פלטפורמה לעורכי דין המאפשרת אינטראקציה בין עורכי הדין ובין לקוחות פוטנציאלים וקיימים.
עורכי דין
דרג אותי
ניקוד 0.0
אינדקסים ולוחות
אינדקס עורכי דין
שרותים משלימים
לוח הצעות עסקית
לוח מודעות כללי
עורכי דין באתר
עו"ד קובי בל
עו"ד אורטל שמואל
עו"ד פנינה זיידנברג
עו"ד ירון בר אל
עו"ד אברהם זאדה הרפז
עו"ד גיל איכבום
עו"ד מני קורן
עו"ד ישראל מ. ילון
עו"ד אורנית אבני-גורטלר
עו"ד עדי חן
 >>   >> 

סובל מפיברומיאלגיה? יש זכויות שלא תרצה לפספס

(21/08/2017)
ירון לביא<br />סטודנט למשפטים
מאת ירון לביא
סטודנט למשפטים

לא מחובר

לא פחות משישה מיליון נשים וגברים בארה"ב ומעל 250,000 בני אדם בארץ, סובלים מתסמונת הפיברומיאלגיה, כשנוסף עליהם ישנם חולים שכלל אינם מודעים לכך שכאביהם הקשים נובעים ממנה. 

אם גיליתם לאחרונה שאתם סובלים מפיברומיאלגיה, ישנן זכויות שלא תרצו לפספס. במאמר הבא אספנו עבורכם את כל הטיפים שיסייעו לכם לממש את מלוא זכויותיכם.
זכויותיהם של חולי הפיברומיאלגיה


המודעות לחולי הפיברומיאלגיה וזכויותיהם, מצויה כיום במגמת התרחבות, ומחלה זו אף נכללת זה מכבר במצבים הבריאותיים המקנים זכויות מגוונות, לרבות תשלומים מהמוסד לביטוח לאומי. 

לאור היותה של הפיברומיאלגיה תסמונת הכרוכה בכאבים קשים, שפוגעים בתפקודם היומיומי של הלוקים בה, ועשויים בהחלט להפחית את כושר העבודה, ואף להשבית את החולים – מדובר בזכויות מתבקשות וחיוניות.
אבחנת המחלה וההכרה בלוקים בתסמונת


ראוי לציין שחולי הפיברומיאלגיה ברובם המכריע של המקרים, אינם מגיעים בקלות לקבלת האבחנה של מחלתם. באופן מפתיע, למרות שכיחותה היחסית של התסמונת, הפוגעת בכ-3% מאוכלוסיית הגברים ובכ-4% מהנשים, רופאים רבים אינם מודעים לה. 

בעבר היה הידע אודות תסמונת הפיברומיאלגיה מוגבל, והאבחנה הסתמכה בעיקר על דיווחי החולים על תסמיניהם. אולם כיום, השתפרה הגדרתה של המחלה, וישנם ממצאים וסימנים ברורים לקיומה, כמו כאב בנקודות רגישות אופייניות, השונות משל כאבי שרירים רגילים ומחלות ראומטיות אחרות.
למרות זאת, חולים רבים עוברים סוללה של בדיקות פולשניות ומתישות בדרך לאבחנת מחלתם. על אף קשיים אלו באבחון, מגיעות ללוקים בתסמונת מגוון זכויות המוגדרות בחוק.זכויותיהם של חולי הפיברומיאלגיה במוסד לביטוח לאומיהלוקים בתסמונת פיברומיאלגיה זכאים לקבל קצבת נכות ותגמולים נוספים מהמוסד לביטוח לאומי, בכפוף להגדרת אחוזי נכות כללית שמגיעים להם ומידת אובדן כושר העבודה.

הגדרות אלו נקבעות במהלך בדיקה על ידי ועדה רפואית לנכות כללית מטעם המוסד לביטוח לאומי.
עליהם להמציא לוועדה הרפואית מסמכים רפואיים הרלוונטיים למצבם, כדוגמת בדיקות דם, מיפוי עצמות, מדדי כאבים ועוד.
על מנת להיחשב כזכאים לקבלת קצבת נכות, נדרשים הלוקים בתסמונת לעבור רף מסוים של אחוזי נכות, שנע בין 40%-60%, וכן אובדן כושר עבודה בהיקף של 50% או יותר.
במידה ורופאי הוועדה קובעים כי אחוזי הנכות ואובדן כושר העבודה של חולה פיברומיאלגיה עומדים בתנאים אלו, הוא יהיה זכאי למספר זכויות חשובות: 


 • קצבת נכות: קבלת קצבת נכות חודשית, זמנית או קבועה, בכפוף למצבו הבריאותי. כך, למשל, חולה שנקבעו לו 75% אובדן כושר עבודה, יהיה זכאי לקצבה בגובה של כ-2300 ₪ לחודש. 

 • קצבת הבטחת הכנסה: תינתן לחולים נוסף על קצבת הנכות, על מנת להבטיח את יכולתם להתקיים בכבוד.

 • שיקום מקצועי: הכשרה שמאפשרת הסבה מקצועית, עבור חולי הפיברומיאלגיה שאינם יכולים עוד לעסוק במשלח ידם, בעקבות המחלה. השיקום המקצועי נועד להעניק לחולים אפשרות לרכוש מקצוע אחר, שהולם את יכולותיהם וכישוריהם לאחר שלקו בתסמונת.

 • תשלומים וכיסוי הוצאות במהלך השיקום המקצועי: במהלך השיקום המקצועי וההכשרה, מספק הביטוח הלאומי למבוטחים דמי נסיעות, הוצאות לינה, עלויות שיקום ותמיכה ואת כיסוי עלויותיו של ציוד לימודי נדרש. 

 • פיברומיאלגיה כתאונת עבודה: היות והוכח קשר ישיר במקרים מסוימים בין הופעתה של תסמונת הפיברומיאלגיה לפגיעות במהלך תאונות, כמו צליפת שוט, הרי שחלק מהלוקים במחלה עשויים להימצא כזכאים לקבלת פיצויים לנפגעי תאונות עבודה, שסכומיהם גבוהים מאשר היקפה של קצבת נכות כללית.  • לנפגעי תאונות עבודה שלקו בפיברומיאלגיה כתוצאה מהתאונה, ואשר נקבעה להם נכות בשיעור של 10%, יועבר פיצוי חד-פעמי, ואילו מי שנקבעה לו נכות על רקע זה בדרגה של 20% או יותר, ייהנה מתשלומים חודשיים קבועים. 
  זכויות מול הרשות המקומית 


  חולים שהוגדרו בבדיקות הועדה הרפואית של המוסד לביטוח לאומי כסובלים מאובדן כושר עבודה בדרגה של 74% או יותר, יהיו זכאים להנחה משמעותית של 80% בתשלומי הארנונה מול הרשות המקומית במקום מגוריהם.   הנחה בתחבורה הציבורית ותו נכה


  חולה פיברומיאלגיה שנמצא זכאי על ידי הועדה הרפואית של המוסד לביטוח לאומי ומקבל קצבת נכות, ייהנה מהנחה של 30% בדמי הנסיעות במסגרת סוגי התחבורה הציבורית השונים. 


  בנוסף, חולי פיברומיאלגיה שמחלתם פוגעת ביכולת ההליכה שלהם, עשויים להימצא כזכאים לקבלת תו נכה. תו זה, מקנה פטור מדמי הרישוי השנתיים לרכב, הנחה בתשלומים עבור חניה וזכות לחנות בחניות המסומנות לנכים בסמוך למקומות היעד אליהם החולה מעוניין להגיע.      הנחות בתשלומי מס הכנסה


  במידה והחולה הוגדר על ידי הועדה הרפואית מטעם המוסד לביטוח לאומי כסובל מ-20% נכות רפואית או יותר, הוא יהיה זכאי להנחות בתשלומי מס ההכנסה. חולי פיברומיאלגיה שהוגדרו כלוקים בנכות רפואית בשיעור של 89.1% ומעלה, יקבלו פטור מלא מתשלומי מס ההכנסה.   הנחות בתשלומי מס רכישה לדירה


  חולי פיברומיאלגיה שהוגדרו כסובלים מנכות, עשויים להיות זכאים, במקרים מסוימים, להנחה משמעותית, שתאפשר להם לשלם מס רכישה בגובה  0.5% בלבד ממחיר הנכס.  ברכישת דירה יחידה, לחלק מהחולים אף מגיע פטור מלא ממדרגת מס הרכישה הראשונה.   זכויותיהם של חולי פיברומיאלגיה המבוטחים בחברות הביטוח הפרטיות


  מבוטחים אשר רכשו לפני פרוץ התסמונת פוליסת ביטוח אובדן כושר עבודה, עשויים להיות זכאים לפיצויים בכפוף לתנאי ההסכם, במידה והמחלה פגעה בכושר עבודתם. 

  ראוי להדגיש, כי תסמונת הפיברומיאלגיה מוכרת, במקרים מסוימים, כתאונת עבודה, ולכן נחשבת לעילה לגיטימית לתביעת חברת הביטוח על רקע זה. 
  בנוסף, פיברומיאלגיה אשר הוכח קשר בינה לבין התרחשות של צליפת שוט במהלך תאונת דרכים, עשויה לזכות את המבוטחים בביטוחי החובה והרכב השונים בפיצויים ותגמולים, בכפוף לתנאי ההסכם.

  זכויות מול המעסיק


  ישנם מקרים בהם תסמונת הפיברומיאלגיה פורצת בעקבות צליפת שוט במהלך תאונת עבודה, כשבמצבים מסוימים האירוע מתרחש על רקע רשלנות מצדו של המעסיק. במקרים אלו, קיימת אפשרות לתבוע את המעסיק או את חברת הביטוח שלו, במידה והוא מבוטח בפוליסת חבות מעבידים.  


  לסיכום, אם לקיתם בתסמונת פיברומיאלגיה, קיימות זכויות רבות שמגיעות לכם, ואשר עשויות להקל עליכם את ההתמודדות עם מצבכם. אל תוותרו על זכויותיכם! ממשו את מלוא הזכויות המגיעות לכם, ואשר יכולות לסייע לכם להמשיך להתקיים בכבוד ולהתמודד טוב יותר עם מצבכם.


  המאמר נכתב בשיתוף פעולה עם הבעלים של מרפאת אלטרנטיבה, הד"ר (N.D) משה פרימן

  תגובות חברי הקהילה   (0 תגובות)
  אין תגובות
  | 2009 © עורכי דין - ReadLaw כל הזכויות שמורות ל