פלטפורמה לעורכי דין המאפשרת אינטראקציה בין עורכי הדין ובין לקוחות פוטנציאלים וקיימים.
עורכי דין
דרג אותי
ניקוד .0
אינדקסים ולוחות
אינדקס עורכי דין
שרותים משלימים
לוח הצעות עסקית
לוח מודעות כללי
עורכי דין באתר
עו"ד אתי חסיד
עו"ד אזי נ. כהן
עו"ד עודד דרדיקמן
עו"ד שרית צדק
עו"ד עזרא- ליאור כדורי
עו"ד דן צאום
עו"ד גליה אליהו
עו"ד מנחם מעיין
עו"ד דוד פייל
עו"ד טוען רבני
 >>   >> 

מומחה בית המשפט חייב להיות אובייקטיבי גם למראית עין

(05/04/2019)
אברהם בן עזרא<br />מומחים וחוות דעת
מאת אברהם בן עזרא
מומחים וחוות דעת

לא מחובר

מומחה המתמנה על ידי בית המשפט, חייב להיות אובייקטיבי, ולהיראות אובייקטיבי. הוא חייב לגלות כל קשר בהווה או בעבר שיש או היה לו עם צד לדיון.

 

מעיון באתר LINKEDIN מקבלים את התיאור הבא:

 

 "מהנדס ______*], משמש כמומחה בתחום הבנייה, והבטיחות.
במסגרת זו, כתב וכותב, מהנדס _____*], אלפי חוות דעת מומחה, בתיקים משפטיים רבים.
מהנדס ______*], משמש כיועץ קבוע לחברת הביטוח כלל, בקביעת אחריות בתיקים בנושאי נזקי גוף, כאשר השאלה העומדת על הפרק האם להוציא את התיק להגנה, או להתפשר בשלבים הראשונים של ניהול התיק, ולסיים את התיק במינימום עלות."

 

חלק מהציטוט לעיל מתוך האתר, הובא בתוך החלטה מיום 3 באפריל 2019 בת"א 42363 שושני ואח' נ' מגדל חברה לביטוח בע"מ, כלל חברה לביטוח בע"מ ואח', בית מש השלום בראשון לציון, שופט: רפי ארניה.

 

המומחה בתיק זה, אשר מונה על ידי בית המשפט בהסכמת הצדדים, לא גילה [לטענת המבקשת] כי הוא "משמש כיועץ קבוע לחברת הביטוח כלל, בקביעת אחריות בתיקים בנושאי נזקי גוף, כאשר השאלה העומדת על הפרק האם להוציא את התיק להגנה או להתפשר בשלבים הראשונים של ניהול התיק ולסיים את התיק במינימום עלות".

 

ביום 14.11.2018, המציא לבית המשפט את חוות דעתו, לפיה עלות תיקוני רטיבות בדירת התובעים, אותם הם ביצעו, מסתכמת בסך 21030 ₪,  ולאחר שהתקבלה חוות הדעת גילתה המבקשת [התובעת] כי המומחה מטעם בית המשפט - משמש דרך קבע כיועץ של כלל.

לטענת המבקשת, היה עליו לגלות טרם קבלת המינוי כי הוא מומחה של צד לדיון דרך קבע, ומשלא עשה כן, ראוי שחוות דעתו תיפסל.

השופט פסק כי -

 

"אין ספק שקיים קשר בין המומחה לבין כלל. לפי דברי המומחה עצמו, הוא מוסר חוות דעת לב"כ כלל ב 1-2 תיקים מדי חודש. כלומר, מדובר בקשר נוכח ופעיל, ומעבר לכך משמעותי, שכן מדובר בכ - 24 חוות דעת בשנה".

 

לאור זאת נפסק בתיק זה כי חוות הדעת של המומחה, אף שכבר נערכה והוגשה - תוצא מהתיק, וימונה תחתיו מומחה חליפי - המהנדס יעקב דבדבני.

הצדדים רשאים במקרה מסוג זה לדרוש החזר כספי מהמומחה, שכן סיבת פסילת חוות דעתו - נעוצה בהתנהגותו הוא.

 

יודגש, כי גם לו המומחה לא היה יועץ קבוע של צד לדיון, אלא רק הוציא בעבר חוות דעת אחת ויחידה לטובת צד לדיון, גם במקרה כזה - היה עליו לגלות עובדה זו לבית המשפט ולצדדים טרם קבלת המינוי, ומשלא עשה כן, חוות דעתו בסכנת פסילה.

 

האובייקטיביות של המומחה צריכה להיות מהותית ונראית, וביחד עם זאת, גילוי נאות - חייב להיות בכל מהלכיו. אין המומחה רשאי להסתיר מידע, אשר עלול להתפרש כרלוונטי ומשפיע על יכולתו לתת חוות דעת מאוזנת.

 

*] בית המשפט העדיף שלא לחשוף את שמו של המומחה בהחלטתו, ומן הראוי לכבד את רצונו.

 
תגובות חברי הקהילה   (0 תגובות)
אין תגובות
2009 © עורכי דין - ReadLaw כל הזכויות שמורות ל