פלטפורמה לעורכי דין המאפשרת אינטראקציה בין עורכי הדין ובין לקוחות פוטנציאלים וקיימים.
עורכי דין
דרג אותי
ניקוד .0
אינדקסים ולוחות
אינדקס עורכי דין
שרותים משלימים
לוח הצעות עסקית
לוח מודעות כללי
עורכי דין באתר
עו"ד sarit alfi braska
עו"ד ערן וגנר
עו"ד עוזיאל לוי
עו"ד יערה רשף
עו"ד עורך דין ברוקס
עו"ד קרן חביב
עו"ד טל זהבי
עו"ד יעל מנדלוביץ
עו"ד יגאל אמסלם
עו"ד רועי נתיב
 >>   >> 

יצירת חוזה משפטי טרם שיפוץ בתים ומבנים

(05/07/2018)
ירון  לביא<br />סטודנט למשפטים
מאת ירון לביא
סטודנט למשפטים

לא מחובר

במרבית המקרים בהם יוצרים חוזה משפטי טרם שיפוץ הבית או המבנה ניתן להימנע או למזער בעיות העלולות להיגרם במהלך השיפוץ ולאחריו. בתי המשפט עמוסים בתביעות מצד לקוחות פרטיים ועסקיים שהזמינו עבודות שיפוץ ובין המקרים הנפוצים תביעות בגין פשיטת רגל של הקבלן, תביעה להשבת הכסף מהקבלן בגלל איכות בנייה ירודה, תביעות נגד קבלנים שקיבלו את כספם אך אינם מבצעים את העבודה, אחריות לליקויים שנתגלו במהלך ואחרי השיפוץ, איכות חומרים ירודה, אי עמידה בלוחות זמנים ועוד. לכן, חשוב לערוך חוזה משפטי ולנקוט באמצעי זהירות טרם התחלת עבודת השיפוץ בבית או במבנה. לפניכם רשימה הכוללת מספר אמצעי זהירות המומלצים טרם החתימה על חוזה משפטי והתקשרות מחייבת עם קבלן השיפוצים.


מקור החוזה


בבואכם לחתום על חוזה משפטי טרם השיפוץ חשוב לפנות לייעוץ משפטי על ידי עורך דין מנוסה המתמחה בתחום. ברוב המקרים יציע קבלן השיפוצים חוזה סטנדרטי ובסיסי אשר מעגן בעיקר את זכויותיו. יש המעוניינים לחסוך את עלות עורך הדין ולוקחים סיכון רב ומיותר. אמנם ניתן למצוא חוזים מוכנים באינטרנט או להסתמך על החוזה של קבלן השיפוצים ולשנות אותו מעט אך רק באמצעות יצירת חוזה משפטי השומר על האינטרס שלכם ונערך על ידי עורך דין תוכלו להימנע או לצמצם נזקים ועלויות כספיות גבוהות מיותרות במידה ומתעוררת בעיה בהמשך.


בדיקות יסודיות אודות הקבלן


לפני התחלת עבודת שיפוץ בבית או במבנה ועוד טרם חתימה על חוזה המחייב את שני הצדדים יש לבצע מספר בדיקות אודות הקבלן. יש לדרוש מהקבלן להציג אישור המראה כי הוא רשום ברשם הקבלנים ואכן מתמחה בסוג העבודה הנדרש. יש לבקש מהקבלן להציג עבודות שיפוץ קודמות בבתים ו/או מבנים ומומלץ לבקר באתרים אלה על מנת לשוחח עם בעלי הבית או המבנה ולקבל חוות דעת אובייקטיבית לגבי איכות עבודתו של הקבלן, לוחות זמנים, איכות החומרים, מחיר, שירות וכיוצא בזה. באתרי הבנייה תוכלו להתרשם מאיכות הבנייה וטיב העבודה. כמו כן, חשוב לבדוק בפרויקטים שבוצעו על ידי הקבלן האם הוא עומד בכל ההתחייבויות והאם הוא מספק אחריות לליקויים שנתגלו בתום עבודת השיפוץ. אגב, מומלץ לבקר בפרויקטים חדשים יחסית ולא בעבודות שיפוצים שנערכו לפני שנים רבות וחשוב לבקר בפרויקטים המתבצעים כעת על ידי הקבלן על מנת להתרשם מאיכות העבודה והחומרים, לבדוק האם הקבלן פעיל וצוות החברה נמצא בשטח ובכל מקרה של חשש מומלץ לפנות לחברות מקצועיות המתמחות בבירור יכולתו הכספית של הקבלן ומצבו. 


בטחונות וערבות אישית


לפני החתימה על חוזה השיפוץ יש לדרוש מהקבלן הוכחה כי הוא מסוגל לעמוד כספית בעבודה ובמידה וקיבלתם הצעת מחיר זולה מדי הנושא צריך להעלות בכם חשש לגבי אמינות הקבלן. יש מקרים לא מעטים בשוק בהם קבלן דרש מחיר זול, הלקוח התפתה ושילם מקדמה והקבלן נעלם עם כספו או הכריז על פשיטת רגל. לכן, נושא הבטחונות חשוב וקריטי בכל חוזה משפטי לשיפוץ בתים ומבנים. יש להבין מבחינה משפטית כי אם חותמים על חוזה רק מול החברה הרי זו עלולה להכריז על פשיטת רגל ואתם תמצאו עצמכם בבעיה להשיב את כספכם מאחר והחברה הינה ישות משפטית לכל דבר, מכאן נובע הצורך המוחשי לדרוש מהקבלן באופן אישי בטחונות אחרים כמו ערבות אישית של בעלי החברה/ הקבלן. כמו כן, חשוב לקבל ערבות אישית בנקאית או לעגן בחוזה סעיף של עיכוב תשלומים בכל שלב במהלך השיפוץ וכך תוכלו למזער את הנזק בקרות מקרה מסוים.


לוח זמנים


בכל חוזה טרם שיפוץ בית או מבנה יש לעגן סעיף בנושא לוחות זמנים. חשוב לנסח סעיף זה באופן ברור שאינו משתמש לשתי פנים ומומלץ לפרט את לוחות הזמנים לפי שלבי עבודה, לדוגמה- שלב 1- שבירת קירות ופינוי- שבוע, שלב 2- שיפוץ תשתיות (אינסטלציה, קירות גבס, עבודות תשתית חשמל וכו')- שבועיים וכדומה. ניתן להוסיף קנסות במידה והקבלן אינו עומד בלוחות הזמנים במיוחד במקרים בהם אתם מפנים את הבית או המבנה ומשלמים שכירות או כאשר הבית או המבנה נועד לצרכי השקעה ובכוונתכם להשכיר אותו או למכור.


תשלומים


כאמור, יש להוסיף לחוזה פסקה הנוגעת לתשלומים עבור השיפוץ. חשוב לעגן בחוזה כי התשלום יתבצע בשלבים, בכל פעם לאחר השלמת השלב ולא לפניו. כמו כן, יש לפרט את פרטי העבודה והתשלום עבורה ולהגדיר מראש את נושא השינויים ונושא תוספות הבנייה לאחר החתימה על החוזה ובמהלך העבודה. במידה ולא תבצעו זאת עלול הקבלן לנצל עובדה זו ולדרוש מחיר מופרז עבור התוספת או השינוי. בסעיף התשלומים יש לנהל מו"מ ועליכם לזכור כי קבלני השיפוצים מיומנים בתחום ואין להסתמך על ביטויי שגורים כמו יהיה בסדר ונסתדר בסוף אלא לעגן את הנושא בפירוט רב ונהיר לכל הצדדים. עורך דין מקצועי יפעל לטובתכם וינהל את המו"מ עבורכם כך שתוכלו להימנע מטעויות העלולות לעלות לכם ביוקר. 


בנוסף, יש להגדיר בחוזה מי רוכש את חומרי הגלם- האם הקבלן רוכש את חומרי הגלם והציוד (אריחים, קירות גבס, כלים סניטריים וכד') ויש לציין את איכות חומרי הגלם והציוד.


אחריות לליקויים


חוזה משפטי לפני תחילת עבודת השיפוץ חייב לעגן את נושא האחריות לליקויים של הקבלן. יש תביעות רבות מסוג זה המגיעות לבתי המשפט וללא עיגון סעיף האחריות תתקשו להצליח בתביעתכם או תיאלצו לשלם עבור מומחים מקצועיים ועורכי דין. בסעיף האחריות לליקויים יש להגדיר באופן ברור לשני הצדדים מהי תקופת האחריות ותחומיה לאחר השלמת השיפוץ ובמידת האפשר מומלץ להותיר חלק מהתשלום לתקופה זו או להותיר ערבות בנקאית או כל בטחון ממשי אחר. אגב, יש אפשרות להתנות את נושא האחריות באמצעות הוספת בדיקה של חברת בדק בית מקצועית והתחייבות הקבלן לבצע תיקונים אחרי השיפוץ ובתקופת האחריות על פי ממצאי הבדיקה.


לסיכום, עליכם לחתום על חוזה משפטי מפורט המעגן את הזכויות שלכם ומגן עליכם ככל הניתן טרם התחלת עבודת השיפוץ. חוזה מקצועי מחייב את הקבלן ובמרבית המקרים תיהנו מעבודה איכותית ואמינה יותר ותימנעו מהפתעות לא נעימות במהלך השיפוץ או לאחריו.  קרדיט לעוזרים במידע וכתיבת המאמר:
תגובות חברי הקהילה   (0 תגובות)
אין תגובות
2009 © עורכי דין - ReadLaw כל הזכויות שמורות ל