פלטפורמה לעורכי דין המאפשרת אינטראקציה בין עורכי הדין ובין לקוחות פוטנציאלים וקיימים.
עורכי דין
דרג אותי
ניקוד .0
אינדקסים ולוחות
אינדקס עורכי דין
שרותים משלימים
לוח הצעות עסקית
לוח מודעות כללי
עורכי דין באתר
עו"ד אבי זילברפלד
עו"ד אדוארדו (חיים) מייסלף
עו"ד פנינה ולרי
עו"ד אלון קורן מידן
עו"ד יניב בוקר
עו"ד אורי בוים
עו"ד חיים שטנגר
עו"ד קובי רום
עו"ד דן עדי
עו"ד ברק פרידמן
 >>   >> 

נהיגה תוך כדי דיבור בטלפון נייד

(03/02/2014)
משה רבי<br />עורך דין
מאת משה רבי
עורך דין

לא מחובר

מאמר מאת משרד עורך דין תעבורה משה רבי - משרדינו עוסק ביצוג נאשמים בבתי משפט לתעבורה בגין עבירות של נהיגה בשכרות, עבירות מהירות, ביטול פסילה מנהלית ופסילה עד תום ההליכים, תאונות דרכים לרבות תאונות קטלניות ועבירות תנועה אחרות.

 

אנו חיים בעידן שבו חידושים ועדכונים רבים ושוטפים. הטלפון הנייד, שפרץ לחיינו לפני למעלה משני עשורים, הוא היום פריט חובה בכל כיס או תיק. רבים מאתנו מתקשים לנהל את חייהם בלעדיו; אם פעם היינו נעזרים בו לשם שמירה על קשר ועבודה, הרי שהיום ממלא הטלפון הנייד שורת פונקציות ארוכה ונדמה שכבר קשה לנהל את חיינו בלעדיו. הטלפון הנייד הפך אותנו לזמינים כמעט-תמיד, מעודכנים ברגע ו... אפשר להודות שחלקנו גם "מכורים". אנחנו משתמשים בו בכל מקום ובכל זמן, אפילו במכונית: לא פעם מתקבלת שיחה תוך כדי נהיגה, אנו "חייבים" לשלוח סמס דחוף או רוצים להתעדכן בשלום אחד מבני המשפחה.שימוש בטלפון הנייד בזמן נהיגה גורם להסחת דעת וחוסר ריכוז, ומעלה את הסיכון למעורבות בתאונת דרכים. על פי מחקרים בארה"ב, אם משתמשים בטלפון הנייד בזמן נהיגה, הסיכון ל
תאונת דרכים גדל עד פי שלוש כמעט. הנתונים בישראל (על פי הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים) מראים כי הטלפון הנייד הוא אחד הגורמים הנפוצים להסחת דעת מסוכנת בעת נהיגה. ובכן, מה אומרות תקנות התעבורה באשר לשימוש במכשיר הסלולרי בנהיגה?נהיגה תוך כדי שימוש בנייד - מה אומר החוק?

על פי תקנות התעבורה (28(א) ו-28(ב)), כאשר הרכב נמצא בתנועה, הנהג מחויב:

(א) לאחוז את ההגה (או הכידון) בידיו, ולהסיר ממנו יד אחת לצרכי נהיגה – לשם הפעלת הרכב או קיום כללי התנועה (למשל, שימוש במוט ההילוכים או בידית האיתות).

(ב) לנהג מותר להשתמש בטלפון רק בעזרת מיקרופון או מכשיר דיבורית המותקן ברכב.

אם כן, הנהג אינו רשאי להחזיק טלפון ועליו להשתמש בו ברכב באמצעות דיבורית קבועה בלבד. הדברים אמורים הן לגבי דיבור בטלפון, והן לגבי שימוש במשיבון, שליחת הודעות טקסט וכו'. כדאי לשים לב שעל פי הפסיקה, אפילו אחיזת הטלפון לרגע, על מנת להתקין אותו בתוך מכשיר הדיבורית, היא אסורה. בית המשפט לתעבורה הרשיע אדם שהחזיק מכשיר נייד על מנת לחברו לדיבורית, למרות שלא דיבר בעת הנהיגה.האם מותר להשתמש באוזניות או ברמקול הפנימי של הנייד לשם דיבור בזמן הנהיגה?

שימוש בטלפון הנייד באמצעות אזניות מותר חלקית, כלומר – מותר שימוש באוזניה אחת ויחידה. ומה באשר לאפשרות להשתמש בטלפון באמצעות הרמקול הפנימי המותקן במכשיר? על פי פסיקה של בית המשפט המחוזי בחיפה (כב' השופט פינקלשטיין), זוהי עדיין עבירה, גם אם שתי ידי הנהג מונחות על ההגה, והשימוש בטלפון מותר באמצעות מיקרופון המותקן ברכב בלבד.האם מכשיר קשר נחשב כטלפון נייד?

בתקנה אין מצוין במפורש מה באשר לשימוש במכשיר קשר. על פי התקנה 28(א), מובן כי שימוש במכשיר קשר ללא דיבורית, שלשמו יש להסיר את אחת מהידיים מן ההגה, הוא אסור ונחשב כעבירה. עם זאת, תקנה 28(ב) מסדירה רק את עניין השימוש בטלפון נייד בעת נהיגה, ואינה מציינת שימוש במכשיר קשר. כב' השופט מודריק, שנדרש לעניין, קבע כי לו ביקש המחוקק לאסור גם על שימוש במכשיר קשר, יכול היה לציין זאת בפירוש ובמפורט. כמו כן, טען כב' השופט כי השימוש במכשיר קשר הוא לצורך העברת מסרים קצרים ומיידיים (למשל, הקריאה השגורה בפיהם של נהגי מוניות - "מי פנוי בגימל?"), ולא לצורך ניהול שיחות ארוכות.


לסיכום, שימוש במכשיר הנייד בזמן הנהיגה הוא עבירה נפוצה בקרב נהגי ארצנו, ורבים "חוטאים" בה. נהיגה תוך דיבור בנייד נחשבת לעבירת תנועה, וניתנים עליה ברירת קנס ונקודות. אם קבלתם ברירת קנס אך אתם בטוחים שלא בצעתם עבירה, ניתן להגיש בקשה להישפט. במקרה כזה כדאי לשקול פנייה לעורך דין תעבורה מטעמכם.נסיעה טובה ובטוחה בדרכים!
תגובות חברי הקהילה   (0 תגובות)
אין תגובות
2009 © עורכי דין - ReadLaw כל הזכויות שמורות ל