פלטפורמה לעורכי דין המאפשרת אינטראקציה בין עורכי הדין ובין לקוחות פוטנציאלים וקיימים.
עורכי דין
דרג אותי
ניקוד .0
אינדקסים ולוחות
אינדקס עורכי דין
שרותים משלימים
לוח הצעות עסקית
לוח מודעות כללי
עורכי דין באתר
עו"ד לינוי גולדנר-זהר
עו"ד יצחק יצחקי
עו"ד רוית כהן שיינר
עו"ד רועי נתיב
עו"ד ציקי פלדמן
עו"ד צבי רוזנטל
עו"ד יגאל אמסלם
עו"ד יחיאל זהר
עו"ד שלומי ביזק
עו"ד יעל פרי
 >>   >> 

פיטרו אותך? דע את זכויותך!

(04/03/2014)
מירית  רייף<br />עורך דין
מאת מירית רייף
עורך דין

לא מחובר

פיטרו אותך? דע את זכויותייך!

*האמור מנוסח בלשון זכר אך פונה לשני המינים.

  • האם נעשתה לך שיחת שימוע טרם הפיטורים? חובה על המעסיק לקיים שיחת שימוע לעובד טרם פיטוריו וכך לשקול בכנות וברצינות את פיטוריו ולכן שקילה מעין זו אינה יכולה להיעשות באותו מעמד של שיחת השימוע, אלא לאחריה ובכובד ראש כאמור. בשיחת השימוע עלייך, כמועמד לפיטורים, להעלות את טענותייך כנגד הפיטורים כגון: מצב כלכלי/משפחתי קשה ואף ברשותך להביא מסמכים לבסס טענות אלו ו/או ניתנת לך האפשרות להעלות חלופות לפיטורים כגון: העברה לתפקיד אחר בחברה, ככל וישנו תפקיד אשר אתה נמצא מתאים לו.יובהר כי בתי הדין אינם מהססים לפסוק פיצויים כנגד מעסיקים שלא נתנו זכות שימוע לעובדיהם המפוטרים ו/או פעלו שלא בהתאם לפרוצדורה.

ככל ואינך דובר עברית שפת אם, עמוד על זכותך לקבל מתורגמן לשיחת השימוע, הדובר את שפתך. שיחת שימוע מבלי שהבנת את תוכנה, איננה מקיימת את הרציונאל העומד מאחורי שיחת השימוע כאמור לעיל. מנסיונות בתיקים קודמים, מומלץ להקליט את שיחת השימוע שנערכת בינכם לבין המעסיק. ניתן להשתמש במכשירי הסמארטפון שלכם לשם כך. ייתכן ולא יהיה לכם נעים להקליט את השיחה אולם זיכרו: הקלטה זו יכולה לשנות את תביעתם על פיה ולגרום לזכייתכם בתיק.

  • האם ניתנה לך הודעה מוקדמת לשימוע? על המעסיק ליתן לך הזמנה מראש לשימוע וברשותך להגיע לשימוע עם ייצוג עו"ד ועם מסמכים שונים, כל זאת על מנת שתוכל לבסס את טענותיך כנגד הפיטורים ולהגן על עצמך בצורה הראויה ביותר.  

  • ככל והוחלט על פיטורים, האם קיבלת מכתב פיטורים? על המעסיק ליתן לך מכתב פיטורים המפרט את תאריך התחילה וסיום עבודתך וסיבת הפסקת העבודה. מכתב זה חשוב ורלוונטי לצורך כך שתוכל לקבל דמי אבטלה בלשכות הביטוח הלאומי. ככל ולא קיבלת גש למעסיקך לשעבר ובקש ממנו מכתב פיטורים כזה.

  • האם שולמו לך פיצוייי פיטורים? עובד שפוטר לאחר שנה ו/או סמוך לשנה זכאי לקבל פיצויי פיטורים. מה הכוונה "סמוך לשנה"? החוק אינו מגדיר זאת, אולם הפסיקה קובעת כי פיטורים סמוך לשנה כוללים פיטורים לאחר  11 חודשים  ואף לאחר 10 חודשים, כל זאת במידה וניתן להוכיח כי המעסיק פיטר את העובד ובמקביל גייס עובד חלופי בניסיון להתחמק ממתן פיצויי פיטורים.

  • האם פוטרת בטענה שמתקיימים קיצוצים בחברה? במידה ומעסיקך טוען שהוא נאלץ לפטר אותך בשל צמצומים כלכליים בחברה, אל תקח זאת כעובדה מוגמרת. כלומר, לעיתים נראה לנו שאם המעסיק טוען כי אין כסף לחברה לשלם לי את שכרי אז וודאי אין מה לעשות עם זה ואני לא יכול לשנות את גורלי כמפוטר. אז לא כך הדבר! מעסיק חייב ליתן סיבה ממשית לפיטורים מלבד הסיבה שיש קיצוצים בחברה, שכן הסיבה הכלכלית אינה מספקת כלשעצמה. כמו כן, פיטורי צמצומים חייבים להיות נתמכים בעובדות, כלומר במסמכים כגון: פרוטוקול חברה, דוחות חברה וכד' המעידים על החלטת החברה לנקוט בפיטורי צמצומים מסיבות כלכליות. לא די באמרה "קיצוצים", שכן זו אינה מילת קסם כשלעצמה וחייבת להיות לצד זה סיבה אמיתית לפיטורים.

  • האם אתה וחברייך לעבודה פוטרתם יחדיו? במקרה של פיטורים קולקטיביים, כאשר זכויותיהם של מספר עובדים שפוטרו הופרו, במלואן או חלקית, ניתן לתבוע כדלקמן:

  1. במסגרת תביעה קבוצתית (מספר עובדים ששוכרים את שירותיו של עו"ד אחד).

  2. במסגרת תביעה ייצוגית (עובד מפוטר אחד התובע בשמם של עובדים נוספים. אולם לצורך הגשת תביעה ייצוגית יש לעמוד במספר תנאים ויש לאשר את התביעה כייצוגית בבית המשפט).

*כל האמור לעיל נאמר ללא כל התייחסות מעמיקה ובחינת נסיבות מקרה ספציפי ועובדותיו ואינו מהווה ולא יהווה בעתיד ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי ואינו מהווה ולא יהווה כל המלצה לנקיטת הליכים כאלה או אחרים או להימנעות מהם. כל המסתמך על האמור בכל דרך שהיא, עושה זאת על אחריותו בלבד והאחריות לכל תוצאה, ישירה או עקיפה, בשל הסתמכות על האמור, תחול עליו בלבד. לייעוץ משפטי חייגו לטלפון: 02-6222335 או צרו קשר במייל: Adi@hacohenwolf.com . כתובת אתר הבית:  www.hacohenwolf.com
תגובות חברי הקהילה   (0 תגובות)
אין תגובות
2009 © עורכי דין - ReadLaw כל הזכויות שמורות ל