינורות מים וביוב, לרבות מוני חשמל ומים נפרדים או סממנים אחרים המעידים כי הדירה מחולקת ליחידות דיור.

 

באילו מקרים לא ינתן היתר בניה?

 

היתר בניה לא יינתן כאשר מתבצעת עבודה בסטייה ניכרת מהוראות התוכנית החלה במקום והמשנה את הסביבה.  

לעומת זאת במקרים בהם הסטייה מהתוכנית אינה ניכרת, כגון שינוי קל בקווי בניין, ניתן לבקש הקלה ובמקרים בהם השימוש בקרקע או במבנה, שונה מהשימוש שנקבע בתוכנית, כגון ניהול גן ילדים באזור המיועד למגורים, ניתן בתנאים מסוימים, לקבל היתר לשימוש חורג.

 

כיצד מגישים בקשה להיתר?

 

ככלל את הבקשה להיתר יש להגיש לוועדה המקומית, בטופס מפורט, חתום על ידי מגיש הבקשה ואנשי המקצוע האחראים לתכנון, הבניה, הפיקוח ובעלי הזכויות בנכס,  בצירוף מפות , תשריט ותוכניות בניה ובצירוף תשלום האגרות הנדרשות.

 

חשוב לציין כי עם הגשת הבקשה להיתר, בעלי הזכויות בנכס כגון בעלי זכויות בבית משותף, רשאים להגיש התנגדות לבקשת ההיתר ועמדתם תישמע בפני הועדה המקומית בטרם תינתן החלטתה בבקשה למתן היתר.לסיכום- נוכח התופעה הנרחבת של בניה בלתי חוקית, בתי המשפט מטילים קנסות כבדים וצווי הריסה על בעלי המקרקעין ועל המשתמשים בבניה ללא היתר, לכן, מומלץ מאד להיוועץ עם אנשי מקצוע, טרם הכנסת שינויים במבנה או סביבותיו, על מנת לקבל היתר בניה בזמן ולהימנע מביצוע עבירה.

 

האמור לעיל,  מהווה מידע כללי בלבד ואינו נועד בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי. הכותבת אינה נושאת באחריות כלפי הקוראים ואין להסתמך על האמור מבלי להתייעץ עם עו"ד.

 

הכותבת הינה עו"ד ומגשרת, העוסקת בדיני רשויות מקומיות- רישוי עסקים, תכנון ובניה, נדל"ן ומשפחה.

 

משרדינו יושב בשד' רגר 28 (פסאז רסקו, כניסה א, קומה ב) באר שבע טל. 08-6225406 פקס. 08-6659524 מיילshiraben@gmail.com  אתר. www.sviva-law.com
 

 
תגובות חברי הקהילה   (0 תגובות)
אין תגובות
2009 © עורכי דין - ReadLaw כל הזכויות שמורות ל