פלטפורמה לעורכי דין המאפשרת אינטראקציה בין עורכי הדין ובין לקוחות פוטנציאלים וקיימים.
עורכי דין
דרג אותי
ניקוד .0
אינדקסים ולוחות
אינדקס עורכי דין
שרותים משלימים
לוח הצעות עסקית
לוח מודעות כללי
עורכי דין באתר
עו"ד ליאור פרץ
עו"ד שמואל פרלמוטר
עו"ד דורית קורץ
עו"ד שלי גרשט
עו"ד סופי לוין
עו"ד אבי נוב
עו"ד טל וינגסט
עו"ד אילן אלמקייס
עו"ד אשר אביטן
עו"ד קרן זרקו זמיר
 >>   >> 

כיצד תשמרו על מקומכם בשירות קבע

(12/09/2015)
אלדד פלד - משפט צבאי<br />עורך דין
מאת אלדד פלד - משפט צבאי
עורך דין

לא מחובר

כיצד תשמרו על מקומכם בשירות קבע

 

באחת הפעמים בהם ליוויתי קצינה בקבע בשימוע לפני פיטורים בפני קצין החייל הראשי, לאחר שהודיע לה על החלטתו להשאירה בשירות, אבל התרה בה שלא תגיע למצב דומה בעתיד, אמרה הקצינה למפקד החיל כי אינה יודעת כיצד הגיע בכלל למצב של פיטורים ואינה יודעת כיצד להימנע ממצב דומה בעתיד, שכן היא חשה שבצעה תפקידה היטב וכי המשוב שקבלה מסביבתה היה חיובי. "תיקני מראה" ענה לה מפקד החייל. את ההסבר שהוסיף לדברים מצאתי לנכון להביא כאן – אני מאמין כי המציאות העכשווית והעתידית של מעמד משרתי הקבע, מחייבת את כלל אנשי הקבע לבחינה וניהול עצמי, אם רצונם להישאר בשירות.

 

מהן הסיבות אשר עשויות להביא לפיטוריו של איש קבע?

 

ישנן מספר סיבות בגינן תבקש המערכת הצבאית לסיים התקשרות עם איש קבע: העדר תפקיד הנושא תקן מתאים לאחר תקופה קצובה בתקן נמוך, "צמצום הכוחות הסדירים" בעקבות סגירת יחידות או צמצום תקנים, הערכות נמוכות, עילת "תפקוד לקוי", העדר אופק שירות, עבירות משמעת חריגות ועוד.                                                          המשותף לרוב העילות הוא היותו של הקצין או הנגד שלא בתפקיד ליבה ושלא בגדר מצטיינים או בולטים בתפקידם, שכן קצין או נגד שזוכים להערכה שנתית כ"בולטים לחיוב" בחוות הדעת חסינים מפיטורים בעילת תפקוד לקוי לתקופה של 3 שנים. בנוסף, קצין או נגד מצטיין מבוקש על ידי מפקדים בדיון שיבוצים (לגבי קצינים/נות) או לאיוש תקן פנוי (לגבי נגד/ת) ולא נותר ללא שיבוץ ובסכנה מידית לשחרור משירות.

 

כיצד על איש הקבע לנהוג?

 

איך אם כן על איש/ת הקבע לנהוג? התשובה בגדול הינה להצטיין בשירות לשאוף לשיבוץ בתפקידי ליבה אף אם כרוך במאמץ אישי ומשפחתי ולא להעמיד תנאים לתפקידים. להצטיין אין פירושו להרגיש טוב עם עצמך, אלא, גם, לזכות בהערכות גבוהות בחוות דעת ולהיות מדורגים בציון "א" וכבולטים לחיוב ולהימצא במסלול "ליבה" (לגבי קצינים/נות) או במסלול המוביל לתקן קבע מובהק (לגבי נגדים/ות), אף אם המחיר הוא שיבוץ בתפקידים תובעניים בתנאי שירות פחות נוחים.

רוב הקצינים והנגדים המפוטרים מצה"ל הינם כאלו, אשר נהנו משיבוץ בתפקידים נוחים, שם זכו להערכת הממונים הישירים עליהם, עובדה שהובילה להרגשת ביטחון מטעה. שכן בראיית החיל, הם נתפסו כמי שאינם במסלול הליבה ובעיני מפקדים, באותו חייל מקצועי או מפקדים שעשויים לרצות בהם לתפקידים תחתם, כבלתי מתאימים.

כל איש קבע המדורג משך שנתיים רצופות בדרוג "ב" צריך לראות בכך סימן אזהרה ולשפר את הישגיו. כך גם מי שלקראת סיום תפקיד ולקראת דיון שיבוצים חש כי קיים חשש שלא ימצא לו תפקיד.

 

פיטורים בעילה של עבירת משמעת או התנהגות חריגה

 

למרות שמקרים בהם מפוטר איש קבע בגין עבירות משמעת חריגות הינם מעטים, מספרם אינו מבוטל. על כל איש קבע לדעת כי התנהגות בלתי הולמת על רקע מיני – הטרדה מינית/יחסים בלתי הולמים עם חיילת/התבטאות בלתי הולמת, עבירות של נהיגה בשכרות/תחת השפעת אלכוהול וכיוצ"ב, יביאו לפיטוריו באמצעות וועדה להתרת חוזה. מעבר לחובה הברורה מעליה להימנע מאלו, חייב איש קבע להיות מודע למעשיו בכל עת.

 

ערר על החלטה לפיטורים

 

לעיתים, נעשים פיטוריו של איש קבע שלא על פי חוק או הצדק: מסיבות שאינן ענייניות, האשמת שווא או מתן משקל שאינו מידתי למעשיו, בניגוד לחוק כגון פיטורי אשת קבע הרה וכיוצ"ב. במקרים אלו יכול איש הקבע לעמוד על זכויותיו באמצעות הליך סדור של פניה לגורם המוסמך – קצין החייל הראשי, במידה ונדחה לערור על ההחלטה לראש אכ"א ואם הערר נדחה לערור פעם נוספת בפני וועדת הערר לאנשי קבע. בהליך זה רשאי איש/ת הקבע להיות מלווה ומיוצג על ידי עורך דין – מומלץ מאוד להיעזר בעורך דין המתמצה בתחום.

לסיכום, שרות קבע הינו זכות ומימוש של ערכים לאומיים ואישיים. אולם, שרות הקבע מהווה גם מקור פרנסה לאנשי הקבע ומשפחתם. על כל מי שבוחר בדרך זו, חלה חובה לתרום באופן מרבי, לממש עצמו אבל גם לכלכל צעדיו מתוך מודעות קבועה לשמירה על מעמדו בשירות.

 

 

 
תגובות חברי הקהילה   (0 תגובות)
אין תגובות
2009 © עורכי דין - ReadLaw כל הזכויות שמורות ל