פלטפורמה לעורכי דין המאפשרת אינטראקציה בין עורכי הדין ובין לקוחות פוטנציאלים וקיימים.
עורכי דין
דרג אותי
ניקוד .0
אינדקסים ולוחות
אינדקס עורכי דין
שרותים משלימים
לוח הצעות עסקית
לוח מודעות כללי
עורכי דין באתר
עו"ד חגי שבתאי שפירא
עו"ד קובי רום
עו"ד קרן בר יהודה
עו"ד לירן אוחיון
עו"ד אברהם זאדה הרפז
עו"ד מורן שוחט - משה
עו"ד טל גרינברג
עו"ד אלון כהן
עו"ד טל רונן-כהן
עו"ד רונן דלאל
 >>   >> 

שיעור הפיצוי בגין עגמת נפש

(09/02/2012)
אברהם בן עזרא<br />מומחים וחוות דעת
מאת אברהם בן עזרא
מומחים וחוות דעת

לא מחובר

lekarna koupit cialis

cialis

 

שיעור הפיצוי בגין עגמת נפש

מאת: ד"ר אברהם בן-עזרא

כאשר שופט צריך לפסוק פיצוי בגין עגמת נפש – לא ראוי כי סכום זה ייגזר מערך הפיצויים בגין התיקונים, אלא ייקבע במישרין על פי הערכתו את שיעור הצער ועגמת הנפש,  ללא תלות בסכומי הפיצויים בגין התיקונים. לפעמים פיצוי קטן לפי עלות התיקון – גורם להרבה צעק ועגמת נפש, העולים על עלויות התיקונים במאות אחוזים.

*    *    *

אחד ממרכיבי הנזקים של תובע בגין ליקויי בניה הוא הפיצוי בשל עגמת הנפש הנגרמת לתובע. עגמת הנפש נגרמת לתובעים בשל גורמים רבים ושונים:

א. עצם הצורך להגיש תביעה ולהתמודד מול הכפשות והשמצות של הנתבע אשר בדרך כלל תוקף את התובע ואת המומחה מטעמו באשמת רצון לעשות עושר ללא משפט על חשבון הקבלן הבונה את הארץ.

ב. עגמת נפש בגלל רטיבות ועובש החודרים לדירה, כאשר זהו המצב של הדירה, או בשל ליקויי ריצוף המונעים מהתובע ליהנות מדירתו החדשה.

ג. עגמת נפש בגלל הצורך לחוות תיקונים על ידי הקבלן שכבר כשל בכך שגרם לקיומם של ליקויים בדירה.

ד. עגמת נפש בגלל הסתגלות לחוות דעת חלקית, מינימאלית, מתעלמת מהמציאות ומשוק הבניה בארץ – זו של מומחה הקבלן ובמיוחד זו של מומחה בית המשפט, וחמור מכך, אם מתבקש מומחה בית המשפט להוכיח את נכונות מערכת המחירים בה נקט בחוות דעתו על ידי קבלת הפיקוח על הבניה בדירה על שכמו – הוא מסרב ומקבל בדרך כלל גיבוי ותמיכה מבית המשפט...

ה. עגמת נפש בשל הנכונות והצורך לאפשר לצדדים שונים לחזור ולבדוק את הדירה – לא תמיד בתנאים ובמועדים נוחים ולא תמיד תוך התחשבות בצורכי המשפחה, ולפעמים מדובר בשורה ארוכה של נתבעים וצדדי ג'.

ו. עגמת נפש בשל הכורח בשימוש בדירה פגומה עם אוורור חלקי, מעברים צרים, מערכות חשמל לקויות הצורכות בדיקות ותיקונים תכופים, ועוד כהנה וכהנה.

לפעמים ליקוי שעלות תיקונו זניחה אך המודק לקיומו של הליקוי סמוי מעינו של הדייר שאינו מומחה, גורם לעגמת נפש רבה, ועקב הנסיבות אין שום יחס בין גובה עלות התיקונים לבין שיעור עגמת הנפש.

בעוד גובה עלות תיקוני הליקויים הוא אובייקטיבי, ומותנה במחירי השוק, הרי שיעור עגמת הנפש הוא סובייקטיבי ומותנה במידת ההפרעה עקב הליקוי ללא שום קשר עם עלות תיקונו.

הדבר בא לידי ביטוי בפסק דינו של כב' השופט צבי א' טל בת"א 469/88 ניסים זעפרני נ' רמט בע"מ, בית המשפט המחוזי בירושלים, פורסם בתקדין ובמאגר נבו, להלן ציטוט:

"והריני מחייב את הנתבעת לפצות את התובעים בגין צער ועגמת נפש בסך 15000 ₪ לכל אחת משש הדירות. פסקתי סכום אחיד כי לא מצאתי הבדלים משמעותיים בסבלותיהם".

           

יש לציין כי בסכומי הפיצויים לפי עלויות התיקונים – היו גם היו הבדלים משמעותיים בין כל דירה ודירה, אך השופט אמד את עלות התיקונים בנפרד ואת שיעור שווי הצער בנפרד ובמנותק מעלויות התיקונים.

ראה גם ע"א 3379-07-08 חסון אלי נ' סופיה ליפשיץ בית המשפט המחוזי מרכז, שופטים:   א' ש' שילה, א' שטמר, מ' יפרח, פורסם בפדאור, בו מומחה בית המשפט קבע כי עלות תיקון הליקויים 6800 ₪ ומע"מ, בפועל עלות התיקונים עלתה לניזוק 13000 ₪, ובית המשפט פסק בעקבות בית משפט קמא עבור העבודות 13000 ₪ במנותק וללא כל התחשבות בדעתו המקצועית של מומחה בית המשפט, ואילו לגבי סכום עגמת הנפש פסק 30000 ₪. לא רק שבית המשפט המחוזי קיבל את הערעור וחזר על קביעת בית משפט קמא בעניין הפיצויים השונים – אלא גם הוסיף למשיבה שכר טרחה בסך 20000 ₪.

 9/2/12

 

 
תגובות חברי הקהילה   (0 תגובות)
אין תגובות
2009 © עורכי דין - ReadLaw כל הזכויות שמורות ל