פלטפורמה לעורכי דין המאפשרת אינטראקציה בין עורכי הדין ובין לקוחות פוטנציאלים וקיימים.
עורכי דין
דרג אותי
ניקוד 0.0
אינדקסים ולוחות
אינדקס עורכי דין
שרותים משלימים
לוח הצעות עסקית
לוח מודעות כללי
עורכי דין באתר
עו"ד גבריאל הנר
עו"ד קמילה בן ארוש
עו"ד שרון גואטה
עו"ד הילה אילון
עו"ד גיא פלנטר
עו"ד אסתר שלום
עו"ד שרף,אלקיים ושות' , משרד עורכי - דין
עו"ד יהודה טיטלבוים
עו"ד עו"ד חן שטיין
עו"ד משה אלפסי נוטריון
 >>   >> 

רוני אילן - מדיניות מס החברות בישראל

(21/11/2013)
רוני אילן<br />עורך דין
מאת רוני אילן
עורך דין

לא מחובר


מדיניות מס החברות עלתה בישראל לאחרונה לכותרות כחלק מטענותיהם של מובילים חברתיים, בדבר העדפת חברות גדולות על גבו של האזרח הקטן. לדברי המלינים, הצדקת הטיעון נעוצה בעובדה כי בעוד מרבית המיסים בארץ עלו באופן משמעותי בעשור האחרון, דווקא מיסי החברות ירדו משיעור של 36 אחוזים ל- 25, בעוד חברות בינלאומיות פטורות לחלוטין מיסים אלו.

נכתב ע"י עו"ד רוני אילן

יש לציין כי גישת הממשלה העומדת מאחורי מדיניות המיסוי נובעת מהרצון לעודד השקעות הון בישראל מסיבות גלובליות ישראליות. חברות וארגונים גדולים ויציבים מייצרים מקומות עבודה בכל רחבי הארץ, מונעים אבטלה ובכך מורידים את נטל הוצאות הרווחה ומסייעים לייצוב מאזן התשלומים של המדינה.

מס החברות בישראל ב-30 השנים האחרונות

מס חברות מוטל על ידי המדינה על רווחי חברות, וכלליו וגובהו נקבעים על ידי משטרי המס. התשלום מחושב בהתאם לשיעורי הכנסת החברה הנגזרים מדוחות חשבונאיים תקופתיים שלה, וזאת במועדים קבועים בסכום שנקבע מראש, כאשר בתום שנת המס יבדקו הרשויות אם לחייב או להחזיר כספים מתוך הסכום שכבר שולם.

במדינת ישראל עבר מס החברות תהליך הפחתה משמעותי ב-30 השנים האחרונות, כשבאמצע שנות ה – 80 עמד על מעל ל – 66 אחוזים. עקב המשבר הכלכלי של שנות ה – 80 ירד שיעור המס, ובאמצע שנות ה – 90 עמד על 36 אחוז, במטרה לעודד השקעות הון של משקיעים מקומיים וזרים. בימינו עומד שיעור מס החברות על 25 אחוזים, כשכוונת המדינה להמשיך ולהורידו ל 18 אחוזים הוקפאה עקב המחאה החברתית, אחת מהגדולות שידעה המדינה.

מדיניות מס החברות בארץ ביחס למדינות בחו"ל

מסתבר כי מדיניות מס החברות בישראל העומדת על 25 אחוזים זהה למעשה לממוצע העולמי. ואולם, במרבית המדינות קיימת אבחנה ומדרגת מס שונה בין חברות גדולות לקטנות, כשחברות גדולות משלמות יותר מס. כמו כן, ביחס למדינות מערביות מפותחות בהן שיעור מס החברות עומד על מעל ל 30 אחוזים, שיעור מיסוי החברות בישראל הנו נמוך בהרבה.

שיעור זה אף נמוך בהשוואה למדינות מתפתחות כמו סין או רוסיה, בה עומד גובה המס שמשלמות חברות קטנות על כ-27 אחוזים, ואילו חברות גדולות משלמות מעל ל-30 אחוזים.

התומכים בהעלאת שיעור מס החברות הישראלי מתעלמים גם מהתחרות הגלובלית על השקעות. בכל העולם יש מגמה של הפחתה במסים על חברות, ובמקביל הפחתה בהזרמת כספים למה שמכונה רשתות ביטחון חברתיות.

דוגמה

בריטניה, הפחיתה את שיעור מס החברות ב-2% – מ-26% ל-24% – באפריל 2012. ושיעור מס החברות החדש צפוי לרדת ל-23% החל באפריל 2013 ול-22% החל באפריל 2014.

בניגוד לישראל, במדינות אחרות בעולם מבינים כי שיעור מס חברות גבוה מעלה את עלויות הסיכון להקמת עסקים, מוביל לחוסר יציבות כלכלית ומשפיע לרעה בעיקר על השכבות החלשות, וכי דווקא הפחתת מסים על עסקים יכולה לשמש מנוע צמיחה אדיר לכלכלה. הקטנת שיעור מס החברות ככל האפשר מגדילה את התמריץ לייצר, לחסוך ולהשקיע. איתנות החברות בישראל אמנם תועיל לבעלי המניות שלהן, אך באותה מידה תשפר גם את מצבן של השכבות החלשות, מכיוון שייווצרו יותר מקומות עבודה.

ראוי לאזכר כי כיום במדינת ישראל קיימת מחלוקת חברתית, כמו ברשויות המס, ודאי כמו בחברות רבות בנושא זה. גם המצדדים בהפחתות מס מבקשים להזכיר כי חברה כמו טבע אינה זקוקה להטבת מס וודאי שלא כפי שקבלה. מנגד, טוענים אחרים כי היה ולא תקבל טבע הטבות מפליגות תמצא הנהלת החברה "שדות זרים" הרוצים בנוכחותה במדינתם. נכון הדבר גם לחברת צ'ק פוינט וכו'.
תגובות חברי הקהילה   (0 תגובות)
אין תגובות
2009 © עורכי דין - ReadLaw כל הזכויות שמורות ל