פלטפורמה לעורכי דין המאפשרת אינטראקציה בין עורכי הדין ובין לקוחות פוטנציאלים וקיימים.
עורכי דין
דרג אותי
ניקוד 0.0
אינדקסים ולוחות
אינדקס עורכי דין
שרותים משלימים
לוח הצעות עסקית
לוח מודעות כללי
עורכי דין באתר
עו"ד יואב תם
עו"ד אבי מורה
עו"ד רפי שדמי
עו"ד מירי שאול בלס
עו"ד אורן שטר
עו"ד מיכאל רייכלסון
עו"ד טל וינגסט
עו"ד משה אליק
עו"ד יעקב כשדי
עו"ד כפיר דיין דובב
 >>   >> 

צליאק - רשלנות רפואית / עו"ד דיקלה ברנס וד"ר אבני אריה (.M.D)

(23/02/2017)
דיקלה ברנס<br />עורך דין
מאת דיקלה ברנס
עורך דין

לא מחובר

domperidone eureka

domperidone 10mg

רשלנות רפואית - אי אבחון צליאק

מאת: עו"ד דיקלה ברנס וד"ר אריה אבני (.M.D)

הבהרות רפואיות – ד"ר אריה אבני (.M.D)

 

מחלת צליאק (בעברית: כרסת / דגנת) היא מחלה שכיחה בתרבות המערבית. היא פוגעת בכ-1% מכלל האוכלוסיה, ויש הטוענים שאף מעבר לכך. הסיבה להופעת מחלת הצליאק היא רגישות הגוף לגליאדין. הגליאדין נמצא בגלוטן שהוא החלבון העיקרי המצוי בחיטה, שעורה, שיפון (יכול שגם בשיבולת שועל). הגליאדין גורם לדלקת במעי הדק. הדלקת פוגעת בספיגה (גם של ברזל, גם של חומצה פולית, גם של ויטמינים ומינרלים). הדלקת גורמת לחוסר אנזימים ברירית המעי הדק, מה שגורם לשלשולים, לחוסר אשלגן, לירידת משקל. אנמיה מחוסר ברזל היא הממצא השכיח יותר בחולי צליאק. נפיחות בטנית וכאבי בטן הן תלונות שכיחות. תוצאה אפשרית של מחלת צליאק שאינה מטופלת היא סרטן המעי הדק. ברוב המקרים מחלת הצליאק מאובחנת בגיל ילדות. הפסקת צריכת מוצרי מזון הכוללים חיטה, שיפון, שעורה (הפסקת מגע עם גלוטן) מביאה להחלמה מלאה ומושלמת ממחלת הצליאק.

 

מחלת הצליאק (אמורה להיות) ידועה לכל סטודנט לרפואה, רופא כללי, רופא ילדים... למעשה, אין רופא או אחות בעולם הניזון מחיטה שלא למדו עליה.

 

יחד עם זאת, קיימים מקרים רבים של אי אבחון מחלת הצליאק, או אבחון צליאק באיחור רב.

 

בתביעות רשלנות רפואית בגין אבחון מאוחר של צליאק, אחת הטענות העיקריות היא שלא נלקחה אנמנזה איכותית, דבר שהוביל לאבחנה שגויה, להיעדר טיפול מתאים מחד, ולמתן טיפול לא נכון מאידך, וכל אלה ביחד הביאו להתדרדרות והחמרה במצב המטופלים, ולגרימת נזקים בלתי הפיכים.

 

מהי אנמנזה, ומדוע היא כה חשובה?

אנמנזה היא איסוף נתונים מילולי לגבי המטופל, לרוב מפיו. אנמנזה מדוקדקת, בצירוף בדיקות מעבדה בסיסיות, יכולה לספק לרופא 90% מהאבחנה הסופית, ומספקת את מרבית האבנים הבונות את הפסיפס האבחנתי הסופי, מתוך האבחנה המבדלת. שילוב הממצאים הרפואיים (אנמיה/חוסר ברזל/תת פעילות בלוטת תריס) ואבחנה מבדלת יוביל לכך שמחלת צליאק תִמָצֶא גבוהה מאד ברשימת המחלות הבאות בחשבון. לכן, כאשר לא נלקחת אנמנזה סבירה, אלא כזו הלוקה בחסר, המטופל עלול להיפגע מרשלנות רפואית.

 

להלן דוגמאות לתביעות רשלנות רפואית שהוגשו בגין אבחון מחלת הצליאק באיחור:

 

בתביעת רשלנות רפואית שהוגשה בגין אבחון שגוי של מחלת הצליאק, נטען כי החולה אובחן, בטעות, בסכיזופרניה שכלל לא היתה לו. בחוות הדעת שצורפה לכתב התביעה מטעם התובע (=המטופל), הוסבר כי האבחנה השגויה קרתה, קרוב לוודאי, "באשמת" גליאדו-מורפין, שמקורו בקמח חיטה, ומשפיע על פעילות המוח.

 

בתביעת רשלנות רפואית אחרת של אי אבחון צליאק, נטען כי החולה אובחנה, בטעות, כסובלת מדלקת כבד, אולם, ה"דלקת" היתה כל כולה תגובה פתולוגית של הכבד לנוכחות גלוטן בחולי צליאק, ונעלמה לחלוטין עם הפסקת צריכת הגלוטן.

 

בתביעת רשלנות רפואית נוספת של אי אבחון צליאק, נטען כי החולה אובחנה ע"י רופאים כחולת קרוהן (מחלת חיסון עצמי, המתבטאת לדלקתיות במערכת העיכול), וזאת על אף שהיא מעולם לא חלתה במחלת קרוהן, אלא במחלת צליאק שלא אובחנה.

 

במקרה אחר של תביעת רשלנות רפואית באי אבחון צליאק, סברו הרופאים שמדובר בקלקולי קיבה, ומאוחר יותר, כפי שנטען בכתב התביעה, ייחסו, בטעות, את התסמינים ל"קוליטיס" (דלקת כרונית של המעי הגס).

 

למרבה הצער, הכאב והסבל: בכל המקרים הללו, בגינם הוגשו תביעות רשלנות רפואית באבחון צליאק, היתה זו רק מחלת צליאק ש"התפספסה" וגרמה להרס חיי המטופלים. ממש כך; במשך עשרות שנים טופלו התובעים (החולים) בתרופות רבות וקשות, בעלות השפעה מסוכנת בזמן שכלל לא היה בהן צורך, נגד מחלות שונות ומשונות שמעולם לא חלו בהן, נשלחו לטיפולים פסיכיאטריים מיותרים, נותחו שלא לצורך, וכל זאת כאשר הפתרון – האמיתי - לבעיה – האמיתית - היה קל ופשוט ביותר, והצריך דבר אחד בלבד: הימנעות מצריכת מזון המכיל גלוטן.

 

האמור לעיל אינו מהוות חוות דעת משפטית ו/או רפואית ו/או תחליף לייעוץ משפטי ו/או רפואי.

 

גילוי נאות:

 

עו"ד דיקלה ברנס עוסקת בייצוג תובעים בתביעות רשלנות רפואית בגין איחור באבחון מחלת צליאק.

 

ד"ר אבני אריה הוא רופא עצמאי (כירורג, גסטרואנטרולוג) שאינו תלוי לפרנסתו באף קופת חולים, כך שהוא חופשי לסייע לכל נפגע רשלנות רפואית.


_________________________________________ 

דוא"ל: baranesit@gmail.com 

 נייד: 054-4503003

רח' ויצמן 54 (קומה 1) כפר סבא 4424277

אתר: bblaw.ooil.co

תגובות חברי הקהילה   (0 תגובות)
אין תגובות
2009 © עורכי דין - ReadLaw כל הזכויות שמורות ל