פלטפורמה לעורכי דין המאפשרת אינטראקציה בין עורכי הדין ובין לקוחות פוטנציאלים וקיימים.
עורכי דין
דרג אותי
ניקוד .0
אינדקסים ולוחות
אינדקס עורכי דין
שרותים משלימים
לוח הצעות עסקית
לוח מודעות כללי
עורכי דין באתר
עו"ד יזהר קונפורטי
עו"ד יובל קגן
עו"ד משרד פדרו-מרקוס צ'רטקוב
עו"ד מיכאל ברנע
עו"ד טל זהבי
עו"ד דורה כהן ויצמן, משרד עו"ד
עו"ד אורי ארבל
עו"ד מאיה הרצברג אלון
עו"ד רפאל ליאון
עו"ד ישראל מ. ילון
 >>   >> 

רשלנות רפואית: מתי כדאי לתבוע רופא שיניים?

(20/04/2017)
ירון  לביא<br />סטודנט למשפטים
מאת ירון לביא
סטודנט למשפטים

לא מחובר

כשאנחנו מתחילים בתכנית טיפולי שיניים מורכבת, לעתים קרובות אנו רואים בעיניי רוחנו את התוצאה המיוחלת - חיוך לבן ויפה וחיים משוחררים מכאבי שיניים - לנגד עינינו. קל שלא לשים לב ולהדחיק את האפשרות המעיקה שייתכן ומטפלים בנו בצורה רשלנית, או שאף נגיע לסיום התהליך ונגלה שנגרם נזק לשיניים שהיו בריאות בכלל. הרי הגיוני לחשוב שהשקעה כספית, נכונות לשאת בכאבי הטיפולים והתמדה יצדיקו את המאמץ. אבל ישנם מקרים בהם רשלנות רפואית אכן מתרחשת. חשוב לשים לב אם אכן קיבלתם את כל ההסברים ופירוט החלופות האפשריות מהרופא, אם האדם המטפל בכם הוא אכן מומחה, וגם לדעת לזהות מצבים בהם חלילה נגרם נזק. כל ההסברים הנוגעים לרשלנות רפואית בתחום רפואת השיניים  – במאמר שלפניכם. כיצד מאבחנים שהטיפול היה רשלני? 


כחלק מכל טיפול שיניים, ממש כמו בטיפולים רפואיים אחרים, חובה על הרופא המטפל בכם להסביר את החלופות העומדות לרשותכם, ולפרט את הסיכונים הכרוכים בכל אחת מהן לצד יתרונותיהן היחסיים. רופא מוכרח לקבל הסכמה מודעת של מטופליו לטיפולים המתבצעים. במידה ולא מתקיים שלב מקדים מעין זה, זה עלול להיות סימן לכך שמדובר בסימן מחשיד ומעורר חשש. 


נורות אדומות נוספות, יכולות להיות כאבים ממושכים או מוגזמים בעוצמתם, ביחס למה שהוסבר לכם על ידי הרופא שתגובה צפויה, התרחשויות בלתי מתוכננות כמו נשירת כתרים, פגיעה ביכולת הלעיסה לזמן ממושך או התרופפות מבנים שהותקנו בפה. גם התמשכותו של טיפול על פני זמן שארוך משמעותית מזה הוגדר מראש על ידי הרופא המטפל בכם צריכה לעורר את ערנותכם. זאת בעיקר אם היא מלווה בהתחמקויות חוזרות ונשנות של רופא השיניים ממענה ברור ומלא על שאלותיכם או הסבר מפורט על מצבכם ועל הטיפולים המתבצעים.  


מה כדאי לעשות במקרה של חשד לרשלנות רפואית?  


בראש ובראשונה, חשוב שתדעו כי על פי חוק זכויות החולה אתם רשאים לקבל מרופא השיניים הסבר מלא על מצבכם ועל הטיפולים המוצעים לכם. חובתו של הרופא לשתף פעולה עמכם, ולספק לכם במידת הצורך מסמכי תיעוד כדוגמת צילומים, על מנת שתוכלו להתייעץ עם רופא אחר, ולקבל חוות דעת שניה. 


בכל מקרה של חשד, כדאי לכם לפנות לגורמים מקצועיים, ולקבל ייעוץ משפטי מעורך דין שמומחה לתחום הרשלנות רפואית. לקראת הפגישה עם עורך הדין שבחרתם, חשוב שתצטיידו בכל מסמכי התיעוד הרפואי הנוגעים במקרה, כמו למשל צילומי רנטגן של השיניים וקבלות בגין התשלומים ששילמתם עבור הטיפולים. במידה ועורך הדין שלכם יעריך כי קיים סיכוי סביר שנגרם לכם לכאורה נזק, הוא יפנה לרופא השיניים שטיפל בכם, וידרוש לקבל את התיק הרפואי במלואו. 


בנוסף ובכל מקרה, בין אם כבר פניתם לעורך דין או שאתם מתבלטים, מומלץ לפנות לבדיקת רופא שיניים אחר, המומחה בתחום הטיפול הרלוונטי, כדי להעריך האם הטיפולים שקיבלם היו סבירים ותקינים או שמא נגועים ברשלנות רפואית. אם יתגלה שאכן קיבלתם טיפול מרושל, הרי שהרופא המומחה ייתן לכם את חוות דעתו הרפואית, ועל בסיסה תוכלו להגיש באמצעות עורך דין תביעה משפטית. 


איזה נזקים יכולים להתרחש במהלך טיפול שיניים כושל?


רוב מקרי הרשלנות בטיפולי השיניים קשורים להתנהלות לקויה בתחום שיקום הפה, אשר עלול להגיע אפילו לכדי פגיעה בשיניים בריאות לחלוטין. כך למשל, במקרים בהם מתבצעת הרכבת שתלים באופן לקוי או מרושל, הגורם לנזקים בעצבי הלסת, וגורר כאבים כרוניים או שיתוק בשרירי הפנים. 

ככלל, מקרי רשלנות רפואית מתרחשים הן במסגרת טיפולים הכרחיים והן כחלק מפרוצדורות רפואיות שמטרתן אסתטית. רשלנות רפואית עלולה להיגרם גם מהיבטים נלווים לתהליך, כמו למשל ביצוע ההרדמה. על הרופא לערוך בירור לגבי רגישותכם לחומרי הרדמה שונים ולתרופות שניתנות לכם במסגרת הטיפול. במידה והבירור התבצע באופן רשלני או לא התקיים כלל – עלול להיגרם נזק בשל שימוש בחומרים שיעוררו תגובה אלרגית, למשל.רשלנות באבחון של בעיות בשיניים ובחניכיים


אבחון שגוי עלול בהחלט לגרור מתן טיפול שאינו מתאים, ויהיה מיותר, כשבמקביל לכך, הבעיה ממנה אתם באמת סובלים לא תטופל ותחריף. אבחון שגוי עלול להתרחש כתוצאה מחוסר תשומת לב מספקת, ביצוע לקוי של בדיקות חשובות, פענוח מוטעה של תוצאותיהן, חוסר בידע מקצועי בתחום ההתמחות הרלוונטי ומסיבות נוספות. בתוך כך, יש להדגיש כי כל טיפול ואבחון, צריכים להתבצע על ידי רופא שמחזיק במומחיות באותו התחום. 

בין ההתמחויות הקיימות ברפואת השיניים ניתן למנות את הפדודונטיה (טיפולי שיניים לילדים), אורתודנטיה (תחום יישור השיניים), אנדודונטיה (מומחיות בטיפולי שורש), שיקום הפה, כירורגיה (הכוללת את ניתוחי השיניים והלסת השונים), ופריודונטיה (רפואת החניכיים).  רשלנות רפואית בטיפולי שיניים / ביצוע לקוי של טיפולי שיניים. לאור ריבוי ההתמחויות, חשוב לקבל טיפול רפואי מהרופא המומחה בתחום הרלוונטי לצרכים האישיים שלכם בלבד.ביצוע לקוי של טיפולי שיניים


רופא שיניים שיבצע טיפול רפואי בפה באופן לקוי, בלתי מקצועי או חסר זהירות, עלול לגרום לנזקים למטופליו. הרשלנות עלולה, כאמור להתרחש כבר בשלבים המקדימים לטיפול עצמו, כפי שקורה כשרופא אינו מברר לעומק את מידת רגישותכם לחומרי הרדמה שונים. 

מובן גם, שאבחון לקוי יהיה בסיס לטיפולים בלתי מתאימים, אך גם במקרה שהאבחנה בוצעה באופן מדויק, יתכנו מחדלים בהכנתה של התכנית הטיפולית המלאה לה אתם זקוקים. גם ניתוחי פה ולסת מהווים הליך שעלול להיות נגוע ברשלנות רפואית ולגרום לנזקים לבריאותכם. זאת ועוד: רופא אחראי ימסור לכם את המידע המלא על זמני ההחלמה, תופעות הלוואי הצפויות לאחר כל טיפול, סיבוכים שעלולים לקרות וחלופות אפשריות שעומדות לרשותכם.אם המידע שקיבלתם לקוי, וכתוצאה מכך נגרם לכם נזק, למשל לא לקחתם תרופה שהייתם זקוקים לקבל לאחר הטיפול והחלמתם נפגעה או התמשכה מעבר לצפוי – מדובר במצב של רשלנות רפואית לכל דבר. לבסוף, מעקב רפואי וביקורות סדירות אחרי טיפולי שיניים מורכבים או ניתוחי פה ולסת, מהווים אף הם חלק בלתי נפרד מהטיפול, וצריכים להיערך במלוא המקצועיות ההולמת. 


נזקים בטיפולים ומקרי פגיעות בשיניים בריאות


לעיתים כחלק מטיפולים רפואיים מורכבים, שמתבצעים באופן לקוי, עלול להיגרם נזק אף לשיניים בריאות. כך למשל, במקרה בו רופא אינו בודק את כושר עמידותן של שיניים הנושאות גשרים, אינו שומר באופן מיטבי על ההיגיינה מה שתורם להיווצרותם של זיהומים. בנוסף, במקרים רבים עלולות להיגרם פגיעות גם בעת ביצוע טיפולים כדי לתת מענה לפתולוגיות קיימות. במקרים אלו, מתבצעים הטיפולים בצורה לקויה וקיים סיכוי סביר שתחת טיפול סביר והולם יותר, התוצאה היתה יכולה להיות טובה בהרבה. 


לדוגמא, הרכבת שתלים עלולה להתבצע באופן לקוי שיכול לגרום לנזק עצבי בלסת, אשר יגרום לכאבים ואף שיתוק באזורים סמוכים בפנים. טיפול באזורים הנגועים בעששת ללא ניקוי מקדים, הימנעות מביצועם של טיפולי שורש או ביצועם באופן קלוקל והרכבת כתרים שאינם תואמים את מבנה השן - הן רק חלק מהדוגמאות למקרי רשלנות בתחום רפואת  השיניים. יש לזכור, כי רשלנות רפואית יכולה להתרחש בכל תחומי רפואת השיניים, לרבות במסגרת טיפולים לצרכים קוסמטיים. 


לסיכום, גם כשאתם מגיעים לקבל טיפולי שיניים עליכם להיות צרכנים נבונים, לדעת את זכויותיכם ולעמוד עליהן. וידוא של מקצועיותו ומומחיותו של הרופא מראש, היצמדות להמלצות של חברים ומכרים וערנות לשלבי הטיפול השונים יכולים להוות ערובה לכך שלא תיאלצו לסבול מנזקים בלתי רצויים. הכתבה נכתבה בשיתוף מומחה לרפואת שיניים - ד'ר אילן פרייס ממרפאת Udental 
תגובות חברי הקהילה   (0 תגובות)
אין תגובות
2009 © עורכי דין - ReadLaw כל הזכויות שמורות ל