פלטפורמה לעורכי דין המאפשרת אינטראקציה בין עורכי הדין ובין לקוחות פוטנציאלים וקיימים.
עורכי דין
דרג אותי
ניקוד .0
אינדקסים ולוחות
אינדקס עורכי דין
שרותים משלימים
לוח הצעות עסקית
לוח מודעות כללי
עורכי דין באתר
עו"ד שלומי ביזק
עו"ד הדר פלד-טל
עו"ד שרונה בן זאב
עו"ד ענת רוזנבאום
עו"ד מרדכי ספיר
עו"ד צבי שני
עו"ד סער זיו
עו"ד אבירם גולדשטיין
עו"ד דמיטרי אניקין
מתמחה עדנה אגמי
 >>   >> 

חוק הירושה השוויצרי

(22/04/2012)
עודד דרדיקמן<br />עורך דין
מאת עודד דרדיקמן
עורך דין

לא מחובר

בניגוד למדינת ישראל, אשר שיטת משפטה נובעת מן המשפט המקובל ועל כן מאפשרת באופן עקרוני למצווה להוריש את רכושו לכל אדם אשר נפשו חפצה בו. מדינת שוויץ המשתייכת למדינות הקונטיננט, קובעת בחוקיה תנאים מדויקים כיצד על אדם להוריש את רכושו ומה יתרחש במקרים בהם הלך אדם לעולמו וזאת לפני שהספיק להכין צוואה תקפה.

במקרים בהם לא השאיר אחריו המנוח כל הוראה ו/או צוואה אשר תקפות בהתאם לחוק השוויצרי, חוק הירושה השוויצרי מפרט כיצד רכושו של המנוח צריך להתחלק:

חלוקת הנכסים בהתאם לחוק הירושה השוויצרי:

היורשים מחולקים לשלוש דרגות (פרנטלות) אשר קובעות את זכות הירושה שלהם.

דרגה ראשונה – ילדים, נכסים, נינים.

דרגה שניה – הורים, אחים (מלאים או למחצה), אחיינים, אחייני אחיינים.

דרגה שלישית – סבים, דודים, בני דודים מדרגה ראשונה, בני דודים מדרגה שנייה.

 

יובהר כי החוק מסדיר גם את עניין חלוקת הרכוש בין הדרגות השונות דהיינו, עבור הצאצאים עד לשלושת רבעי הרכוש, עבור בן/בת זוג עד למחצית הרוכש ועבור הורים עד למחצית הרכוש.

 

·      יובהר כי למצווה אין כל זכות להתנות קבלת העזבון באף תנאי זה או אחר וליורש עומדת הזכות להסתלק מן העזבון.

 

קביעת הדין הקובע, אשר יחול על הצוואה:

 

החוק הבינלאומי הפרטי של שוויץ אשר נכנס לתוקפתו ב 1989 עוסק בשאלת זהות החוק, אשר יחול בענייני ירושה. החוק מפנה לאמנת האג בעניין ניגוד הדינים בנוגע לצורת סידור צוואות - 1961 (בתוקף בישראל משנת 1978). האמנה מבהירה אילו דינים יחולו על צוואתו האחרונה של המצווה. מדינת שוויץ קובעת את החוק, אשר יחול על צוואתו האחרונה של אדם לרוב בהתאם לתושבתו האחרונה של האדם, ולעניין זה אדם יכול שיהיה בעל מקום תושבות אחד בלבד.


מקרים בהם מקום תושבותו האחרון של המצווה הינו שוויץ:

(1)   מנוח עם אזרחות שוויצרית ותושבות אחרונה בשוויץ – מנוח בעל אזרחות שוויצרית אשר מקום תושבותו האחרון היה בשוויץ, החוק השוויצרי יחול על עזבונו בין אם בשוויץ ובין אם בחו"ל.

לדג' אזרח שוויצרי הולך לעולמו בשוויץ, כל רכושו בין אם בשוויץ ובין אם מחוץ לה, יחולק בהתאם לתנאים המתוארים דלעיל.

(2)   מנוח עם אזרחות שוויצרית ותושבות בחו"ל – בהתאם לחוק הבינלאומי הפרטי השוויצרי, באופן עקרוני החוק אשר יחול על צוואותו של האזרח יהא בהתאם לחוק החל במקום תושבתו האחרון, יש לזכור כי ייתכן וכי החוק המקומי יפנה לחוק השוויצרי. לדג' אזרח שוויצרי תושב ישראל החוק, אשר יוחל על צוואתו יהא חוק הירושה התשכ"ה – 1965.

(3)   מנוח תושב שוויץ אשר אינו מחזיק באזרחות שוויצרית – באופן עקרוני, אדם אשר מקום תושבותו האחרון הינו בשוויץ, חוק הירושה השוויצרי יחול על נכסיו, מאידך ולאור העובדה כי המנוח מחזיק באזרחות זרה עומדת לו הזכות בעת הכנת צוואתו להחיל את חוק מדינת אזרחותו על צוואתו (יכולת הבחירה אינה עומדת לאדם אשר מחזיק אזרחות שוויצרית בצד אזרחות זרה).
תגובות חברי הקהילה   (0 תגובות)
אין תגובות
2009 © עורכי דין - ReadLaw כל הזכויות שמורות ל