פלטפורמה לעורכי דין המאפשרת אינטראקציה בין עורכי הדין ובין לקוחות פוטנציאלים וקיימים.
עורכי דין
דרג אותי
ניקוד .0
אינדקסים ולוחות
אינדקס עורכי דין
שרותים משלימים
לוח הצעות עסקית
לוח מודעות כללי
עורכי דין באתר
עו"ד הלנה שמחי
עו"ד שרון סגל
עו"ד ספיר בן צוק
עו"ד אסף פלג
עו"ד עומר יעבץ
עו"ד אלי אלון
עו"ד בנימין קוזניץ
עו"ד תקלה בכרטיס
עו"ד צבי שני
עו"ד יעל מנדלוביץ
 >>   >> 

רודפים כפייתיים, חסרי מנוחה וחסרי תקנה

(06/07/2018)
אברהם בן עזרא<br />מומחים וחוות דעת
מאת אברהם בן עזרא
מומחים וחוות דעת

לא מחובר

המגשיות

 

עו"ד יורם שפטל כתב באתר "מעריב" ביום 29.06.2018, כי להכנת כתב אישום וחומר חקירה נגד איוואן דמיאניוק, נאספו מאה קלסרים.

כמה קלסרים הוכנו לשם הגשת כתב אישום נגד הגברת שרה נתניהו, רעיית ראש הממשלה בתיק המגשיות, שלפי התביעה היקפו 360000 ₪ על פני 3 שנים, כלומר, 300 ₪ ליום?

תיק אחד? אולי 5?

לא; מאה תיקים.

כמו מספר הקלסרים שנאספו בתיק דמיאניוק. לא מדובר בסתם השוואה, אלא בהשוואה המעידה על: אובססיה, הפוסלת חקירה.

אובססיה הפוסלת חקירה, בעלת פנים רבות ושונות. התופעה השכיחה ביותר היא כוונת הרשעה מבלי להתחשב בעובדות, וזאת על ידי הפעלת כוח [עינויים] על הנאשם עד שייאלץ להודות. צריך להבין, כי רוב בני האדם לא יתנהגו תחת לחץ כפי שהם מתנהגים ללא לחץ, ובשלב זה או אחר של העינויים - החשוד יודה כמעט בכל אשמה ובלבד שירפו ממנו לזמן-מה. בתיק המגשיות, אפשר לזהות אובססיה מסוג זה הפוסלת את החקירה כולה, אף שבמקרה זה האובססיה מצאה ביטוי באפיקים אחרים.

 

עמוס ברנס

 

להלן ציטוט מתוך עדותו של עמוס ברנס כפי שהובאה בעיתון ,הארץ" מיום 02ץ11ץ2011 במאמרו של מר קובי בן שמחון:

"שלושה ימים ושלושה לילות הם חוקרים אותי", "אלומת אור עזה על פני - הם שואלים ושואלים. אני יודע שהם חייבים למצוא את הרוצח והם הולכים עליי...  ...המראות מתערפלים לפני עיניי, הקולות עמומים, האור חודר לתוך המוח, ראשי צונח על השולחן. אבל לא, הם אינם מניחים לי לישון". "ואז, כשאני הרוס מעייפות, האיומה, מהרעב ומהצמא, הם אומרים לי: "תראה, מה שעברת עד עכשיו זה עוד כלום. אתה יודע שאנחנו יכולים להשתמש סזרם חשמלי כדי שתדבר ותגלה את האמת? אבל יש לנו אפשרות אחרת, טובה יותר, אנחנו ניקח אותך לשב"כ... הם יכניסו לך זריקה בעורף, זריקה קטנה, זריקת מוות. תוך שתי דקות אתה מת. פגר. ואז השב"כים לוקחים חבל, כורכים אותו סביב הצוואר שלך. פשוט מביימים לך התאבדות בתלייה. ואחר כך נדע לספר לעיתונים שעמוס ברנס התאבד עקב ייסורי מצפון"."

[ברנס יצא זכאי והרשעתו בוטלה].

זה מה שהיה שם, מפיו של הקורבן, ולא קשור לפרשת נתניהו אלא רק כהמחשה והוכחה שמעורבות יתר של צוות החקירה, שאיפת יתר וחתירה להרשעה בכל מחיר, עלולה לפגוע בטוהר החקירה ולגרום לדרג השיפוטי לעוות דין כפי שקרה בפרשת עמוס ברנס וכנראה בפרשיות משפטיות לא מעטות.

עיוות דין ברור - היא אינה תופעה נדירה במחוזותינו, והא ראייה כי חלק לא מבוטל של הערעורים מכל סוג ומין מתקבלים. משמעותו של ערעור שהתקבל היא חמורה, שכן לו לא היה מוגש, היה הפסק הדין החלוט, זה של בית המשפט בערכאה הנמוכה - שגוי, ומושתת על אדני שקר.

זו הסיבה שצריך למתן את החקירה, ולפטר חוקרים חדורי מוטיבציית-יתר העלולה לבוא לידי ביטוי בפעילויות חקירתיות שליליות, כגון - עינויי החשודים, שידול העדים בשיטות שונות להעיד עדות שקר מפלילה, שיבוש הליכי חקירה, הצפת בית המשפט בכמות עצומה של ראיות וראיות לכאורה היוצרות מצג שווא שיקשה על בית המשפט לפענחו, יצירת דעת קהל כי יש בסיס לכתב האישום, פניה לעיתונות באמצעות עקיפה [הדלפות] וישירה [ראיונות], וגיוס עדי חמס [הם "עדי המדינה"] שבעבור שחרורם מכתב אישום נגדם - יעידו נגד החשוד שהחוקרים חפצים להפלילו וחורשים רעתו.

 

דומא

 

הפיגוע בדומא ארע ב 31 ליולי 2015. כתוצאה מאיסוף חומר חקירה כלשהו, נעצר עמירם בן אוליאל, שהודה במעשה הרצח, אך חזר בו וטען כי הודה מחמת עינויים. מאז הוא עצור. ככל הנראה, אין ראיות מעבר לעדות שנגבתה תחת עינויים והוכחשה לאחר מכן, או "שחזור" שנעשה במצב נפשי קשה כשברקע האפשרות של חזרה למרתפי העינויים, [שהרי הכול מודלף]. דומה כי גם כאן מגלים החוקרים מוטיבציית יתר, דבר הטעון בדיקה לאלתר.

בעניין זה מדובר באמצעיתו של הליך משפטי אשר כל מה שאפשר לייחל הוא שיתנהל בהקדם ויגיע אל סיומו המהיר.

 

סיכום

 

חוקרי רשויות המדינה צריכים להיות אובייקטיביים, ולהימנע מלשאוף להגיע אל הרשעות כדי "לסגור חורים". השאיפה המתבקשת והראויה, היא להגיע אל חקר האמת ולא בהכרח לידי הרשעת חשוד. אם החשוד אשם, יורשע אך אם אינו אשם  הוא צריך לצאת זכאי ויש לזכור תמיד כי גם זו אפשרות.

מי שאין בתוכו תעצומות נפש ומנגנוני בלימה כנדרש מחוקר - צריך לאתר מקצוע אחר, והממונים עליו צריכים לזהותו, ולמהר להעבירו מתפקידו, טרם ייגרמו נזקים.

 
תגובות חברי הקהילה   (0 תגובות)
אין תגובות
2009 © עורכי דין - ReadLaw כל הזכויות שמורות ל