פלטפורמה לעורכי דין המאפשרת אינטראקציה בין עורכי הדין ובין לקוחות פוטנציאלים וקיימים.
עורכי דין
דרג אותי
ניקוד .0
אינדקסים ולוחות
אינדקס עורכי דין
שרותים משלימים
לוח הצעות עסקית
לוח מודעות כללי
עורכי דין באתר
עו"ד טל מירון
עו"ד דן לימור
עו"ד ערן ראו
עו"ד ליטל יעקובוביץ-דראי
עו"ד יאן ברנדר
עו"ד גיל נדל
עו"ד ג'ימי מינאוי
עו"ד ג'קי סגרון
עו"ד שי וולשטיין
עו"ד שרון סגל
 >>   >> 

אבות בעל כורחם - בין היתר: האם ניתן לתבוע פיצויים על גניבת זרע?

(07/10/2012)
אודליה אלטמן<br />עורך דין
מאת אודליה אלטמן
עורך דין

לא מחובר

רבים הגברים בארצנו, אשר כתוצאה ממערכת יחסים קצרה ובלתי מחייבת, או אפילו בעקבות מפגש מיני חד-פעמי, מקבלים פתאום הודעה "משמחת" כי עתיד להיוולד להם ילד בלתי רצוי. גבר איננו יכול על פי החוק לאלץ אישה שנכנסה להריון ממנו לבצע הפלה של העובר. יכולת השליטה של הגבר באירועים היא רק לפני הכניסה להיריון – ובמילים אחרות – ע"י שימוש באמצעי מניעה. אם בת הזוג לקיום יחסי מין תהרה, בזדון או בשוגג, קבלת ההחלטות לגבי ההריון מכאן ואילך תהיה בידיה, ובידיה בלבד.


העובר נחשב לחלק מגופה של אימו. הדין מורה כי לאישה קיימת זכות בלעדית ומוחלטת על גופה, ורק היא לבדה תחליט אם להפסיק את ההיריון או להמשיך בו עד סופו וללדת ילד, וזאת ללא כל קשר לשאלה אם בני הזוג נמצאים בכלל במערכת יחסים, או מה דעתו של האב העתידי בנושא זה. בין אם מדובר בזוג נשוי, בזוג חברים או בהריון שהינו תוצאה של "סטוץ" חד-פעמי, לגבר אין בכלל מילה בשאלת הפסקת ההיריון. עתידו של גבר צעיר, שאינו בשל כלל להורות או למערכת זוגית, עלול להיפגע קשות במקרה כזה. ניתן למשל פסק-דין שבו חייל בן 21 שנה ניהל מעין רומן עם אישה גרושה, מבוגרת ממנו בשנים רבות ואם לשני ילדים. לאחר שאותה אישה הרתה לו, הבחור פנה בתביעה לבית המשפט, וביקש ממנו לחייב אותה לבצע הפלה מלאכותית. התביעה נדחתה. היכולת של גבר למנוע שייוולד לו ילד בלתי רצוי היא אפוא רק בשלב שבו ההיריון טרם נוצר.


נוכח זכות האישה על גופה, לגבר אין מעמד גם במקרה ההפוך, דהיינו - אם האישה היא זו שרוצה לבצע הפלה של העובר, ואילו הגבר מתנגד לכך. במספר פסקי דין, ניסו גברים שהיו נשואים לנשים הרות לקבל צווים שיפוטיים שימנעו מהן להפסיק את ההיריון. נקבע כי תהא הסיבה של הגבר אשר תהא – רצון לילדים נוספים או אף מניעים דתיים או אידיאולוגיים הרואים בהפלה רצח – האישה היא המחליטה ולגבר אין זכות דיבור.


מעבר לנזק הנפשי והחברתי הנגרם מטבע הדברים לגבר עקב ההפיכה הבלתי רצויה והבלתי מתוכננת להורה, עלול האב המיועד לספוג גם נזק כלכלי נכבד - ילד שנולד בניגוד לרצון האב רשאי לתבוע ממנו דמי מזונות ומדור בדיוק כמו ילד רצוי ומתוכנן. לשלם מזונות במשך 20-21 שנים זהו מחיר מאד יקר שעל האב לשלם, אך מבחינת הדין הילד איננו אשם בכך שאימו ילדה אותו בניגוד לרצונו של אביו. הוא זכאי לקבל מזונות מלאים מאביו כל עוד הוא קטין, וכן לקבל שליש מהם בתקופת השירות בצה"ל.


ילד בלתי רצוי זכאי גם לרשת את אביו, בדיוק כמו ילד רצוי מנישואין, ואף באותו שיעור כמו שיקבל ילד מתוכנן, והכול  בהעדר צוואה תקפה נוגדת. פירוש הדבר הוא שאב שיש לו ילד לא רצוי, אם אינו רוצה להוריש לו חלק מעיזבונו, מה שיבוא על חשבון ילדיו האחרים, שאותם הוליד מרצון עם אשתו החוקית, חייב להניח צוואה מתאימה ולהדיר את אותו ילד מירושתו. גם אם תיערך צוואה כזו, זה לא ימנע מילד שנולד בעל כורחו של האב לתבוע לעצמו מזונות מתוך עיזבון האב, וכך לקבל חלק ממנו – אם כי לא בתור יורש, אלא בתור זכאי למזונות. בדומה, ילד כזה יכול להתנגד לצוואה שערך האב, בתור יורש פוטנציאלי בירושה על פי דין. לכן חשוב להקפיד לערוך את הצוואה כדת וכדין בעזרת עו"ד מומחה בתום דיני ירושה, ואף לשקול העברות נכסים לילדים החוקיים כבר בחיי האב, במקום העברה בירושה לאחר אריכות ימיו.  


הזכות למזונות וזכות הירושה מותנות בכך שיוכח בבית המשפט כי הגבר הנתבע הוא אכן אביו של הילד. ישנה בדיקה הנערכת מספר מעבדות בארץ, הקובעת אבהות בוודאות של 99%. היא נקראת בדיקת סיווג רקמות, ובית המשפט מסתמך עליה כראיה מכריעה לחלוטין.


בית המשפט יכול לאלץ גבר לעבור בדיקת רקמות בניגוד לרצונו. ניתן לפי חוק מידע גנטי לחייב גבר בהחלטה שיפוטית לעבור בדיקת רקמות כדי לברר את אבהותו, ואם הוא לא יקיים את החלטת ביהמ"ש ולא יתייצב לבדיקה, זה ייחשב לביזיון ביהמ"ש, וניתן יהיה להטיל עליו בשל כך מאסר או קנס. מעבר לנקיטת צעדי אכיפה/ענישה כאלה, אי אפשר לפי החוק להכריח באופן פיזי מישהו לעבור בדיקה רפואית, קרי לבצע בגופו את הבדיקה ע"י שימוש בכוח פיזי, כך שיתכן ששאלת האבהות לא תתברר. אך גם אם הגבר מסרב להיבדק, כך שלא ידוע בוודאות כי הוא האב, עדיין ברוב המקרים בית המשפט יקבע שהוא האבא של הילד מכוח עצם הסירוב, לפחות לצורכי התביעה, ואז יחייב אותו במזונות הילד. לכן, למעשה עדיף לגבר כן להיבדק, ולדעת בביטחון אם אמנם הוא האב. ביהמ"ש יוצא מנקודת הנחה שאם עומדת לרשות הגבר דרך רפואית כה אמינה, שבכוחה לברר מעל לכל ספק אם הוא אבי הקטין, והוא מתנגד לבדיקה, סימן שהוא עצמו סבור כי הוא האב. יצוין כי מדובר בבדיקה לא פולשנית, לרוב לקיחת משטח מרירית הפה בעזרת מקלון צמרי.


גבר שהפך לאב בעל כורחו, יכול לתבוע מהאישה פיצויים על גניבת זרע. כדי לזכות בתביעה הגבר צריך להוכיח שהאישה התכוונה לרמות אותו, למשל: הבטיחה לו שהיא עקרה, או שהיא נוטלת אמצעי מניעה, או שהיא לא רוצה ילדים – או שהבטיחה לבצע הפלה אם תהרה. לא די לטעון כי כך היה, יש להוכיח זאת ע"י עדים או ראיות. אם האישה שיקרה לגבר בכוונה, אז ניתן לקבל ממנה פיצויים. מטבע הדברים, ככל שהייתה מערכת יחסים אינטימית ארוכה יותר בין השניים, כך קשה יותר להוכיח תרמית.  


איך מוכיחים בבית משפט דבר כזה? הרי אלו שיחות אינטימיות, מחדר המיטות, שאין להן בדרך כלל עדים? אפשר להיעזר בפוליגרף, מכונת אמת, אבל זה ניתן רק בתנאי שישנה הסכמה של שני הצדדים. אפשר לבקש מהגברת לחתום על מסמך לפיו היא נזהרת, אך ספק אם אחרי בקשה כזו עוד יהיה בין הצדדים קשר אינטימי... אפשר גם להקליט שיחה בנדון.


לצורך תביעה בגין גניבת זרע כדאי להשקיע בחוקרים פרטיים, ולחפש עדים. למשל, היה מקרה של סוחר יהלומים עשיר, שבחורה טמנה לו מלכודת, וילדה לו ילד נגד רצונו בעקבות קיום יחסי מין בדייט חד-פעמי. בדיעבד התברר, מעדות של שותפתה לדירה, שהוקלטה ע"י חוקר פרטי בלי ידיעתה, שהבחורה הזו חיפשה במשך שנים מישהו עשיר כדי להפיל אותו בפח, והייתה ממש מסתובבת לשם כך בבורסת היהלומים ותרה אחרי קורבן מתאים על מנת להפילו ברשתה. כשהיא פגשה את הפתי המתאים, היא באה אליו לדירה עם בקבוק יין, פיתתה אותו והרתה לו. היא התרברבה בפני חברתה כיצד הצליחה מזימתה בידה, וחברתה סיפרה את כל זה בתום לב לבחור שחיזר אחריה, בלי לדעת שבעצם מדובר בבלש שנשלח מטעם האב בעל כורחו. כאן הייתה ממש תרמית מכוונת ומתוכננת, גניבת זרע, ולאחר שהתרמית הוכחה, הבחורה נסוגה מתביעותיה.


למידע נוסף אודות עו"ד אלטמן
תגובות חברי הקהילה   (0 תגובות)
אין תגובות
2009 © עורכי דין - ReadLaw כל הזכויות שמורות ל