פלטפורמה לעורכי דין המאפשרת אינטראקציה בין עורכי הדין ובין לקוחות פוטנציאלים וקיימים.
עורכי דין
דרג אותי
ניקוד 0.0
אינדקסים ולוחות
אינדקס עורכי דין
שרותים משלימים
לוח הצעות עסקית
לוח מודעות כללי
עורכי דין באתר
עו"ד אלון קורן מידן
עו"ד הופמן רוז
עו"ד יגאל סאסי
עו"ד אדי נוז
עו"ד בן-חור אפרתי
עו"ד יהודית שושני
עו"ד אדוארדו (חיים) מייסלף
עו"ד מחמד דאוד
עו"ד יוסי פאר
עו"ד דורית ארבל
 >>   >> 

יוסי כהן - האם לרופא יש חובת זהירות כלפי מטופליו?

(22/09/2013)
יוסי כהן<br />עורך דין
מאת יוסי כהן
עורך דין

לא מחוברחובת הזהירות משתייכת לתחום דיני הנזיקין, ועוסקת בקשרים משפטיים שבין ביצוע פעולה רשלנית ובין נזקים שנגרמו בגינה. חובה זו החלה על אנשים, גופים ומצבים שונים מורכבת משתי קטגוריות עיקריות – זהירות מושגית וקונקרטית.

במקרה של רופאים נקבע כי תמיד תהא קיימת חובת זהירות מושגית מצד הרופא, וזאת לאור הקשרים הברורים שבינו ובין מטופליו. מאידך, חובת הזהירות הקונקרטית נדונה בבית המשפט במהלך תביעות רשלנות רפואית, ואם נמצא כי הרופא לא עמד בה, עשוי בית המשפט לפסוק לטובת התובע.

חובות הזהירות של הרופא


ראשית, חשוב להבין כי חובת הזהירות החלה על רופא הנה מושג משפטי, ועל אף שיש בה היבטים רפואיים היא איננה בגדר קובץ תקנות מקצועיות. יחד עם זאת, ברור כי ביחסי רופא ומטופל קיימת חובת זהירות מצד המטפל, וכן ציפייה כי יפעל כפי יכולתו ובהתאם לידע המקצועי שבאמתחתו על מנת להימנע מפגיעה. היבטיה של חובה זו נדונים כאמור בתביעת רשלנות רפואית, כאשר בית המשפט מתייחס לכל מקרה לגופו בדגש על הקריטריונים הבאים:

ציפיות סבירות – האם בעל מקצוע סביר באותו תחום יכול או צריך לצפות נזקים שייגרמו בשל הטיפול הרפואי, וכן אירועים שונים העשויים להתרחש במהלכו.

שיקולים סבירים – האם ביסס הרופא את פעולותיו או מסקנותיו הרפואיות על נתונים מקצועיים ועדכניים המקובלים בעולם הרפואה.

מאמץ סביר – האם פעל הרופא בערוצים נוספים המצופים מבעל מקצוע סביר, על מנת לבסס את הממצאים ואת הפעולות שננקטו.

עמידה בחובת הזהירות

חשוב לדעת כי אף אם נפגע מטופל במהלך טיפול רפואי, ואפילו אם הרופא לא צפה ומיצה את כל האפשרויות, אין הכרח כי בית המשפט יפסוק כי חרג מחובת הזהירות. לדוגמא, ייתכן כי הרופא ביצע טעות שהובילה לפגיעה משמעותית ולסבל רב, אך מדובר בשגיאה שאין מקורה בהתרשלות אלא בטעות אנוש סבירה.

כמו כן, ייתכן שהרופא לא נועץ במכלול הספרות הרפואית העדכנית ובקולגות, אך בית המשפט כי יקבע כי בכל זאת פעל באופן סביר כמצופה מבעל מקצוע. לעומת זאת, גם רופא שביצע פעולות רפואיות הנראות כסבירות עשוי להימצא כאשם בהתרשלות ובאי עמידה בחובת הזהירות. על מנת לפסוק בעניין זה בוחן בית המשפט כל מקרה לגופו, בהסתמך על חוות דעת מטעם מומחים ותיעודים רפואיים שונים.עורך דין יוסי כהן הוא הבעלים של משרד עורכי דין. דוקטור יוסי כהן פועל בתחומי המשפט המסחרי, דיני חברות וליטיגציה משנת 1986.
צרו קשר:
רח' קלישר 17, בית גי - אה, תל אביב 65257
טל': 5168484 - 03  |  פקס: 5166066 - 03
דוא"ל:cohhen2@zahav.net.il


תגובות חברי הקהילה   (0 תגובות)
אין תגובות
2009 © עורכי דין - ReadLaw כל הזכויות שמורות ל