פלטפורמה לעורכי דין המאפשרת אינטראקציה בין עורכי הדין ובין לקוחות פוטנציאלים וקיימים.
עורכי דין
דרג אותי
ניקוד .0
אינדקסים ולוחות
אינדקס עורכי דין
שרותים משלימים
לוח הצעות עסקית
לוח מודעות כללי
עורכי דין באתר
עו"ד מיקי חובה
עו"ד נמרוד טאובר
עו"ד זיאד אלשייך (נוטריון)
עו"ד אהרון שמלה
עו"ד אורי בוים
עו"ד סרג' טוניק
עו"ד עו"ד רועי שעיה
עו"ד עוזיאל לוי
עו"ד אליעזר אדם
עו"ד ניר עופר
 >>   >> 

הכירו את המושג "גזל סוד מסחרי" - יוסי כהן

(03/02/2014)
יוסי כהן<br />עורך דין
מאת יוסי כהן
עורך דין

לא מחובר


סוד מסחרי הנו מידע עסקי וקניין רוחני שאינו רשום ככזה, נחשב למסווג וחסותו נשמרת במידה סבירה, אינו נחלת הכלל ומקנה לבעליו יתרון מסחרי על פני מתחרים. בהיותם כלי עבודה חשוב לעסקים, סודות אלו מוגנים בחוק עוולות מסחריות בדיני נזיקין משנת 1999. התקנות נועדו למנוע גזל של סודות מסחריים ולהגן על אינטרסים של עסקים מפני מתחרים, עובדים וקבלני משנה.


מהו גזל מסחרי?

על פי הגדרת החוק, גזל מסחרי הנו מצב בו נלקח סוד מסחרי שהוכח ככזה מבעליו ללא הסכמתו, או באמצעים שאינם כשרים. החוק תקף גם לגבי מי שלא גזל את הסוד המסחרי בעצמו, אלא היה שותף ישירות או בעקיפין למעשה, או שמעשה הגזל היה ידוע לו ולכן נחשב כשותף לעבירה. כמו כן, אם בעל הסוד המסחרי לא שמר עליו כראוי ובאמצעים סבירים, ייתכן בהחלט שלא יוכל הגיש תביעה בגין הגזל.

השלכות מקרי גזל מסחרי

במקרים של עוולה וגזל מסחרי יש לנפגע זכות לגשת לבית המשפט ולדרוש פיצוי הולם מידי הגוזל, זאת ללא צורך בהוכחת הנזק שנגרם, כל עוד מדובר בסכומים של עד 100 אלף ש"ח. מעבר לכך, רשאי הניזוק להוציא צו מניעה שימנע את השימוש בסודות המסחריים שנגזלו ממנו, וכן למנות כונס נכסים למטרת חיפוש ותפיסת מסמכים המעידים על הגזל ושימושיו, או מוצרים ונכסים שהופקו בעזרת סודות אלו.

סייגים בחוק אודות גזל מסחרי

יש לציין כי גזל סודות מסחריים אינו קל להוכחה בבית משפט, בעיקר מפני שפעמים רבות הנו סותר זכויות אחרות כמו עקרון תחרות חופשית בשוק או חופש העיסוק. לכן, מקרים של גזל סודות מסחריים נבחנים בבית המשפט בהתאם למידתם ולסבירותם. בנוסף, קיימים בחוק מספר סייגים לגבי נסיבות שקיומן ימנע מהמקרה להיחשב כגזל מסחרי, כדוגמת:

חשיפת סוד מסחרי באמצעות גילוי עצמי, על ידי ניתוח או פירוק של מוצר או תהליך.
רכישה בתום לב של סוד מסחרי.
סוד מסחרי הנוגד את תקנת הציבור או בריאותו.
סוד מסחרי שהועבר לעובד כחלק מכישוריו הכלליים וללא הסבר על החיסיון.עורך דין יוסי כהן הוא הבעלים של משרד עורכי דין. דוקטור יוסי כהן פועל בתחומי המשפט המסחרי, דיני חברות וליטיגציה משנת 1986.
צרו קשר:
רח' קלישר 17, בית גי - אה, תל אביב 65257
טל': 5168484 - 03  |  פקס: 5166066 - 03
דוא"ל:cohhen2@zahav.net.il


תגובות חברי הקהילה   (0 תגובות)
אין תגובות
2009 © עורכי דין - ReadLaw כל הזכויות שמורות ל