פלטפורמה לעורכי דין המאפשרת אינטראקציה בין עורכי הדין ובין לקוחות פוטנציאלים וקיימים.
עורכי דין
דרג אותי
ניקוד .0
אינדקסים ולוחות
אינדקס עורכי דין
שרותים משלימים
לוח הצעות עסקית
לוח מודעות כללי
עורכי דין באתר
עו"ד ki ki
עו"ד ד"ר בנצי קין
עו"ד לימור דרעי
עו"ד קובי בל
עו"ד לינוי גולדנר-זהר
עו"ד טל גוטרמן
עו"ד מירית עטיה-שטיינברג
עו"ד שולמית קהלת-אורן
עו"ד שרון סגל
עו"ד ערן עקראוי
 >>   >> 

התנגדות לצוואה

(14/04/2013)
בעז  קראוס<br />עורך דין
מאת בעז קראוס
עורך דין

לא מחובר

רובינו מוצאים את עצמנו, מספר פעמים במהלך החיים, במצב בו אנו אמורים לרשת אדם שנפטר.   על פי רוב מדובר במשפחה קרובה – הורים, דודים עריריים וכד' ולעיתים קרבה רחוקה יותר, שכן או אדם קרוב שטיפלתם בו.

לחלק מאיתנו נכונה הפתעה – פגיעה מהותית בזכות הירושה, בדמות צוואה שלא שיערנו שתערך כמותה.  לעיתים חוסר ההגיון שבצוואה כמו גם ה"עקבות" שזו נערכה על ידי מי שזוכה על פיה – גורמות לנו כעס של ממש.

חשוב לזכור, כי צוואה אינה גזירת גורל ובמצבים רבים ניתן לפעול לשינויה או לפרשנותה באופן שונה מהמשתמע מתוכנה.

פרוצדורת התנגדות לצוואה

בטרם ניכנס לשיקולים טקטיים – יש להכיר את הפרוצדורה העומדת בפני החפץ להגיש התנגדות לצוואה, כדי שלא יאחר את המועד.

צוואה מוגשת לקיום לרשם לענייני ירושה שבמחוז פטירתו של המצווה. תשומת הלב, כי ניתן להגיש לקיום צוואה אף לבית הדין הרבני – אולם סמכותו של זה נתונה רק בהינתן הסכמה של כל היורשים הפוטנציאליים.

עם הגשת הבקשה לקיום הצוואה – מבצע הרשם פרסום של הבקשה בעיתון יומי וברשומות.  ממועד הפרסום – ממתין הרשם 14 יום עד למתן הצו.  לעיתים ההמתנה ארוכה יותר אולם באופן חד משמעי אסור ליטול סיכון בעניין זה ובאם לוח הזמנים צפוף – יש להגיש בקשה להארכת מועד ולא להסתכן במתן צו בהעדר התנגדות.

לאחר הגשת ההתנגדות, מעביר הרשם לענייני ירושה את הבקשה לקיום הצוואה כמו גם את כתב ההתנגדות, לבית המשפט לענייני משפחה, שם מתנהל ההליך המשפטי לבירור תוקפה של הצוואה.

מהות

את הליכי התכנון הנוגעים להתנגדות לקיום צוואה, ניתן לחלק לשלוש קטגוריות מרכזיות, והם:

א. הליכי תכנון מקדמיים.

ב. גיבוש עילות התנגדות.

ג. אסטרטגיית ניהול ההליך המשפטי.

הליכי תכנון מקדמיים

הליכים משפטיים הנוגעים להתנגדות לקיום צוואה, שונים, מהותית, מכל הליך משפטי אחר, וזאת מהטעם הפשוט – העד המרכזי אשר לגביו מתייחס ההליך המשפטי, המצווה, אינו בין החיים.

עובדה זו, מקנה כר נרחב של פעולות והנחות למי שהצוואה לטובתו, החל מבניית גרסה לטובתו וכלה בגיבוש עדים וראיות אשר יתמכו לכאורה בעמדתו.

הקלות היחסית של גיבוש גרסאות, בהעדר עד מרכזי שיכול להכחישם – מצריכה חשיבה יצירתית בשלב הראשוני, כגון איסוף מידע, תיעוד שיחות עם גורמים מרכזיים כעורך הצוואה ועדי הצוואה ואפילו של הנהנה עצמו אשר בשלב מוקדם אינו חשוף באופן מלא למשמעות אמירותיו.

שלב זה יכול להתבצע מיד עם פטירת המצווה ובסמוך לכך, באשר חלוף הזמנים מקשה מטבע הדברים בכך שהגרסאות מתקבעות בתכנון של הצד השני.

 

גיבוש עילות התנגדות

עילות ההתנגדות מפורטות בחוק הירושה ונוגעות למישורים רבים כגון פגמים בגוף הצואה עצמה, מבחינת צורת הצוואה ופגמים בדרך עריכת הצוואה, כגון מעורבות והשפעה בלתי הוגנת.

הפגמים הקלאסיים עוסקים בכל הנוגע לפעולות הזוכה בעריכת הצוואה, כגון השפעה בלתי הוגנת של הזוכה על המצווה, מעורבות בתהליכי עריכת הצוואה, כגון הבאת המצווה לעורך הדין, העברת פרטי הצוואה לעורך הדין ונוכחות במקום עריכת הצוואה.

בצד עילות אלה, קיימות עילות הנוגעות לטעות של המצווה אשר הביאה אותו לעריכת צואה בעלת תוכן זה או העדר מסויימות בלשון הצוואה.

כמובן, שאם המצווה לא ידע להבחין בטיבה של צוואה מפאת מצבו הרפואי, יהיה אף בכך כדי להביא לפסילת הצוואה. 

אסטרטגיית ניהול ההליך המשפטי

בשונה מתיקים משפטיים אחרים, בתיקי ירושה קיימת מערכת כללים שונה, אשר התפתחה לאור המיוחדות הקיימת בתחום זה, מיוחדות הנובעת מהעובדה שהעד המרכזי, המצווה, אינו בין החיים.

מציאות זו יצרה נטלים וחזקות המיוחדים לתחום הירושה כאשר שימוש נכון בהם יכול להביא לזכייה טכנית בהליך המשפטי.

לכן, קיימת חשיבות רבה בבדיקת הנסיבות והעובדות של כל מקרה, כדי להתאים מראש את הנטלים והחזקות אשר יכולים להביא להיפוך הנטל, וממילא לשינוי הקו המשפטי, כך שממצב של נחיתות, יתהפך הגלגל למצב של עליונות.

המאמר באדיבות משרד עורכי דין בעז קראוס, המתמחה בדיני צוואה, ירושה ועיזבון.

 

 

 


תגובות חברי הקהילה   (0 תגובות)
אין תגובות
2009 © עורכי דין - ReadLaw כל הזכויות שמורות ל