פלטפורמה לעורכי דין המאפשרת אינטראקציה בין עורכי הדין ובין לקוחות פוטנציאלים וקיימים.
עורכי דין
דרג אותי
ניקוד .0
אינדקסים ולוחות
אינדקס עורכי דין
שרותים משלימים
לוח הצעות עסקית
לוח מודעות כללי
עורכי דין באתר
עו"ד ירון בארי
עו"ד תמר בן אלי
עו"ד ברק פרידמן
עו"ד צבי חיימוביץ
עו"ד יעקב קופנהגן
עו"ד ברזאני טליה
עו"ד שאול אמרני
עו"ד אסף גואטה
עו"ד מני קורן
עו"ד חזקיהו חנימוב טו"ר
 >>   >> 

גרפולוגיה משפטית - בחינת מסמכים

(15/05/2012)
חנה קורן<br />מומחים וחוות דעת
מאת חנה קורן
מומחים וחוות דעת

לא מחובר

גרפולוגיה משפטית, בחינת מסמכים.

לעיתים קרובות אני נתקלת בעורכי דין וגם בשופטים שלא יודעים את ההבדל בין גרפולוגיה משפטית לבין גרפולוגיה אישיותית. תחום הגרפולוגיה המשפטית, כמו תחומים אחרים, למרות חשיבותו המכרעת בבתי המשפט, הוא תחום פרוץ, נעדר חקיקה מתאימה ומאפשר, בשל כך, לכל החפץ בכך, לקרוא לעצמו "גרפולוג משפטי" ואף להופיע בבתי המשפט.

לכן, חשוב להבין מהו תפקידו של הגרפולוג המשפטי, אלו התמחויות קיימות בתחום, מה "מותר" ו"אסור" לגרפולוג המשפטי לעשות ומה כדאי לשאול ולבדוק כאשר אתם מוצאים את עצמכם במצב המחייב התערבות של מומחה לתחום.

בתקופה זו, שבה רבים המסמכים המעורבים בחיינו, אין כמעט יום שבו לא עובר לפנינו מסמך כתוב או חתום בכתב יד, גם ולמרות עידן האינטרנט.

מסמך, לעניינינו, הוא כל חומר המכיל סימבולים, סימנים, או כל דבר שאמור להוות מסר למישהו. בעוד שרוב המסמכים כתובים על נייר בכתב יד או בדפוס, בעיפרון, עט, דיו, לייזר וכדומה – ישנם כלים וחומרים אחרים והמגוון שלהם רחב – גרפיטי על קירות, חריטות על שולחנות, כתיבה על לוח, על חלונות, כיתוב על מצבות ועוד ועוד...

בין כל המסמכים הללו קיימת קבוצה קטנה הנקראת "מסמכים במחלוקת" – מסמכים שמעלים סימן שאלה בנוגע לאוטנטיות שלהם או שקיים ספק באשר למקור שלהם.

לא כל המסמכים שבמחלוקת הם מסמכים מזויפים. למעשה, קרוב לחמישים אחוז מהמסמכים במחלוקת הם בדיוק מה שהם מתיימרים להיות ואינם פרי זיוף או פשע.

עם זאת, חמישים האחוז הנותרים מעידים על פשעים, ברמות כאלו ואחרות. זיופי שיקים, זיופי חתימות על צוואות, מסמכים רפואיים, מסמכים כלכליים, חוזים, שבהיעדר היכולת לקבוע את מהימנותם עשויים לגרום לנזקים רבים והם בעלי משמעות רבה וכבדת משקל לכול הגורמים השונים המעורבים.


 

"בודק מסמכים שבמחלוקת" או – "גרפולוג המשפטי"

מתוך המציאות הקיימת, זו שבה מתקיים הספק לגבי אמיתותם של מסמכים שבמחלוקת, נוצר הצורך באנשי מקצוע שידעו לבדוק, לבחון, לנתח ולתת חוות דעת מקצועית באשר לאותם המסמכים שבמחלוקת.

ניתן לחלק את המומחים לתחום לשתי קבוצות:

  • "מומחים מדעיים"- מומחים המסוגלים, באמצעות מכשירים מתוחכמים לגלות את גיל וסוג הדיו או הנייר, סוגי התוספים לדיו, סוגי המדפסות או מכונות הכתיבה וגם – תכונות כתב וחתימה. לצורך כך יש צורך, בשלב הראשון, בהכשרה מיוחדת, הנעשית לרוב במז"פ בארץ או בקורסים מקצועיים בחו"ל. בשלב השני יש צורך במכשור מקצועי מתוחכם ורב. מכאן, שאין שום אפשרות, לגרפולוג מן השורה או לגרפולוג משפטי מומחה המשתייך לקבוצה השנייה, לחוות את דעתו בנוגע לכל שאלה המחייבת בדיקת מעבדה, אלא אם כן, אותו הגרפולוג המשפטי מפנה את הבדיקה למעבדות המוסמכות לכך.
  • גרפולוגים משפטיים או בוחני מסמכים– גרפולוגים או אחרים, שהתמחו בגרפולוגיה משפטית והשוואת מסמכים. התמחותם הרלוונטית לצורך העניין היא בהשוואת כתבי יד, מספרים או חתימות – בלבד.

המומחה להשוואת מסמכים מעיד בבית המשפט לגבי מידת הסבירות באשר לאוטנטיות של החתימה או הכתב שבמחלוקת. הוא אינו רשאי להעיד על אופיו של הכותב, על מצבו הנפשי או הרגשי. לשם כך, אם כך, אין למעשה צורך בידע גרפולוגי מקדים.

יחד עם זאת, למומחים להשוואת המסמכים הבאים מתחום הגרפולוגיה, ישנו יתרון מובהק בשל הידע הנרחב יותר באשר למהותו של הכתב, תהליך הכתיבה והחתימה, השינויים שניתן לראות ולהבין, השפעות הגיל, המצב הבריאותי וכדומה.

אולם, וכאן יש צורך להדגיש ולהבהיר: גרפולוג, גם המקצועי ביותר, שלא עבר הכשרה בתחום הגרפולוגיה המשפטית, חסר מידע וכלים רבים והוא אינו יכול להיות מומחה להשוואת מסמכים.


 

גרפולוגיה משפטית - כיצד נזהה מקצוען בתחום?

כאמור, החקיקה בארץ טרם הסדירה עניין זה. על כן ניתן למצוא גרפולוגים רבים שהכריזו על עצמם כעדים מומחים גם מבלי שעברו הכשרה בתחום, גרפולוגים שהכריזו על עצמם כעדים מומחים לאחר שעברו קורס לעדים מומחים – קורס המלמד כיצד להגיש חוות דעת ולהעיד בבתי משפט אך אינו מקנה שום ידע בתחום הגרפולוגיה המשפטית. לצידם, ניתן למצוא קובץ קטן של גרפולוגים שעברו הכשרה מקיפה, בעלי ידע וניסיון.

כיום, ניתן ללמוד גרפולוגיה משפטית בארץ רק במז"פ או בצמידות לגרפולוג מומחה בעל ניסיון, בשני המקרים – ב"שיטת השוליה". התמחות זו אורכת שנים של חשיפה ומעורבות בתיקים שונים, בעבודה על מסמכים מסוגים שונים המעלים סוגיות מגוונות, ולמידה שיטתית בספרים מקצועיים

לפני פניה לגרפולוג משפטי רצוי לבדוק אודותיו באחד מהאתרים המרכזים פסקי דין בהם השתתפו הגרפולוגים ולבדוק היטב מה אומרים השופטים עליהם.גרפולוגיה משפטיתתגובות חברי הקהילה   (0 תגובות)
אין תגובות
2009 © עורכי דין - ReadLaw כל הזכויות שמורות ל