פלטפורמה לעורכי דין המאפשרת אינטראקציה בין עורכי הדין ובין לקוחות פוטנציאלים וקיימים.
עורכי דין
דרג אותי
ניקוד .0
אינדקסים ולוחות
אינדקס עורכי דין
שרותים משלימים
לוח הצעות עסקית
לוח מודעות כללי
עורכי דין באתר
עו"ד דניאל כפיר
עו"ד שאול ארמה
עו"ד שי הראל
מתמחה גיל מליחי
עו"ד גליה אליהו
עו"ד ערן עקראוי
עו"ד קרן בר יהודה
עו"ד אבי אדרי
עו"ד משרד פדרו-מרקוס צ'רטקוב
עו"ד ויצמן, מנחם ושות' משרד עורכי דין
 >>   >> 

הרעת תנאי עובדת לאחר חופשת לידה

(14/06/2013)
אהרון  שמלה<br />עורך דין
מאת אהרון שמלה
עורך דין

לא מחובר

הרעת תנאי עובדת לאחר חופשת לידה

נשים רבות מוצאות עצמן מופלות לרעה במקום עבודתן ערב כניסתן להריון וערב חזרתן לעבודתן לאחר חופשת הלידה.

החוק והפסיקה הכירו בזכויות נשים בהריון וכן בזכותן לשוב לעבודתן, לכל הפחות, לתקופה בת 60 ימים לאחר הלידה, אך לא די בכך, שכן נשים רבות מופלות על רקע הצטרפותן לחוג האמהות בישראל.

נראה כי מעסיקים רבים מציבים אתגר יומיומי בעבור אותן נשים השבות לעבודתן והכול איננו אלא בכדי לגרום לאותן נשים להתפטר בעצמן מעבודתן, שכן, החוק אוסר פיטוריה לאחר חופשת הלידה כאמור לעיל.

לכאורה, אותם מעסיקים מצטיירים ככאלה שהחוק איננו המלצה עבורם והם משיבים את עובדותיהן היולדות לעבודתן, אלא, שעל פני השטח תמונת הדברים שונה לגמרי ואותן נשים עוברות מסכת התעללות יומיומית אשר תכליתה להתישן ולגרום להן, בסופו של דבר, לעזוב את מקום העבודה.

תכלית החוק והפסיקה הינה לאפשר לאותן נשים יולדות לשוב לעבודתן כפי שהייתה ערב לידתן, דהיינו לשוב לאותה עבודה עם אותם תנאי שכר ושעות עבודה.

לא יעלה על הדעת כי יולדת ששבה לעבודתה תיאלץ לחוש כגנב בחשיכה. אותה יולדת עבדה קשות למען מעמדה כעובדת, ואין זה משנה באם עבדה מספר שנים או מספר חודשים טרם הלידה.

לאחרונה רבו פסיקות בתי הדין לעבודה הקובעים מפורשות כי על מעסיק חלה חובת השבת עובדת לעבודתה לאחר חופשת הלידה באותם תנאים כפי שהיו עובר ללידתה כאשר המדובר אף בתנאים משופרים לכאורה, כגון העברת העובדת ממשרה חלקית למשרה מלאה וכדומה, שכן העובדת ששבה לעבודתה מתכננת עתידה, בהתאם לעבודתה עובר ללידה ולא ייתכן שמעסיקה יעדכן לה תנאים חדשים, זאת, אף אם לדעתו התנאים החדשים משופרים, שכן מעסיקים רבים מציעים תנאים משופרים רק למראית עין כאשר בפועל ברי כי העובדת לא מעוניינת בתנאים אלו ואינה יכולה לעמוד בם.

לסיכומו של דבר, עובדת שיוצאת לחופשת לידה איננה צריכה לחשוש למעמדה ואינה צריכה להוכיח עצמה מחדש תוך בניית מערכת אמונית עם מעסיקיה משכבר הימים, ויפה הפסיקה והחקיקה הענפה על מנת לתמוך באמור לעיל ועל מנת להשריש את הנ"ל אצל כל מעסיק בין הפרטי ובין הציבורי.

____________________________________________________________________

·         ניתן ליצור קשר עם כותב מאמר זה דרך כתובת הדוא"ל: ari@shemlaw.co.il או דרך האתר: www.shemlaw.co.il

·         הצהרה: למען הסרת אי אילו ספקות, מאמר זה והתוכן המובא בו אינם מהווים ייעוץ משפטי או תחליף לו וכן אינם מהווים המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהם. כל המסתמך על מאמר זה והתוכן המובא בו, בכל אופן שהוא, עושה זאת על דעתו ואחריותו בלבד ועל ידי כך מסיר מכותב המאמר כל אחריות.
תגובות חברי הקהילה   (0 תגובות)
אין תגובות
2009 © עורכי דין - ReadLaw כל הזכויות שמורות ל