פלטפורמה לעורכי דין המאפשרת אינטראקציה בין עורכי הדין ובין לקוחות פוטנציאלים וקיימים.
עורכי דין
דרג אותי
ניקוד .0
אינדקסים ולוחות
אינדקס עורכי דין
שרותים משלימים
לוח הצעות עסקית
לוח מודעות כללי
עורכי דין באתר
עו"ד לין קורזינר
עו"ד גלעד שרגא
עו"ד נתנאל כלפון
עו"ד ארז כהן
עו"ד אייל אשכנזי
עו"ד מיכאל בנימין
עו"ד הילה אילון
עו"ד מירית עטיה-שטיינברג
עו"ד דוד בן אשר
עו"ד יואב בן פורת
 >>   >> 

דגשים והנחיות לפני חתימה על חוזה אחיד מול בית אבות

(27/05/2018)
ירון לביא<br />סטודנט למשפטים
מאת ירון לביא
סטודנט למשפטים

לא מחובר

עומדים לחתום על חוזה אחיד מול הנהלת בית האבות? רוצים לדעת יותר על מטרתו וחשיבותו של החוזה האחיד? זה הזמן לדעת יותר על מבנה החוזה האחיד, תנאיו וסעיפיו. בשורות הבאות ריכזנו עבורכם הנחיות ודגשים אותם מומלץ לבחון בטרם התחימה. 


בפני כל אחד ואחת מכם הנמנה על האוכלוסייה המבוגרת במדינת ישראל, עומדים כיום מספר אפשרויות מגורים המשמשות גם כמסגרת חברתית וטיפולית התואמת את מצבכם הגופני והנפשי כאחד. בכל אחת מאפשרויות הדיור לאוכלוסייה הבוגרת במדינת ישראל, תדרשו לחתום על חוזה המעגן את זכויותיכם וחובותיכם בנוגע לשהייה במקום, כאשר בכל בתי האבות הפרטיים הפועלים במדינה, תדרשו לחתום על חוזה אחיד- הנערך באופן זהה לכל אחד ואחת מדיירי המקום. 


מהו חוזה אחיד ומהי מטרתו?  


חוזה אחיד הינו נוסח חוזה שסעיפיו ותנאי נקבעו מראש על ידי הצד המנסח. מטרת החוזה האחיד היא לשמש את המנסח לצרכי התקשרות עם לקוחותיו, וכל זאת מבלי לנהל משא ומתן בין הצד המנסח לבין הצד השני בנוגע לתנאי ביצוע העסקה. החתימה על גבי החוזה האחיד הינה דרישת חובה בהתאם לתקנות החוק, והיא מיועדת לצרכי קבלת הסכמתו של החותם לכל הסעיפים והתנאים המפורטים בחוזה. בדומה לכל הסכם חוזי אחר, גם החוזה האחיד הינו מסמך בעל תוקף משפטי. 


מטרת החוזה האחיד בבתי האבות הפועלים בישראל היא: הסדרת חובותיו וזכויותיו של הדייר, כאשר בין יתר הנושאים בהם דן החוזה האחיד תמצאו את הנושאים הבאים: מגורי הדייר, אופן הטיפול בדייר והשירותים להם הוא זכאי. 


סעיפי החוזה, דגשים ותנאים אותם מומלץ לכלול בחוזה


חוזה אחיד, מעצם היותו חוזה זהה הנערך על ידי היועצים המשפטיים של בית האבות, הינו חוזה המגן בראש ובראשונה על האינטרסים המנהלתיים של בית האבות. על מנת להגן על מלוא זכויותיכם מומלץ לקרוא בעיון רב את סעיפי החוזה, ולתת את הדעת בנוגע לכל אחד מסעיפיו. בשורות הבאות ריכזנו עבורכם רשימה חלקית של סעיפי החוזה האחיד ולצידה רשימת דגשים ותנאים אותם מומלץ לכלול בחוזה. 


 • תנאי הדיור- החוזה האחיד אמור להגדיר את תנאי הדיור להם זכאי הדייר בחדרו, לרבות, גודל החדר, מפרט החדר, פריטי התכולה (ריהוט) המצויים בחדר וכדומה. בנוסף, חשוב לתת את הדעת בנוגע לפריטי תכולה נוספים (מלבד אלו הקיימים בחדר) אותם רשאי הדייר להכניס לחדרו, וכמו כן, לציין על גבי החוזה מה נעשה עם הציוד האישי במקרה של עזיבת הדייר. 
 • שירותי המקום- החוזה האחיד אמור לכלול את כל השירותים המוצעים לדייר במקום. שירותים אלו כוללים בין היתר: טיפולים רפואיים, שירותי תזונה, שירותי דת, שירותי רווחה ופנאי וכדומה. בסעיף זה חשוב להגדיר מהי רשימת השירותים הנכללת בתשלום הכללי ומהם השירותים המוענקים בתוספת תשלום. במידת הצורך, יש לציין באופן מדויק וברור מהו השירות המוענק לכם בתוספת תשלום ומהו הסכום המדויק אותו תדרשו לשלם. 
 • אופן התשלום- אחד מסעיפיו המרכזיים של החוזה האחיד דן בסוגיות התשלום. סעיף זה עוסק בין היתר בגובה התשלום הנדרש, זהות המשלם, אופן העברת התשלום ותאריכי התשלום. במסגרת סעיף זה יש להגדיר את התנאים לקבלת החזר כספי במקרה של עזיבה, וכמו כן, יש לבחון את אופן הצמדת התשלום למדד, למט"ח וכדומה. 
 • בטחונות כספיים- סעיף זה עוסק בהגדרת הביטחונות הכספיים אותם הדייר או בני משפחתו מחויבים להעמיד לרשות הנהלת בית האבות. במסגרת סעיף זה חשוב לבחון מה עולה בגורלם של הביטחונות הכספיים במקרה של עזיבת הדייר או פטירתו. כמו כן, יש לבחון מהו הנוהל של בית האבות בנוגע לאי עמידה בתנאי התשלום מצד הדייר. 
 • אחריות המקום- בתי האבות מחויבים כלפי דייריהם במגוון נרחב של תחומי אחריות, החל מהסדרי ביטחון ובטיחות, דרך העמדת מדיניות ברורה בנוגע למקרי אובדן או פגיעה ברכושו האישי של הדייר ועד להגדרת האחריות במקרים של פגיעה גופנית, תאונה, רשלנות רפואית מצד הצוות וכדומה. בסעיף זה חשוב שהחוזה האחיד יכלול באופן מפורט את כל תחומי האחריות של המקום.  • מה מומלץ לעשות לפני חתימה על חוזה אחיד? 


  מכיוון שכל החוזים האחידים מנוסחים על ידי המחלקות המשפטיות הפועלות מטעם בתי האבות, ניסוח החוזה נועד להגן בראש ובראשונה על האינטרסים המנהלתיים של בית האבות. כפועל יוצא מכך, אחת הפעולות המומלצות ביותר בטרם חתימתכם על גבי החוזה האחיד המוצג לכם מטעם הנהלת בית האבות, היא להתייעץ עם עורך דין המתמחה בדיני חוזים. 


  היוועצות מוקדמת עם עורך דין מטעמכם בנוגע לסעיפי החוזה, תאפשר גם לכם לבחון כל סוגיה המתעוררת בנוגע לסעיפי החוזה, ויחד עם זאת לפעול לשינוי סעיפי החוזה בכל דרך משפטית העומדת לרשותכם. בשלב הראשון, בקשו מהנהלת בית האבות למסור לידיכם העתק של החוזה האחיד עליו אתם נדרשים לחתום, ובשלב השני עיינו בכל סעיפי החוזה והיוועצו עם עורך דין מקצועי המתמחה בדיני חוזים בכלל ודיני חוזים אחידים בפרט. 


  ביטול תנאי מקפח בחוזה- האם הדבר אפשרי?


  בהתאם להגדרת החוק, החוזה האחיד הינו נוסח של חוזה אשר תנאיו וסעיפיו אינם ניתנים לשינוי או לכל משא ומתן בין הצדדים. יחד עם זאת, החוק קבע גם מספר תנאים העלולים להיות מוגדרים כתנאים מקפחים המופיעים בחוזה, כלומר, תנאים המקפחים את קהל הלקוחות. במקרים בהם החוזה האחיד עלול לקפח את הדייר בהתאם לתנאים הקבועים בחוק, בית המשפט יכול לשנות את התנאי המקפח. 


  חשוב שתדעו- נטל ההוכחה על כך שהחוזה האחיד איננו כולל תנאים מקפחים חל על מנסח החוזה. כפועל יוצא מכך, חשוב, ראוי ואף מומלץ להיוועץ עם עורך דין המתמחה בדיני חוזים, וזאת לצרכי בחינה מעמיקה ומקצועית של כל סעיפי החוזה. 


   

  המאמר מובא לכם הודות לשיתוף הפעולה עם אלמוגים - דיור מוגן בקריות ובאדיבות רשת בתי מגורים לגיל זהב - עד 120.
  תגובות חברי הקהילה   (0 תגובות)
  אין תגובות
  2009 © עורכי דין - ReadLaw כל הזכויות שמורות ל