פלטפורמה לעורכי דין המאפשרת אינטראקציה בין עורכי הדין ובין לקוחות פוטנציאלים וקיימים.
עורכי דין
דרג אותי
ניקוד .0
אינדקסים ולוחות
אינדקס עורכי דין
שרותים משלימים
לוח הצעות עסקית
לוח מודעות כללי
עורכי דין באתר
עו"ד ורדית ירושלמי
עו"ד דניאל כפיר
עו"ד עמירם טפירו
עו"ד קובי רום
עו"ד שרלי פז
עו"ד גדעון פישר
עו"ד גולן משעלי
עו"ד גהאד עזאת נטור
עו"ד אליעזר אדם
עו"ד ויצמן, מנחם ושות' משרד עורכי דין
 >>   >> 

חופש הביטוי, חופש הפרט ועבותות סטטוטוריות

(26/11/2018)
אברהם בן עזרא<br />מומחים וחוות דעת
מאת אברהם בן עזרא
מומחים וחוות דעת

לא מחובר

ראשית התבונה

ראשית התבונה – הייתה שינוי תפישתי לפני כמה עשרות שנים.

כמהנדס צעיר, התחלתי לכתוב מאמרים בירחון הסתדרות המהנדסים, ארגון שקיבל בברכה את פעילותי בתוכו שהרי הבאתי עמי משב רוח מרענן, ובמסגרת זו - הבעתי את דעתי בזכות חופש התכנון.

אף בלימודי המשך [תואר שני בטכניון], הבעתי את דעתי הנחרצת בפני פרופ' משה היל, וטענתי כי חוקי הבניה מגבילים שלא בצדק את חופש התכנון, וכי יש לשמור על עיקרון חופש התכנון - והמדינה אינה צריכה להתערב ולהכתיב תכנון, אם מישהו שרכש קרקע במיטב כספו, רוצה לבנות בה בית בו הדלתות הן בגובה 180 ס"מ במקום גובה תקני [כיום הוא עומד על 198 ס"מ לכל הפחות], כי זה עניינו הפרטי.

ואז, פרופ' היל המתין לסיום נאומי – והסביר [לא "מילה במילה"]:

איש צעיר, עיקרון חופש התכנון חייב להיות מוגבל בתקנות ובחוקים, כדי שהתכנון לא יפגע באחרים, לא יסתיר אוויר ונוף, ולא יגרום לתקלות אחרות.

בנוסף לכך, חופש התכנון מחויב להיות עם הגבלות סטטוטוריות, כדי שגם מי שירכוש את ביתך או יירשנו, יחיה בתנאים מינימליים אותם החוק דורש.

זאת ועוד, מדוע לדעתך יש חוק חינוך חובה? מה אכפת למדינה כיצד יחונכו ילדיך? ובכן, אכפת: המדינה דואגת לחינוך כלל אזרחיה ולהקניית ידע לכולם, כדי שהרמה הכללית של אזרחיה תהיה גבוהה. מדובר באינטרס כללי, בנוסף לגישתו ולדעתו של הפרט. מאותה סיבה, המדינה דורשת רמת בניה מינימלית עם רמת בטיחות כחוק, רמת נוחות ורמת מתקני תברואה, תנועה, חוזק מבנים ועוד.

למדינה יש עניין רב שאתה ומשפחתך, בניך ומבקריך יגורו וישהו במגורי קבע ובביקורים ארעיים, בבתים בעלי רמת בניה נאותה, והיא כופה את דעתה באמצעות חקיקה; חופש התכנון קיים במסגרת החוק.

 ומאז, שיניתי כיוון.

עקרונות חופש הפרט וחופש הביטוי

עקרונות חופש הפרט וחופש הביטוי הם עקרונות בערבון מוגבל, וההגבלה באה לידי ביטוי בחוק. חופש הביטוי לא יאפשר חתירה תחת הקיום. בכל הכבוד לחופש הביטוי, ללא עיקרון הקיום והדאגה לקיום – לא יהיה גם מקום לחופש הביטוי. ועל עיקרון הקיום וההישרדות במרחב העוין, עוין מבית ועוין מחוץ, מופקדת ממשלת מדינת ישראל, אשר חייבת במקרי קיצון להבהיר בחקיקה מתאימה את מה שהציבור בחלקו לא מבין, כל עוד הוא לא מבין ומפנים.

אכן, מי שחורט על דגלו את עיקרון חופש הביטוי, נראה בתחילה כנאור, מתקדם, חכם, רגיש, אינטלקטואל, הומניסט, ועוד כמה תכונות טובות, אולם כל זאת מחויב להיות בתוך מסגרת קשוחה ולא ידידותית לסביבה, מסגרת המגבילה זכויות, מסגרת הפוגעת בחופש המיוחל – מסגרת חובה והכרחית, לשם הישרדות בעולם עוין.

אומנות

לא ברור מתי יעבור החוק המגביל את חופש הביטוי במידת מה בכנסת. אמני ישראל [לא כולם] יצאו נגד החוק בראש חוצות והפגינו כדי להביע עמדתם הנחרצת, כאילו הם מצילים בהפגנותיהם הנמרצות את המדינה ואת דמותה והם ורק הם דואגים לאינטרסים נאורים ולתדמית המדינה כמדינה חופשית. ובכן, צריך להפנים כי מדינה חופשית נאורה כתפישתם - היא אוטופיה, ומה ששובר את החלום האוטופי זה בדיוק אותם חוקים לא ידידותיים הבאים לשים סייגים לחופש.

תחשוב חופשי, אך אל תעשה כל מה שבא לך. למשל, לא תגלה סודות צבאיים במסגרת הצגה "תמימה", ואם אותה הצגה תכלול הכפשה של המדינה, או של צבאה - אזי המדינה לא תתמוך בהצגה, לא תתמוך במהרסיה. פשוט וברור.

מדינתנו היא מדינה חופשית, לכן ההפגנה מותרת.

מדינתנו היא מדינת נצח, לכן היא נשמרת באמצעות חוקים מגבילים ככל הנדרש.

מדינתנו היא מדינה מתקדמת, ולכן ההגבלות הן המינימום ההכרחי, ועל כך יש להילחם בדרכים המקובלות והנאותות.
תגובות חברי הקהילה   (0 תגובות)
אין תגובות
2009 © עורכי דין - ReadLaw כל הזכויות שמורות ל