פלטפורמה לעורכי דין המאפשרת אינטראקציה בין עורכי הדין ובין לקוחות פוטנציאלים וקיימים.
עורכי דין
דרג אותי
ניקוד .0
אינדקסים ולוחות
אינדקס עורכי דין
שרותים משלימים
לוח הצעות עסקית
לוח מודעות כללי
עורכי דין באתר
עו"ד שיר וינברג
עו"ד איתן ראובני
עו"ד יוכי מנקדי
עו"ד מיכאל ברנע
עו"ד עדי חן
עו"ד מחמד דאוד
עו"ד ki ki
עו"ד ערן ראו
עו"ד שירן זפרני
עו"ד ורדית ירושלמי
 >>   >> 

עו"ד פלילי ארז טובי - מתי ניתן לשלוח את הנאשם להסתכלות פסיכיאטרית?

(20/01/2014)
ארז טובי<br />עורך דין
מאת ארז טובי
עורך דין

לא מחובר


מקרה שצבר לא מעט כותרות לאחרונה היה שפיכת כוס התה על חבר הכנסת אחמד טיבי במהלך הפגנה בבאר שבע. באחת הכתבות בנושא שפורסמה ב-ynet, נכתב כי כתב אישום הוגש בהליך מזורז נגד שופך התה, תושב העיר באר שבע, וסעיף האישום הוא תקיפת עובד ציבור.


יש לציין כי הנאשם ניסה להצית עצמו לפני כשנה מול עיריית באר שבע. אחיו ציין כי מדובר באדם לא בריא שהיה בכלא זמן רב, עבר תקופות קשות וניסה להזיק לעצמו, וכי המעשה לא בוצע ממניעים גזעניים. האח פנה לח"כ טיבי וציין שהנאשם לא מודע לעצמו וכי חובה להעניק לו טיפול רפואי נפשי הולם, משום שהכלא אינו מקום טוב עבורו.

גם עו"ד פלילי מטעם הנאשם ציין כי מדובר באדם חולה שלא ביצע את המעשה ממניעים פסולים או מניעים גזעניים. בקשתו של עורך הדין הייתה לשלוח את הנאשם להסתכלות פסיכיאטרית.

על הליך מזורז להגשת כתב אישום

במקרה זה, הוגש כתב אישום בהליך מזורז נגד שופך התה. המשפט הפלילי קובע כלל על - לפיו על רשויות התביעה (פרקליטות ותביעות) לנקוט הגינות כלפי חשודים ובעיקר כלפי נאשמים על מנת שיתקיים "הליך הוגן וראוי" בעניינם. לפיכך, בדרך כלל ההליך פלילי נפתח בחקירה כאשר המשטרה מחויבת לחקר האמת ובתום החקירה תתקבל החלטה אם יוגש כתב אישום או אם לאו.

במקרים מסוימים, אדם המבצע עבירה כלפי איש רשות - שוטרים, חברי כנסת, בעל תפקיד ציבורי, "נתפס" העבריין באור אנטי חברתי שלילי במיוחד וכמי שמורא החוק אינו חל עליו, ומכאן הרצון למצות עמו את הדין בהליך מזורז אשר תוצאותיו יביאו להרתעת הפרט (שעבר עבירה) והרתעת הציבור (הכלל) מפני ביצוע עבירות דומות בעתיד.

האם היה מקום לשלוח את הנאשם להסתכלות?

ככל שתתבסס הטענה בדבר לקות רפואית פסיכיאטרית, רשאי בית המשפט להורות שהחשוד ייבדק ואפילו ניתן להאריך את מעצרו לצורך זה. ואולם, הערכה רפואית לבדה אינה יכולה להוות עילת מעצר עצמאית (נדרשת עילת מעצר דוגמת מסוכנות, חשש בריחת חשוד/נאשם, מאימת הדין וכדומה). בנסיבות לפיהן אובחן אדם כלוקה במחלה נפשית קשה, יינתן משקל גבוה בניהול ההליך הפלילי נגדו. עורך דין פלילי מנוסה המייצג חשוד, עשוי לגרום לבית המשפט להורות שהחשוד ייבדק.

מה באשר לעונשו של הנאשם?

חומרת העונש (גזר דין) נגזרת ממספר משתנים ובתוכם: חומרת העבירה, נסיבות ביצועה, עברו הפלילי של הנאשם, פטורים או הגנות - מלאים או חלקיים הקבועים עלי חוק. בהתאם לכך, ככל שיימצא כי הנאשם לוקה במחלה נפשית קשה אשר פגעה ברוחו בשעת מעשה להבין את המעשה שביצע או את הפסול שבמעשיו, ולחילופין מחלתו מנעה ממנו להימנע מביצוע העבירה - כי אז יקבע בית המשפט שאין הנאשם בר אחריות פלילית. ככל שיוכיח הסנגור המייצג, כי הנאשם סובל ממחלת נפש או לקות שכלית מופחתים (שאינם מגיעים כדי פטור מאחריות פלילית מלאה), יישקל הדבר במניין השיקולים לעניין הקלה בחומרת העונש שיוטל על הנאשם בגזר הדין.
תגובות חברי הקהילה   (0 תגובות)
אין תגובות
2009 © עורכי דין - ReadLaw כל הזכויות שמורות ל