פלטפורמה לעורכי דין המאפשרת אינטראקציה בין עורכי הדין ובין לקוחות פוטנציאלים וקיימים.
עורכי דין
דרג אותי
ניקוד 0.0
אינדקסים ולוחות
אינדקס עורכי דין
שרותים משלימים
לוח הצעות עסקית
לוח מודעות כללי
עורכי דין באתר
עו"ד גילה גולן
עו"ד אורי בוים
עו"ד יאיר זהבי
עו"ד אופיר הראל
עו"ד נגה ויזל
עו"ד אירית אבישר
עו"ד משה כדריה
עו"ד אתי חסיד
עו"ד ליאור כספי
עו"ד יגאל סאסי
 >>   >> 

חובת התקנת מפריד שומנים בבתי עסק

(27/05/2018)
ירון לביא<br />סטודנט למשפטים
מאת ירון לביא
סטודנט למשפטים

לא מחובר

שומן הזורם לתוך מערכת הביוב, לאחר זמן מה או כאשר מדובר בכמויות גדולות עלול להצטבר שם ולגרום לנזק לצנרת ולפגיעה באיכות הסביבה. מסיבה זו, מומלץ להשתמש במפריד שומנים, וכיום בבתי עסק אף מדובר בדרישה המעוגנת בחוק. מדוע כדאי להשתמש במפריד שומנים ומהי חובת התקנתו?


נזקי השומן במערכת הביוב


שומן עשוי להגיע לצנרת כתוצאה משאריות מזון שומניות או מחומרים שומניים אחרים. ולכן, לרב המטבח, הוא אחד המקורות המרכזיים לפסולת שומנית. ברגע ששומן זורם לתוך צנרת הביוב, פעם אחר פעם או בכמויות גדולות הוא מתחיל להיקרש ולהצטבר שם. ככל שכמות השומן בה נעשה שימוש היא גדולה יותר כך גם הסיכוי לנזק במערכת הביוב ולזיהום הסביבה.


להצטברות השומן בצנרת עלולות להיות כמה השלכות: 

 • הפצת ריח רע.
 • סתימת הצנרת 
 • הצפת הביוב – חסימת הצנרת עלולה לגרום להצפה של מי הביוב, תופעה המהווה מפגע סביבתי.  
 • זיהום מקורות המים והאדמה - כניסה של שומן למערכת הביוב עלולה לגרום להובלה של חומרים שומניים למרכז השפכים, לפגוע בפעילות טיהור המים ולגרום לזיהום המים והאדמה. 


 • מטרת מפריד השומנים


  מטרתו של מפריד השומנים היא להפריד בין השומן לבין המים הניגרים בצנרת הביוב, לאגור את השומן ולמנוע ממנו להמשיך לזרום בצנרת. מפריד השומנים המותקן במערכת הביוב, תחילה מציף את השומן העובר דרך צנרת הביוב מעל פני המים ולאחר מכן אוגר את השומן בתוך מיכל ובכך מונע מהשומן להמשיך לזרום בצנרת. מפריד השומנים אמנם דורש תחזוקה וריקון אחת לחודש, אך הדבר אינו משתווה לנזקים האפשריים, לאי הנעימות ובזבוז הכסף העלולים להיגרם כתוצאה מזרימת שומן בצנרת.  


  אופן התקנת מפריד השומנים


  על מנת להתקין מפריד שומנים בבית או בבית העסק יש להיעזר באיש מקצוע מתחום האינסטלציה המוסמך לכך. כאשר תחילה תבוצע בדיקה שמטרתה להחליט היכן למקם את המכשיר, מה סוג המכשיר הנדרש ולהעריך מה גודל כמות השומנים המצטברת במקום ובהתאם לכך לקבוע את גודל המכשיר. את מפריד השומנים מתקינים בקצה תעלת הניקוז של בית העסק ודרכו עוברים כל הנוזלים, מלבד השפכים של השירותים. את ההתקנה מבצע אישה מקצוע מוסמך בלבד תוך הקפדה על כללי בטיחות של משרד הבריאות, המשרד להגנת הסביבה והעיריות המקומיות. בהמשך, יש צורך לשמור באופן קבוע על תחזוקה של מפריד השומנים וריקון של השומנים שנאגרו בו.   


  חובת ההתקנה 


  התקנת מפריד שומנים בבתים פרטיים היא אמנם בגדר המלצה אך בנוגע לבתי עסק, מדובר בדרישה על פי חוק. בזמן שבבתים פרטיים קיימת אפשרות של הצטברות שומנים במערכת הביוב, בבתי עסק ומפעלים מדובר בכמויות גדולות של הפסולת ושומנים ולכן הסכנה היא כפולה. כיום, מתוך המודעות לנזקים העלולים להיגרם בעקבות הצטברות שומן במערכת הביוב ומתוך הדאגה לאיכות הסביבה, קיימת אף חקיקה בנושא. על פי הנחיות משרד הבריאות והמשרד לאיכות הסביבה בתי עסק מחויבים בהתקנת מפריד שומנים לפי גודלם ותחום עיסוקם. מפעלים ובתי עסק המחויבים בכך הם אלו שעקב תחום פעילותם עלולים לגרום להצטברות גדולה של שומנים. 


  החוק מחייב התקנת מפריד שומנים בבתי עסק בהם קיימת הצטברות רבה של פסולת מזון, למשל, בבתי עסק בעלי מטבח גדול כמו :

 • בתי מלון.
 • מסעדות
 • מפעלים לייצור מזון. 


 • ובמפעלים ותעשיות אשר עושים שימוש בחומרים שונים העשויים להיות שומניים כגון:

 • מפעלי תרופות.
 • מפעלי מוצרי קוסמטיקה
 • מוסכים.
 • תחנות דלק


 • בתי עסק כגון אלו ואחרים, מחויבים להתקין מפריד שומנים, לדאוג לתחזוקתו, וכמו כן, עליהם לדווח אחת לרבעון על פינוי השומנים מהמכל באמצעות איש מקצוע. חיוב זה, מופנה גם לבתי עסק קיימים אך קצת יותר קשה לאכוף את החוק בבתי עסק שהוקמו עוד לפני חקיקתו. 


  סיכום  התקנת מפריד שומנים הינה הדרך היעילה ביותר שקיימת כיום למניעת הצטברות שומנים במערכת הביוב. התקנת מכשיר זה, לא רק שחוסכת כסף ואי נעימות היא גם מסייעת בשמירה על איכות הסביבה, באמצעות מניעת זיהום המים ואגירת השומנים מאפשרת עשיית שימוש חוזר בהם לצורך מחזור. כמובן, שכאשר מדובר בבית עסק המחויב לכך, אין מדובר בבחירה חופשית ויש להתקין מפריד שומנים לפי החוק. אך ניתן לומר שכיוון שמדובר במכשיר בעל יתרונות רבים המסייע גם לעסק עצמו עסקים רבים מעוניינים בהתקנת המכשיר גם מתוך אינטרס אישי ולא רק מתוך הכרח. 
  הכתבה נכתבה בשיתוף מידע ע"י צוות מומחים מחברת יוחננוב שירותי ביובית ובאדיבות חברת המעיין שירותי אינסטלציה


  תגובות חברי הקהילה   (0 תגובות)
  אין תגובות
  2009 © עורכי דין - ReadLaw כל הזכויות שמורות ל