פלטפורמה לעורכי דין המאפשרת אינטראקציה בין עורכי הדין ובין לקוחות פוטנציאלים וקיימים.
עורכי דין
דרג אותי
ניקוד .0
אינדקסים ולוחות
אינדקס עורכי דין
שרותים משלימים
לוח הצעות עסקית
לוח מודעות כללי
עורכי דין באתר
עו"ד גיל באיער
עו"ד גהאד עזאת נטור
עו"ד אירית אבישר
עו"ד יהונתן קמיל
עו"ד אורון שמואלי
עו"ד ברזאני טליה
עו"ד יעל כהן
עו"ד אבי קיסוס
עו"ד אבי אדרי
עו"ד sarit alfi braska
 >>   >> 

האם לבן הזוג יש חלק בירושה/ מתנה שקיבלתי כאשר מתגרשים?

(28/11/2012)
עדיאל  ברוך<br />עורך דין
מאת עדיאל ברוך
עורך דין

לא מחובר

ירושה / מתנה

 

נשאלת השאלה האם רכוש שניתן במתנה ו/או בירושה במהלך חיי הנישואין של בני זוג הינו בר איזון?

התשובה לשאלה זו הינה קשה ותשובתה אינה חד משמעית ויש ללמוד על כך מנסיבות של כל מקרה ומקרה.

לפי הוראות חוק יחסי ממון בין בני זוג – 1973. שאלה זו תמצא את פתרונה על פי כוונת הצדדים, שיש לדלותה מהתנהגותם של הצדדים  ומן הנסיבות הסובבות אותם.

על הטוען לאיזון של מתנה ו/או ירושה יהיה נטל ההוכחה והוא יצטרך לפעול ולשכנע את בית המשפט שכוונת הצדדים הייתה לשיתוף מלא וכך הם פעלו בתקופת הנישואין.

דוגמא למקרים שבהם בתי המשפט קבעו שרכוש שניתן במתנה או בירושה בכל זאת יאוזן הם כאשר הוכח שבן הזוג השתתף באחזקה או שיפוץ הנכס, או במקרים בהם בן הזוג  רומה ע"י בן זוגו שאמר לו כי הרכוש גם שלו וכדו'. במידה ובן הזוג שקיבל ירושה פתח חשבון בנק נפרד ולשם הפקיד את כספי הירושה אזי במקרה כזה לא יהיה לבן הזוג השני כל חלק בירושה.

 

מוניטין נכסי קריירה

 

נכסי הקריירה, מוגדרים, בפסיקה הישראלית, ככושרו של האדם להשתכר, והם מורכבים, פרט לכישוריו של האדם, גם מיסודות נוספים כגון: השכלה, ניסיון ומוניטין שנרכשו לאורך תקופת הקשר הזוגי.

לרוב ההתפתחות המקצועית (נכסי קריירה, מוניטין עסקי או מוניטין אישי) של כל אחד מבני-זוג קשורה זו בזו. בני זוג עשויים לוותר על השכלה או על משרה, לעבוד או ללמוד שעות מעטות יותר, להקריב פוטנציאל לקידום ואף לוותר לחלוטין על קריירה, כל זאת כדי שיוכל בן הזוג האחר להתפתח בעצמו ולצבור נכסי קריירה, מוניטין עסקי או מוניטין אישי למען טובתו-שלו, למען טובתו של הקשר הזוגי ולמען טובתה של המשפחה כולה.

חלוקת נכסי הקריירה תיעשה על ידי בחינת הפער שנוצר בין בני הזוג עקב הנישואין, ואיזונו על ידי כסף או שווה כסף. מדובר רק בפער שנוצר במהלך הנישואין ועקב הנישואין או בקשר הזוגי כאשר מדובר בידועים בציבור. יש לגרוע מהפער את התרומה לכושר ההשתכרות שבאה מכישרון אישי וכן את זו שנוצרה לפני תחילת הקשר הזוגי או בסופו.

כללי החלוקה והאיזון יקבעו בהתאם לנסיבות המקרה – בתי המשפט ינהגו אחרת כאשר יעמוד לפניהם זוג שהיה נשוי שנים רבות לעומת זוג שהיה נשוי שנים ספורות. כך היחס יהיה שונה כאשר מדובר על בני זוג שהצליחו לפתח קריירה במקביל לעומת מקרה בו אחד מבני הזוג ויתר על קריירה.
בפסיקה לא אחת ביהמ"ש מדגיש כי לא מדובר במדע מדויק, וכי ההערכה האקטוארית עשויה להיות קשה ואף בלתי אפשרית.

 

זכויות סוציאליות ופנסיה

 

זכויות סוציאליות בגין פנסיה ופרישה וכן יתר הזכויות הסוציאליות כגון (קופות גמל, קרנות השתלמות, ביטוחי מנהלים וכיוצ"ב) נכללים במסגרת הנכסים שיש לחלקם בין בני זוג במועד גירושין.

פסיקת בתי המשפט במספר רב של פסקי הדין שדנו בעניין חלוקת הזכויות הסוציאליות קבעה שחלוקת התפקידים בין בני זוג, נעשית לטובת התא המשפחתי כולו, כאשר כל אחד מבני הזוג תורם את חלקו לתועלת המשפחה כולה.

במצב אשר בן זוג אחד בעל פוטנציאל השתכרותי גדול וצובר זכויות סוציאליות רבות בעוד האחר עובד בעבודות הבית השונות ובכך מעניק את השקט המתאים לבעל הפוטנציאל לממש אותו, יש לראות בשני בני הזוג הפועלים יחד לטובת המשפחה, כל אחד בתחומו ועפ"י כישוריו לצורך מטרה אחת של רווחת המשפחה.

לא יהיה ראוי והוגן שאישה אשר במשך השנים עבדה בגידול הילדים וחינוכם תוך טיפוח הבית והמשפחה תוך שהיא מעניקה לבעלה את השקט הנפשי לעבוד, להתקדם ולממש את הפוטנציאל ההשתכרותי שלו,  לא תהנה בסופו של יום באופן שווה מהזכויות הסוציאליות הרבות שהוא צבר במקום עבודתו משך השנים.

יודגש כי לשיוך המגדרי אין כל חשיבות להוראות החוק וכמובן שגם אישה שצברה זכויות סוציאליות במקום עבודתה נדרשת לשתף בהן את בעלה.

במקרים רבים לצורך חישוב איזון המשאבים בין הצדדים יעזרו בתי המשפט במומחה מתחום האקטואריה אשר יפעל לעריכת חוות דעת לאופן איזון המשאבים.

ישנם שני אופנים עיקריים בהם ניתן לפעול לאיזון המשאבים במועד פקיעת הנישואין, הראשון באמצעות היוון הזכויות למועד הגירושין והשני הוא חלוקת הזכויות בהתאם למועד התגבשותם בפועל קרי המועד בו הכספים יהפכו לכספים נזילים.

                                                   "פייטלוביץ - ברוך" משרד עורכי דין

 

משרד "פייטלוביץ-ברוך" מתמחה בתחום דיני המשפחה והירושה, עורכי הדין בעלי ניסיון רב הכולל ניהול תיקי גירושין מורכבים וכן ייצוג והופעות בערכאות משפטיות לרבות בית המשפט לענייני משפחה ובית הדין הרבני.

 

במשרד עורכי דין "פייטלוביץ-ברוך" מאמינים כי יש להגדיר מטרות יחד עם הלקוח ולאחר מכן לבנות אסטרטגית גירושין המותאמת אישית לכל לקוח על מנת להשיג את המטרות שהוצבו, תוך הצעת מספר אלטרנטיבות יצירתיות ומקוריות וכן הבהרת הסיכויים והסיכונים.

המשרד דוגל בליווי משפטי החל מהיום הראשון ועד סיום כל ההליכים בתיק בנאמנות ובמקצועיות.

 

לייעוץ און ליין 24/7 ניתן להתקשר לטלפון 052-646-9603

 

וגם באתר www.divorceisrael.co.il

 
תגובות חברי הקהילה   (0 תגובות)
אין תגובות
2009 © עורכי דין - ReadLaw כל הזכויות שמורות ל