פלטפורמה לעורכי דין המאפשרת אינטראקציה בין עורכי הדין ובין לקוחות פוטנציאלים וקיימים.
עורכי דין
דרג אותי
ניקוד 0.0
אינדקסים ולוחות
אינדקס עורכי דין
שרותים משלימים
לוח הצעות עסקית
לוח מודעות כללי
עורכי דין באתר
עו"ד שרית צדק
עו"ד אפרת חורי הרוש
עו"ד ורדית ירושלמי
עו"ד מחמד דאוד
עו"ד א. ניקולא פולק
עו"ד אלי ביבי
עו"ד דיקלה ברנס
עו"ד ג'ימי מינאוי
מתמחה גיל מליחי
עו"ד ענבר בכר לוי
 >>   >> 

הליכי מעצר

(31/10/2012)
ליאור  פרץ<br />עורך דין
מאת ליאור פרץ
עורך דין

לא מחובר

בס"ד

מעצרים – על הליכי המעצר במשפט הפלילי

מאת: * עו"ד ליאור פרץ, סנגור פלילי

 

מעצר במשפט פלילי הינו הליך שמטרתו לאפשר לרשות החוקרת (משטרה/רשות חוקרת אחרת, כגון:רשויות המס) לבצע מלאכתה בצורה יעילה ואפקטיבית לצורך איסוף ראיות בתיק החקירה המתנהל על ידה. אולם, מנגד, הליך המעצר פוגע פגיעה חמורה בחירותו של אדם וזאת בניגוד לחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו. לשם כך, הוסדרו כללים ברורים, המעוגנים בחוק סדר הדין הפלילי (סמכויות אכיפה מעצרים), התשנ"ו-1996, לניהול חוקי ותקין של הליכי המעצר על מנת שהפגיעה בחשוד תהיה מינימאלית ומידתית. 

ככלל, קיימים שני סוגי מעצרים עיקריים: "מעצר ימים" ו"מעצר עד תום ההליכים".

  • "מעצר ימים" – זהו מעצר בטרם הגשת כתב אישום. זהו המעצר הראשוני בו נלקח החשוד בעבירה לחקירה שמטרתה בירור העובדות ואיסוף הראיות.

"מעצר ימים" יכול שיתבצע עפ"י צו שופט זאת כאשר למשטרה ישנו מידע מוקדם על עבירה שהתבצעה או שעומדת להתבצע, ואז למשטרה / הגוף החוקר ישנו הזמן לבקש צו מעצר. קיימת אפשרות נוספת והיא ביצוע מעצר ע"י שוטר ללא צו של בית משפט, מקרה זה מתקיים כאשר הנסיבות מצדיקות מעצר מיידי (למשל: אדם המבצע בפני השוטר עבירה בת מעצר) או כאשר אדם נדרש לחקירה.

  • "מעצר עד תום ההליכים" – זהו מעצר לאחר הגשת כתב אישום. במקביל להגשת כתב האישום, עומדת בפני התביעה האפשרות להגיש לבית המשפט בקשה למעצר עד תום ההליכים כנגד הנאשם, אשר קבלתה תביא למעצרו של הנאשם עד לתום המשפט.

השוני בין סוגי המעצר הנ"ל, הינו במטרות המעצר וכן במשך זמן המעצר. ב"מעצר ימים" מדובר במעצר ראשוני שנועד בעיקר לצרכי חקירה, ועל כן הוא מפוקח ומבוקר ע"י בית המשפט כך שניתן להאריך את תקופת המעצר עד 30 יום (חריג: ניתן להאריך מעבר לכך רק באישור היועמ"ש). לעומת זאת, מעצר עד תום ההליכים נועד למנוע אפשרות לשבש את המשך המשפט (כגון: פגיעה בעדים, איומים על עדים וכו'), ומשך הזמן המקסימאלי שלו הוא עד 9 חודשים (חריג: במידה וטרם ניתנה הכרעת דין, ניתן להאריך את המעצר באישור שופט בית המשפט העליון).  

* גילוי נאות : עו"ד ליאור פרץ, בעל משרד פרטי בכפ"ס, הינו סנגור פלילי המייצג חשודים ונאשמים החל משלב הזימון לחקירה ועד לתום ההליך הפלילי.

נייד:050-6794919  ; E-mail : Plior.law@gmail.com 

משרד:09-7687760 ; פקס:09-7687761 ; רח' התע"ש 25, כפר סבא

אין באמור לעיל להוות ייעוץ משפטי או חוות דעת, או תחליף לייעוץ משפטי אצל עו"ד, האמור לעיל אינו אלא תיאור כללי בלבד ולא מחייב של הנושא. בכל מקרה ספציפי יש לפנות לקבלת ייעוץ משפטי מעו"ד. 

עו"ד ליאור פרץ, בוגר תואר ראשון במשפטים (L.L.B).
בעל משרד פרטי בכפ"ס העוסק במשפט פלילי ודיני תעבורה.
חבר הפורום הפלילי בלשכת עורכי הדין במחוז ת"א והמרכז.

משרדנו שוכן ברח' התע"ש 25, כפר סבא
נייד:050-6794919 ; E-mail:Plior.law@gmail.com
משרד:09-7687760 ; פקס:09-7687761
תגובות חברי הקהילה   (0 תגובות)
אין תגובות
2009 © עורכי דין - ReadLaw כל הזכויות שמורות ל