פלטפורמה לעורכי דין המאפשרת אינטראקציה בין עורכי הדין ובין לקוחות פוטנציאלים וקיימים.
עורכי דין
דרג אותי
ניקוד .0
אינדקסים ולוחות
אינדקס עורכי דין
שרותים משלימים
לוח הצעות עסקית
לוח מודעות כללי
עורכי דין באתר
עו"ד גילעד כהן
עו"ד אוהד פריאל
עו"ד אלי דסה
עו"ד אבישי שמואלי
עו"ד יסמין דדוש
עו"ד שרון סגל
עו"ד רפאל ליאון
עו"ד אברהם זאדה הרפז
עו"ד ליאור כספי
עו"ד רפאל ציק
 >>   >> 

רשלנות: מי צריך לשמור עלינו מחומרי הדברה?

(26/08/2018)
ירון לביא<br />סטודנט למשפטים
מאת ירון לביא
סטודנט למשפטים

לא מחובר


סכנות ההדברה

הדרך להרחקת מזיקים שונים מסביבת הבית שלנו היא באמצעות רעל, והדברה ברוב המקרים היא למעשה פיזור של רעל בבית באופן שירחיק את מרבית המזיקים ויחסל את אלו שיתקרבו בכל זאת.

אך אסור לטעות, רעל אשר פוגע בחרקים ומזיקים יכול לפגוע גם בבני אדם, ושיטות הדברה רבות מצליחות לעבוד בסביבה הביתית שלנו רק מפני שהן שואפות לאיזון עדין במינון של הרעל – מספיק רעל כדי שיפגע בחרקים, אבל מועט מכדי שאנו בני האדם נרגיש בו.
עם זאת, הדברה לא נכונה, ואף אחסון לא נכון של מיכלי חומר ההדברה, יכולים לגרום לדליפה של החומר עד שיגיע למינון שיכול להביא להרעלה גם עבור בני אדם.
טרגדיה בנושא אירעה בתחילת שנת 2014, כאשר מיכל של חומר הדברה לא אוחסן כראוי בבית בירושלים והרעיל את בני הבית.
בני הבית סבלו מבחילות ומקשיי נשימה, ואף פנו לבית החולים, אך הם לא חשבו שהבעיות הבריאותיות הן תוצאה של חומר ההדברה ולכן בית החולים לא בדק את זה.
מכיוון שהם הגיעו לבית החולים עם תחילת הופעת הסימפטומים, אלו היו עוד על הטווח התקין ובית החולים – שלא ידע על נוכחות חומרי ההדברה בבית – שחרר את המשפחה חזרה לביתה.
חומר ההדברה המשיך לדלוף והסימפטומים של בני המשפחה החמירו עד שגרמו להשלכות קטלניות – תינוקת בת שנה וחצי ואחותה בת הארבע נפטרו כתוצאה מהחומרים.

רישיון הדברה


הדבר הראשון שצריך לבדוק כאשר בוחרים מדביר הוא האם יש ברשותו רישיון הדברה.

לא כל אחד יכול להשתמש בחומרי הדברה ולהדביר מזיקים, וגם קבלת הרישיון אינה רק תהליך פורמלי פשוט – הרישיון מבטיח שהמדביר עבר הכשרה מקצועית בכל הנוגע לשימוש, אחסון ואחזקת חומרי הדברה.
הרגישות של נושא ההדברה מקבלת מענה חוקי בתקנות רישוי העסקים להדברת מזיקים, תקנות שבין 53 הסעיפים שלהם ניתן למצוא קווי מתאר ברורים אשר מתארים בדיוק מה הם אמצעי הבטיחות שיש לנקוט בכל העיסוק סביב נושא ההדברה.
רישיון הדברה מתקבל רק לאחר השלמת קורס הכשרה מקצועית מקיף אשר מכסה את כל הנהלים הללו, וכך מבטיח שהמדביר יודע היטב את התקנות הקבועות בחוק, את הרציונל העומד מאחוריהן, ושיש לו את הכלים הנכונים כדי להדביר את הבית באופן בטוח.

פרטי קורסי ההדברה הם הבאים:
 • תנאי קבלה: אדם יתקבל לקורס רק אם מלאו לו 18 שנה, הוא סיים 12 שנות לימוד וביכולתו להציג תעודת יושר מהמשטרה.
 • משך הקורס: כשמונה חודשים.
 • תכני הקורס: שיטות הדברה שונות, היכרות עם סוגי מזיקים שונים והיכרות עם החומרים, עם השימוש בהם ועם אמצעי הבטיחות הדרושים עבורם.
 • תעודת גמר: תעודת הגמר שבאמצעותה בוגר הקורס יכול לקבל את רישיון ההדברה שלו מותנית בסיום כל החובות עבור הקורס והצלחה במבחן משולב של משרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה.


 • היתרים שונים


  יש לציין, שגם רישיון ההדברה כשלעצמו אינו תמיד מספיק כדי לעסוק בהדברה מכל סוג, מכיוון שישנם שלושה היתרי הדברה שונים אשר כל אחד מהם מאפשר למדביר להשתמש בשיטת הדבר מסוימת אחת.
  לכן, יש לבדוק לא רק האם למדביר יש רישיון, אלא איזה מן ההיתרים הוא נושא, ולוודא שההיתר שיש ברשותו אכן מתאים לסוג ההדברה שאנו רוצים לעשות.

  סוגי ההיתרים הם הבאים:

  • היתר להדברת מזיקים
  • היתר להדברת מכרסמים
  • היתר להדברה באיוד


  • היתר להדברת מזיקים

   רישיון ההדברה הפשוט ביותר כולל היתר להדברת מזיקים, שאלו הם חרקים שונים שנחשבים לקלים ביותר להדברה.

   הדברת המזיקים נעשית באמצעות חומר הדברה נוזלי אשר מרוסס בסביבת הבית, לרוב במפגשים בין הרצפה לקירות אשר מהווים את האזורים בהם החרקים נוטים להתהלך, ובהם בני האדם פחות נוכחים.
   מדובר בהיתר הבסיסי ביותר מכיוון שחומר ההדברה הוא נוזלי, ומכיוון שקהל המזיקים הוא חרקים, אשר נדרש עבורם חומר הדברה שאינו עצמתי מידי.   היתר להדברת מכרסמים

   הדברת המכרסמים דורשת הכשרה נוספת, מכיוון שחומרי ההדברה עבורם צריכים להיות עצמתיים יותר מאלו שמכוונים נגד חרקים.

   מכרסמים הם יצורים מורכבים יותר מחרקים מבחינת המבנה הפיזיולוגי שלהם, ולמעשה מערכות הגוף שלהם עשויות להיות קרובות במבנה שלהן לאלו של בני האדם.
   לכן חומרי ההדברה הנדרשים עבורם עצמתיים יותר, והם עשויים להיות עצמתיים במידה שעלולה לפגוע יותר בקלות גם בבני אדם.
   באופן הזה, יש צורך לנקוט באמצעי בטיחות מחמירים יותר בשימוש בחומרי ההדברה.
   היתר להדברה באיוד

   המשותף להדברת המזיקים ולהדברת המזיקים הוא שחומר ההדברה עבור שניהם הוא במצב צבירה נוזלי, והוא מרוסס על גבי משטחים שונים.

   אך במקרים מסוימים, ועבור סוגי מזיקים מסוימים, תרסיסים פשוט אינם מספיקים כדי להילחם בהם.
   מדובר במקרים בהם המזיקים חודרים עמוק אל תוך גופים כלשהם, כאשר הדוגמה המפורסמת ביותר היא טרמיטים אשר נוטים לחדור לחפצים עשויים עץ ואף להטיל בהם ביצים.
   כדי לחסל את אלה, יש צורך להשתמש בחומר הדברה במצב צבירה גז, אשר יכול להתנדף ולמצוא את דרכו עמוק אל תוך מקומות המסתור של המזיקים הללו.
   הדברה מסוג זה היא הדברה באיוד, והיא מצריכה פיקוח ואמצעי בטיחות קפדניים הרבה יותר, מכיוון שהגז המתנדף יכול לפגוע יותר בקלות גם בבני אדם.
   לכן היתר להדברה באיוד נחשב להיתר המחמיר ביותר, ובמקרה הצורך יש לוודא שהמדביר אכן נושא היתר להדברה מסוג זה.   איך לבדוק את היתר ההדברה

   כאשר אנו מזמינים מדביר, זה לא מספיק לשאול אותו אם יש ברשותו רישיון הדברה – מדובר בחומרים מסוכנים, ולכן נבדוק באופן אחראי ומקיף שרישיון ההדברה מהימן, תקף, ומתאים עבור ההדברה שלנו.

   עלינו לבקש מהמדביר לראות את רישיון ההדברה שלו ולוודא שכל הפרטים הרשומים עליו מתאימים לנו ועומדים בקביעות החוק.
   באמצעות הנקודות הבאות אנו נכיר את כל הפרטים שאמורים להופיע על רישיון ההדברה ונוכל לבדוק אותו כראוי:
   • סימונים רשמיים: רישיון הדברה חוקי יכלול את סמליל המנורה של מדינת ישראל, וכותרות של "המשרד להגנת הסביבה" ושל "תקנות רישוי עסקים (הדברת מזיקים) התשל"ה – 1975”.
   • תמונת המדביר: הרישיון יכלול תמונה של המדביר ויש לוודא שמדובר באותו אדם שעומד לבצע את ההדברה עבורנו.
   • מספר רישיון: רישיון ההדברה יכלול מספר רישיון.
   • תוקף: יש לוודא שרישיון ההדברה של המדביר נמצא בתוקף.
   • שם המדביר: יש לוודא שהשם הרשום על הרישיון תואם את שם המדביר שהגיע לבצע עבורנו את ההדברה.
   • מספר תעודת הזהות של המדביר: יופיע ליד שם המדביר.
   • חותמות: יש לוודא שהרישיון נושא חותמות של אגף הלחימה במזיקים, של המשרד לאיכות הסביבה ושל יו"ר הוועדה לענייני הדברה.
   • היתר: הרישיון יציין את היתרי ההדברה של המדביר, ואלו עשויים להיות "קטילת חרקים", "קטילת מכרסמים", "איוד מוגבל" או "איוד בלתי מוגבל" – חלקם או כולם – עלינו לוודא שהרישיון נושא היתר לסוג ההדברה שאנו רוצים לבצע.   • ניהול פנקס רישום


    התקנות השונות הנוגעות לשיטות ההדברה ולאמצעי הבטיחות, יחד עם ההכשרה הניתנת בקורס ועם ההיתרים הפורמליים לעיסוק בהדברה, כולם מיועדים למטרה אחת – מניעה של הרעלת בני אדם על ידי חומרי ההדברה.

    עם זאת, כפי שמקרים מצערים רבים הראו לנו, לעתים חומרי ההדברה אכן פוגעים בבני אדם ועשויים לגרום להם לשלל השלכות – החל מסימפטומים כואבים ובלתי נעימים ועד לכדי תוצאות קטלניות של ממש.

    מנגד, קיים כיום ידע רב בעולם הרפואה אודות הרעלים השונים וכיצד להתמודד איתם, ולכן גם במקרים בהם בני אדם נפגעים ישנן דרכי טיפול יעילות שעשויות להציל חיים.
    אך כדי להעניק למי שהורעל טיפול נכון ויעיל, הרופאים נדרשים באבחון מדויק של טיב ההרעלה.
    מסיבה זו, תקנות העיסוק בהדברה כוללות ניהול של פנקס רישום אשר בו מתועדים כל פרטי ההדברה, ועל פי חוק, המדביר חייב לרשום את הפרטים הללו, לשמור אותם ואף להעניק למזמין ההדברה היעתק שלהם למטרות פיקוח.
    אלו הפרטים שצריכים להיות מצוינים בפנקס הרישום:

    • מקום ההדברה
    • תאריך ההדברה
    • המזיקים שההדברה נועדה להיפטר מהם
    • הכינוי הבינלאומי המקובל של חומר ההדברה
    • ריכוז חומר ההדברה
    • שם היצרן של חומר ההדברה
    • סדרת הייצור של חומר ההדברה
    • המילים, "נא לשמור לצרכי מעקב"


    • לכן, כאשר אנו פונים למדביר, עלינו להבטיח שהוא אכן מנהל את פנקס הרישום שלו כראוי, ושהוא אכן מנפיק לנו העתק של רישום ההדברה שהוא מבצע עבורנו.     הדברה רשלנית היא קטלנית

     למרבה הצער, ישנם מקרים נוספים בהם שימוש לא אחראי ושגוי לחלוטין בחומרי הדברה מצד המדביר הובילו לתוצאות קטלניות.

     מקרה חמור במיוחד התרחש בשנת 2000, כאשר מדביר שלא חידש את רישיונו במשך 10 שנים גרם למוות ברשלנות של אחד מבני הבית אליו הגיע לבצע הדברה.
     המדביר אחסן את חומר ההדברה שלו בבקבוק קולה שעטיפתו הוסרה, ושהודבק עליה מדבקה אשר נושאת את שם חומר ההדברה, "פירינקס", חומר הדברה אשר מכיל זרחן אורגני.
     על אף המדבקה, אחד מבני הבית לא הבחין בה וחשב שהבקבוק מכיל קולה.
     בזמן שהמדביר שוחח עם בני הבית האחרים, אותו האדם מזג לעצמו כוס מחומר ההדברה ושתה ממנה.
     הוא הובהל לבית החולים במצב אנוש ונפטר מהרעלה כעבור שבועיים.
     חמשת הטיפים של המקצוענים לבחירת מדביר

     כדי להבטיח שבאמת נבחר את המדביר הנכון ביותר, אשר יהיה לו את הניסיון והידע המקצועיים כדי להדביר את סביבת הבית שלנו כראוי, נוכל להשתמש בחמש המלצות חשובות אשר באמצעותן ניתן לבדוק את המקצועיות של המדביר.


     1. התרשמו מן המדביר בשיחה טלפונית: כאשר אתם פונים למדביר, שאלו אותו לגבי שיטת ההדברה, חומרי ההדברה והאחריות על ההדברה – בדקו האם הוא עונה במקצועיות ומסוגל לספק לכם את התשובות באופן בהיר וברור.

     2. בחרו במדביר המיומן לצרכי ההדברה: לא מדובר רק בסוגי ההיתרים השונים – אם אנו צריכים להרחיק יונים או ללכוד נחשים, נרצה להבטיח שאיש המקצוע שאנו פונים אליו הוא בעל ניסיון בתחום.
     3. המלצות: העדיפו מדביר עם המלצות, כזה שבני משפחה או חברים השתמשו בשירותים שלו ויכולים להמליץ לכם עליו – בנוסף, אתם יכולים לבקש מכל מדביר לשוחח עם הלקוחות שלו ולקבל המלצות מהם.
     4. זמינות: וודאו את הזמינות של המדביר, ושהוא אכן יוכל להגיע בזמן המתאים לכם וללא עיכובים מיותרים.
     5. הדברה ירוקה: בדקו את האפשרויות החדשות להדברה ירוקה, אשר עושה שימוש בחומרים אשר פוגעים באופן מזערי בסביבה ובבעלי חיים.


     השתתפו בכתיבת ועריכת הכתבה: הילה קינדלר, מבעלי חברת ההדברה רגב הדברה

     תגובות חברי הקהילה   (0 תגובות)
     אין תגובות
     2009 © עורכי דין - ReadLaw כל הזכויות שמורות ל