פלטפורמה לעורכי דין המאפשרת אינטראקציה בין עורכי הדין ובין לקוחות פוטנציאלים וקיימים.
עורכי דין
דרג אותי
ניקוד .0
אינדקסים ולוחות
אינדקס עורכי דין
שרותים משלימים
לוח הצעות עסקית
לוח מודעות כללי
עורכי דין באתר
עו"ד מאיר אזוט
עו"ד אביבה קלר
עו"ד ניר שלום
עו"ד מאיר אטיאס
עו"ד זהר הר נוי
עו"ד עומר יעקובוביץ
עו"ד אורי ארבל
עו"ד יגאל סאסי
עו"ד משה גולד
עו"ד עורך דין צבאי לימור ברמלי
 >>   >> 

הכנת כתב הגנה בבית משפט בירושלים

(31/07/2012)
יונתן לוי בירותי<br />עורך דין
מאת יונתן לוי בירותי
עורך דין

לא מחובר

amlodipin krka

amlodipin teva mablogs.azurewebsites.net

אם הוגש כנגדך כתב תביעה, זה הזמן להתכונן להכנת כתב הגנה, לצד אולי ניסיון לפנות לתובע מחוץ לכותלי בית המשפט, ולהגיע איתו לפשרה, אשר תסיר את כתב בתביעה מעליך.

בכל אופן, כדאי להתחיל להתכונן להגשת כתב הגנה בצורה מקצועית.

האם כדאי להגיש כתב הגנה לבד? התשובה תלויה בשני גורמים עיקריים:

1.    הקושי המשפטי והניסוחי להתמודד עצמאית עם כתב התביעה

2.    היכולת הכלכלית לשלם לעו"ד לכתיבת הכתב הגנה ו/או לייצוג בתיק.

כמו כן, אם ישנם סכומי קיזוז המגיעים לך, העוברים את הסכום אותו דורש ממך התובע בכתב התביעה, ניתן להגיש כתב תביעה שכנגד, ויש לשקול זאת במערך ההגנה ההתקפית.

1.    את החשיבות במהות ובניסוח של כתב ההגנה, כחלק מייצוג סנגורי, תיאר נכוחה השופט חיים כהן: "בעולם משפטי כשלנו, שכל ההליכים מתנהלים בו לפי סדרי דין נוקשים ובשפת המסתורין של החוק והפרוצדורה, זכותו הראשונית והיסודית של כל נאשם היא, או צריכה היא להיות, שיהא מיוצג ע"י מי שיודע רזי התורה ומדבר לשון סתר". על כן, על נתבע להיות מודע למורכבות ולקושי של הדיוט לענות על כל זכויותיו, ולהוות הגנה מקיפה וראויה לכתב תביעה.

2.    כל משרד קובע ומציעו את שכרו, אך ישנם משרדים הפתוחים להעניק שירות עם יכולת תשלומים הוגן, המאפשר תשלום רק לעריכת כתב הגנה, או רק לייצוג בדיון/ים, או שירות מלא לכל ההליכים באותו התיק. לצורך מתן הצעת מחיר ממוקדת, כדאי לשלוח את כתב התביעה לעיון המשרד.

 

1.    הוראות החוק וטיפים לכתיבה עצמית של כתב הגנה:

1.1. הנתבע נדרש להגיש כתב הגנה בדרך כלל תוך 30 יום (עליו לבדוק זאת לפי ההליך או החלטה מסוימת של השופט), מיום המצאת כתב התביעה לנתבע. במידה והנתבע לא הגיש לבית משפט כתב הגנה במועד, מכוח תקנה 97 לתקנות סדר הדין האזרחי, ראשי לבקש התובע מבית המשפט ליתן פסק דין על יסוד כתב התביעה בלבד.

1.2. בעולם המשפט קיימת הפרדה ברורה בין טענות משפטיות וטענות שבעובדה, ויש לכתוב אלו בפרקים נפרדים.

1.3. טענות מקדמיות שיש לבחון קיומן וטיעונם: התיישנות, היעדר יריבות, חוסר סמכות מקומית או עניינית, כתב תביעה שאינו מגלה עילה, חוסר כשרות משפטית להיתבע, מעשה בית דין בעילה זו (כאשר בית משפט כבר פסק והכריע בעניין), הסכם בוררות או גישור בין בעלי הדין.

1.4. בכתב ההגנה על הנתבע להתייחס לכל טענה שנטענה בכתב התביעה, ללא הכחשות כלליות, ודין שתיקה כהודיה. כאשר הנתבע אינו מתייחס לטענה מטענות התביעה, תיחשב שתיקתו זו, בעיני בית משפט, כהודאה (כלל זה אינו חל באשר לשיעור דמי נזק וסכום הפיצוי, הנחשבים למוכחשים מראש).

1.5. מומלץ לבחון ולענות לפי כל הזכויות המשפטיות העומדות לנתבע או המערערות את הבסיס המשפטי של התובע, אך לפי הכלל הנוהג, לא ניתן לטעון טענות עובדתיות חלופיות כנגד אותו בעל דין אלא כאשר העובדות כהווייתן אינן ידועות.

1.6. כאמור לעיל, אם יש לנתבע טענת קיזוז שעוברת את סכום התביעה, יש לבדוק אם כדאי להגיש, יחד עם כתב ההגנה, גם כתב תביעה שכנגד.

 

2.    אופן בחירת עו"ד לכתב הגנה:

2.1.  מומלץ לבחור משרד עורך דין הקרוב למקום מגוריך, אלא אם כן הנך נגיש בפקס ומיילים, ויכול לעבוד על המסמכים מול העו"ד טלפונית.

2.2.  כדאי לראות שהמשרד עו"ד פעיל ומספק באותו מחוז תביעות משפטיות בבתי המשפט השונים, ומספק שירות ליטיגציה מקיף בניהול תיק משפטי (ייעוץ לפני ובמהלך משפט, כתב הגנה, כתבי בי-דין, בקשות לצווי שונים וניסוח טענות).

2.3. כדאי לבדוק, במידת הצורך הכלכלי, אם המשרד עו"ד יכול להינתן רק לדיון מסוים, כגון: ביטול ואכיפה של הסכמים, בקשות לסעדים זמניים/הצהרתיים, צווי עשה/מניעה וכדומה.

 

 

תקציר ההליכים מעת הגשת כתב הגנה:

      i.         דיון מקדמי: התיק ייקבע לדיון בפני שופט (ראוי שיהיה אחר מזה שידון בתיק בסופו של דבר) אשר ייקבע לצדדים מועד לדיון מקדמי בתיק. בדיון זה יבקש השופט לקדם את התיק מבחינה טכנית ואף לנסות ולהביא את הצדדים להתפשר. היה ולא הסכימו הצדדים להתפשר, יקבע בית המשפט את התיק לדיון הוכחות. ההליכים המקדמיים בתיק יהיו בדרך כלל גילוי מסמכים ותשובות לשאלון.

    ii.         דיון ההוכחות הינו הדיון בו ייחקרו הצדדים על טענותיהם ותצהיריהם.

   iii.         הסיכומים בתיק.

  iv.         ההכרעה בתיק ע"י השופט, אך ברוך ה', ברוב התביעות בצדדים מגיעים לפשרה טרם מתן פס"ד.

    v.         זכות ערעור: לאחר קבלת פסק הדין עומדת לצד המפסיד זכות להגיש ערעור על החלטת בית המשפט. במרבית המקרים ניתן להגיש כתב ערעור עד 45 יום ממועד מתן פסק הדין.
תגובות חברי הקהילה   (0 תגובות)
אין תגובות
2009 © עורכי דין - ReadLaw כל הזכויות שמורות ל